EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı İl Çalıştayı Açılış Programı Gerçekleştirildi.

2 gün sürecek Çalıştayın ilk günü olan 08 Mart 2017 Çarşamba günü, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın katılımıyla Edirne Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Sosyal Tesisinde açılış programı düzenlendi.
Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı İl Çalıştayı Açılış Programı Gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında yürütülen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-2 Projesi program otoritesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda, operasyon faydalanıcısı Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü iş birliğinde 20 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaktadır.

İl eylem planı hazırlanmasına yönelik 21-22-23 Şubat 2017 tarihlerinde proje bölge koordinasyon merkezlerinden biri olan İstanbul’da İlimiz ile Bursa, Kocaeli ve İstanbul illerinin katılımı ile bir çalıştay düzenlenmiştir.

Bu çalıştaya ilimizden resmi ve özel kurum temsilcileri katılmış ve ilimizin 2017-2020 yıllarını kapsayan Hayat Boyu Öğrenme İl Eylem Planı çalışmaları başlamıştır.

İlimizin Taslak 2017-2020 Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planının tamamlanması amacıyla 8-9 Mart 2017 tarihlerinde ilimizde resmi ve özel kurum temsilcilerinin katılımı ile bir çalıştay düzenlenmesi planlanmıştır.

2 gün sürecek Çalıştayın ilk günü olan 08 Mart 2017 Çarşamba günü, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın katılımıyla Edirne Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Sosyal Tesisinde açılış programı düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu açılış konuşmasında: “Türkiye´de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi “Hayat Boyu Öğrenen Bir Türkiye” sloganıyla yola çıkılan projenin temel hedefinin Türkiye´de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak ve öğrenmenin çok değerli olduğu gerçeğini ortaya koymak olduğunu ifade etmek isterim.

Kültürümüzde öğrenme süreci beşikten mezara kadar devam etmektedir. Hayat, ezel dediğimiz yani geçmiş, ebet dediğimiz gelecek arasında bizim için çok küçük bir parantezden ibaret. Dolayısıyla da bütün bu öğrenmelerimiz o kadar kıymetli ki o yüzden belki AB süreci ile birlikte hayat boyu öğrenme felsefesi adanmış bir ruh olarak karşımıza çıkmakta. Tamamen ülkemizin kalkınması, eğitim standartlarının kalitesinin, niteliğinin yükseltilmesi, bu süreçte ülkemiz için ayrılan bütçenin en verimli ve en uygun şekilde harcanması için çalışılıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak temel yaklaşımımız şu; bizim açımızdan hem bir birikimi paylaşmak hem de finans desteği anlamında önemli bir kaynağı en etkili bir şekilde kullanmak. Burada söz konusu olan sadece maddi bir karşılık değil. Uluslararası bir tecrübeyi paylaşmış oluyoruz. Bu tür projelerde ortaya çıkan eğitim çıktılarının kalıcı, sürdürülebilir, evrensel olması, genelleştirilebilir temel ilkelerine uygun bir şekilde projeleri hem başta planlayıp hem de sonuçları itibariyle kazanımlarımızı arttırabilmemiz için doğru ve etkili bir biçimde yürütmemiz gerekiyor.

Bu projenin bir bütçesi, belli bir kapsam alanı ve süresi var. Bu projeden çıktı olarak elde ettiğimiz şey, yeni bir finans desteğine ihtiyaç duymaksızın kurumlarımızda bu felsefeyi hayata geçirebilecek bir birikimi ortaya çıkarmamız, devam ettiriyor olmamız lazım. Çıktısının ne kadar kıymetli olduğunu, böyle bir projenin sürdürülüp olup olmamasına borçluyuz.”

AB´ye katılım süreci noktasında, hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarının hızlı artması bakımından Türkiye, Avrupa´da ikinci sırada yer almaktadır. Bu rakamları arttırma noktasında ciddi bir çaba sarf edilmekte.

Birçok bakanlığın yaptığı çalışmaları da bu sürecin bir parçası haline getirebilirsek, eminim bu rakamların AB rakamları ortalamasından aşağı kalmadığını görebileceğiz.

Unutmayınız ki eğitim sadece Millî Eğitim Müdürlüğünün değil, tüm kurumların sorumluluğundadır. Millî Eğitim Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz her etkinlik, her faaliyet, Edirne’nin, Ülkemizin geleceğini inşa anlamında bir tuğla vazifesi görmekte. Bizler Hayat Boyu Öğrenme kapsamında gerekli analizleri yapıp, ihtiyaç alanlarına yönelik planlamalar yaparak, kurslar açıp, gençlerimizin, yetişkinlerin eğitimlerine katkı sağlarsak istihdam da dâhil olmak üzere pek çok alanda var oluruz.

Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı İl Çalıştayı son derece öneli bir çalışma. 2 gün sürecek olan çalışmalarda çok değerli bilgilerinizi, tekliflerinizi, tespit etmiş olduğunuz sorunlara ilişkin çözüm önerilerinizi bekliyoruz.

Çalıştaya katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Çalıştay süresince, HBÖ ortaklarının birlikte çalışmaya teşvik edilmesi ve bunun sağlanması, ihtiyaçlar ve kapasite ile ilgili sorunların belirlenmesi ve ele alınması, HBÖ ile ilgili faaliyetlerin önemli bir etki yaratmasının sağlanması, HBÖ ile ilgili faaliyetlerin maliyet etkinliğinin sağlanması, HBÖ kursları ve hizmetlerindeki kalite sorunlarının belirlenerek, ele alınacaktır.

08-03-2017   08-03-2017   08-03-201708-03-2017   08-03-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.