EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Gençliğin Gözünden 15 Temmuz” Adlı Resim Sergisi Açıldı.

Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR’in himayelerinde, Müdürlüğümüzün “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz” anısına düzenlediği Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Gençliğin Gözünden 15 Temmuz” adlı resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
“Gençliğin Gözünden 15 Temmuz” Adlı Resim Sergisi Açıldı.

Müdürlüğümüz Fuaye Salonunda gerçekleştirilen sergi açılışına, Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, protokol, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ile ebediyete intikal eden şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, açılış öncesi yaptığı konuşmada, “Milletin egemenliğini elinde tuttuğu yönetim biçimimiz, cumhuriyetimiz; halkın iradesini, vatandaşların eşitliğini ve özgürlüğünü esas alan, hukuk devleti ilkesinin geçerli olduğu toplumsal düzenimiz,  demokrasimiz; üzerinde güvenle yaşayacağımız  vatanımız,  bizim  hayatımız demektir. 

15 Temmuz gecesi karşılaştığımız ihanet girişimi ülkemize, vatanımıza, milletimize ve tüm insani değerlere karşı yani aslında tüm hayatımıza karşı yapılmış menfur ve alçakça bir saldırıdır. Bu kanlı ve hain teşebbüs karşısında ise milletimiz tek yürek olup, ülkesini kahramanca  savundu. Tüm yaşananlar tarihe yazıldı. Her zaman hatırlanması gereken gerçekler, geleceğe adım atarken ibret alınacak birer vesika niteliğindedir.

Bu uğurda can veren 241 şehidimizin, 2194 gazimizin fedakarlıkları, güçlü yarınlara ilerlerken aklımızdan çıkarmamamız gereken o en büyük gerçeklerdendir. Onlar vazifeye atılmak için içinde bulundukları vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmediler. Minnet ve şükranla andığımız kahramanlarımızın karşısında bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

Gençlerimiz, resimleriyle 15 Temmuz 2016 Türkiye’yi darbeyle  işgal teşebbüsünü yorumladılar. Bu sergide her bir resmin ülkemize, demokrasimize, her şeye rağmen insani tüm değerlerimize, hayatımıza; yani geleceğimize sahip çıkmanın resmi olduğunu göreceksiniz.

Serginin hazırlanmasında emeği geçen Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerine, maddi-manevi destekleriyle sergimizin açılmasına imkan sağlayan Valimiz Sn. Günay ÖZDEMİR´e teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR,”10 Aralık Cumartesi Beşiktaş’ta ki haince saldırıların sonucunda 38 kamu görevlisi ve vatandaşımız şehit oldu. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu ülke hiçbir zaman sahipsiz değil ve sahipsiz olmayacak. Bunu özellikle 15 Temmuz’da bütün dünya gördü. 15 Temmuz’da bütün Türk halkı bir kahramandı. Türk halkı bu ülkeye sahip çıktı. Bütün Türk halkı o gün gaziydi. Herkes her anlamda ninemiz seccadenin üzerinde, birçok insanımız tankın karşısında, birçok insanımız sokaklarda, evinde bayrak asarak darbeyi önledi. Bunun için bütün halkımızın bir gazi halk olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra gençlerimizle, halkımızla beraber herkes üzerine düşen görevi yaptığını görüyorum. Gençlerimiz 15 Temmuz’la ilgili çalışmalarını sanata dökerek kalıcı bir eser halinde nesilde nesile aktarma amacındadırlar. Eğer biz edebiyatımızla, sanatımızla, kültürümüzle bu tür olayları canlandıramazsak, bu tür olayları dile getiremezsek, gelecek nesillere sadece söz olarak aktardığımızda çok fazla bir anlam ifade etmeyebilir. Onun için her alanda bu işin edebiyatı, sanatı, filmi, tiyatrosu, sineması, kültürü oluşması gerekiyor. Bu kültürü de hep beraber oluşturuyoruz. 15 Temmuz’da Türk milletinin göstermiş olduğu bu başarı. Dünyadaki değişmelerin artık Türk halkıyla beraber olacağını, Türk halkına kendisine dışarıdan baskı yapılmasıyla birşeyler yapılamayacağını gösteriyordu.  Buda dünya tarihi açısından bir milattır. İstanbul’un fethi nasıl bir çağın açılıp bir çağın kapatılması olarak değerlendiriyorsak. Aslında 15 Temmuz’da ki bu başarı da normalde bir anlayışın bitmesi yeni bir dünyada yeni bir anlayışın gelişmesi olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra dünyanın bu açıdan da bu olayı yeniden değerlendirdiğini son dönemdeki bu olaylarında bu bakış açısıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Türk milleti inanıyorum ki bütün dünya karşısına çıksa birlik beraberliğini koruduğu sürece inşallah kimse bir şey yapamayacak. Birlik beraberliğimizi biz her zaman her yerde koruduğumuza inanıyorum. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Sergi açılışı, Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN ve beraberindekilerin açılış kurdelesini kesmesi ve sergiyi gezmesinin ardından verilen kokteyl ile sona erdi.

12-12-2016  12-12-2016  12-12-201612-12-2016  12-12-2016  12-12-201612-12-2016  12-12-2016 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.