EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Hijyen Eğitim Programları” İşbirliği Protokolü İmzalandı.

    Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı arasında 16 Mart 2016 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonunda düzenlenen imza töreni ile “Hijyen Eğitim Programları” İşbirliği Protokolü imzalandı.
“Hijyen Eğitim Programları” İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Protokol ile Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı işbirliğinde; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli sular üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programları düzenlenecektir.

Protokol kapsamında; Edirne Merkez ve İlçe Halk Eğitimi Merkezleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde; Gıda üretim ve perakende işyerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile komisyon tarafından uygun görülen diğer iş kolları çalışanlarına yönelik hijyen eğitimleri verilecektir.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan protokol imza töreni öncesinde yaptığı konuşmasında, “İlimizde, Millî kültür, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uyum, yurttaşlık eğitimi, aile eğitimi, güzel sanatlar, sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler ile benzeri konuları içeren eğitim çalışmaları yapmak, yaygın eğitimin gerekliliği içerisinde olduğu açıktır.

Hayat boyu öğrenmeyi destekleyen ulusal ve uluslararası bilgi ağı oluşturmak, e-öğrenme uygulamalarında erişime açık bilgi kaynaklarının artırılmasını sağlamakta çok önemlidir.

Bu nedenle, Bakanlığa bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak yetişkinlere ve özel eğitim gerektiren bireylere, Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar ve Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları ile gerekli eğitim konuları ile ilgili kurs ve etkinliklerin düzenlenmesi gerekçesi ile bu protokol düzenlenmiştir.

Bu Protokolün amacı, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanlığı İşbirliğinde; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının düzenlenmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemektir.

Bu konuda biz 2014 yılında ilk protokolü imzaladık. Şuana kadar 2014 yılında 3583 kursiyer, 2015 yılında 1393 kursiyer, 2016 yılında da devam eden kurslarla beraber 171 olmak üzere toplamda 5147 sertifika almayı hak kazanan kursiyerimiz oldu.

Hijyen eğitimleriyle ilgili yapmış olduğumuz bu protokol çerçevesinde Ülkemizde ve Dünyada yaşayan tüm insanlara olumlu bir farkındalık oluşturduğumuzu ve eğitimleri son derece nitelikli bir şekilde gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz.

Ben bu konuda bizimle işbirliği yaptıkları için Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Emin İnağ’a, bizden desteklerini esirgemeyen, işbirliği çalışmalarını beraberce keyifle yürüttüğümüz Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Recep Zıpkınkurt’a, emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Sektörün ihtiyaç duyduğu her alanda biz işbirliğine her zaman hazırız ve bu işbirliklerimiz farklı alanlarda önümüzdeki süreçte de devam edecek.” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Emin İnağ konuşmasında, “Sözlerimin başında Millî Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum, bu konuda çok güzel bir birliktelik sağlandı. Bu arada Ticaret Odamızla da aynı insan grupları olması nedeniyle de birlikteyiz.  Gıda da olmazsa olmazlardan biri hijyen ve temizlik. Su ve gıdaya temas eden maddeler ve gıdalarda hijyen ve temizlik olmazsa olmazlarımızdan. Başlı başına Avrupa Birliği kriterlerinden biri ki biz kendi insanımıza verdiğimiz önemi de burada ortaya çıkarmış olduk. İlk periyot bitti ama buna ihtiyaç daha çok. Burada hedef insanımızın sağlığı. Ben buradan Sayın Müdürüme ve Sayın Başkanıma teşekkür ediyorum, hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Recep Zıpkınkurt hijyen ve temizliğin önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “ Edirne artık hizmet sektöründe gelişmeye başladı. Bildiğiniz gibi turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte şehrimizin hizmet sektörünü de büyüyor. Dolayısıyla bu tür çalışmaları biz Millî Eğitim Müdürümüzle bir araya geldiğimizde sık sık konuşuyoruz.  Bu işte çalışan arkadaşlarımızı hem hijyen anlamında hem diğer konularda nasıl eğitebiliriz, daha iyi hizmet alabilmek adına neler yapabiliriz diye.

Dolayısıyla biz bu protokollerin hem şehrimiz adına hem Edirne’de çalışanlar adına kazanç olduğunu düşünüyoruz. Sağ olsun Millî Eğitim çalışanlarımız ve İl Millî Eğitim Müdürümüz bu konuda çok hassas ve bizleri hiç yalnız bırakmıyor, bu konuda fikir birliğindeyiz. Protokolün Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Emin İnağ ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Recep Zıpkınkurt hayırlı olsun dileklerini yineleyerek iki yılı kapsayan protokolü imzaladılar.

16-03-2016   16-03-2016   16-03-201616-03-2016   16-03-2016   16-03-201616-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.