EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hutbe Okuma Yarışması Bölge Finali İlimizde Gerçekleştirildi

İlimizde, 9 ilin katılımıyla Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında “Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması” düzenlendi.
Hutbe Okuma Yarışması Bölge Finali İlimizde Gerçekleştirildi

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Anadolu İmam Hatip Liseleri Mesleki Yarışmalar kapsamında; Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında geleneksel olarak gerçekleştirilen “Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması”nın 9. bölge finali Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin koordinatörlüğünde 9 ilin birincilerinin katılımıyla Selimiye Camii’nde yapıldı.

Yarışmaya, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Yalova, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Bursa illerinden 11 öğrenci katıldı.

Düzenlenen yarışmaya, Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR ve İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Mehmet ULU, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Yarışma, Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Berkay MOLLA’nın Kuran-ı Kerim Tilaveti okumasıyla başladı.

Ardından, minbere çıkan öğrenciler hutbeyi en güzel okumak için yarıştılar.

Juri üyeliğini Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Müftü Yardımcısı Mehmet Altay, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Muhammed Altaytaş, Edirne Müftülüğü Vaizlerinden İsmet Gencer, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdullah Taha İmamoğlu, Mimar Sinan Ortaokulu Müdür Vekili İkram Kalkan ve Yüksel Yeşil İlkokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yusuf Kolayel’in yaptığı yarışmanın sonucunda; Kocaeli ilinden Derince Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Halil İbrahim Şener birinci olurken, Bursa ilinden Bursa Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Osman Nuri Dedeoğlu ikinci ve Sakarya ilinden Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ensar Öztürk üçüncü oldu.

Hutbe yarışmasının ardından dereceye giren öğrencilere düzenlenen törenle hediyeleri verildi.

Yarışmada birinci olan Halil İbrahim Şener, 26 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye finalinde bölgesini temsil edecek.

Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR, yaptığı konuşmada, “Selimiye Camii minberinde hutbe okumak bütün gençlerimiz ve imamlarımız için büyük bir olaydır. Çünkü bütün din görevlilerimiz Selimiye Camii’nde imam olmak ve minberinde hutbe okumak istiyor. Bu büyük bir şeref. Bu şerefe nail olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Bu yarışmada birinci olan kardeşimiz burada Cuma Hutbesi okuyacak. Edirne’de yapılan bu yarışmanın bölge yarışması olmasına rağmen ülkemiz için İslam Alemi için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Bizim amacımız bütün hutbe yarışmalarının finalinin Edirne’de yapılması. Çünkü Selimiye Camii mimari açıdan dünyanın en güzel ve İslam dünyasının en önemli eseri olduğu için böyle önemli bir finalinde Edirne’de yapılması konusunda biz Valilik olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.   

Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

28-04-2017  28-04-2017  28-04-201728-04-2017  28-04-2017  28-04-201728-04-2017  28-04-2017  28-04-201728-04-2017  28-04-2017  28-04-2017

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.