EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Huzurlu Okul Huzurlu Edirne (HOHEP) Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi.

Edirne Valiliği’nin Koordinatör ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün yürütücü olduğu, ilimizde toplam 84 kamu kurumun paydaş olarak yer aldığı “Huzurlu Okul, Huzurlu Edirne (HOHEP)” projesi açılış ve tanıtım toplantısı Valimiz Sayın Günay Özdemir’in teşrifleriyle 09 Kasım 2016 Çarşamba günü Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemalleddin Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi.
Huzurlu Okul Huzurlu Edirne (HOHEP) Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi.

Program Saygı Duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Sayın Valimiz himayelerinde daha önceki görev yeri olan Kars ilinde başlatılan ve iki yıldır başarıyla uygulanan HOHUT projesinin ikinci ayağı olan HOHEP “Huzurlu Okul Huzurlu Edirne” projesini ilimizde uygulayacak olmaktan son derece gurur ve mutluluk duymaktayız.

Yoksulluk çeken, ihmal ve istismara uğrayan, şiddete maruz kalan, anne-babasından ayrı kalan, kaza geçirmiş olan, yakınlarının ölümüne tanık olmuş ya da okulda sürekli başarısızlık riskiyle baş etmek zorunda kalan çocuklarımızın oranı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu sorunların fark edilmesi profesyonel ellerde çözüme kavuşturulması son derece önem arz etmektedir.

 Buradan yola çıkarak HOHEP kapsamında Edirne ilinde yaşayan 0-17 yaş aralığındaki çocukların karşılaştığı problemlerin, yetişkinlerle kurdukları ilişkilerde yaşadıkları sorunların ve eksikliklerin fark edilerek kurulacak olan EBİS otomasyon sistemi vasıtasıyla mümkün olan en hızlı ve verimli şekilde çözülmesi sağlanacaktır.

Sayın Valimiz himayelerinde geleceğimiz çocuklarımız için İl genelinde top yekûn başlatılan bu proje, bütün kamu kurumlarının tek bir paydada buluşması açısından emsalsizdir.

Dolayısıyla soruna yönelik önleyici müdahaleler hususunda çeşitli sebeplerden kaynaklanan bürokratik engellerin önüne geçilerek, tespit edilen sorunlara yerinde ve en yakın birimlerce müdahale edilmesi sağlanacaktır. Projemizin uygulama süresince ortaya çıkacak istatistiki veriler ışığında belirli sorun alanlarında paydaş kurumlarla yeni projelerin hayata geçirilmesi hususunda da önemli adımlar atılacaktır. 

Sonuçları itibariyle Edirne’ye çok şey katacağına inandığım projemizin en nihai amacı ise çocuklarımızın bütün paydaşlar olarak sahiplenilmesi yoluyla; terör odaklı çeşitli yapılanmaların pençesine düşmesinin engellenecek olmasıdır. Devlet kurumları tarafından sahip çıkılan çocuklarımızın kendini güvende hissetmeleri, suç unsurlarından uzak durmaları ve en önemlisi örgüt propagandalarından korunmaları sağlanacaktır.

 Söz konusu bu örgütler çocukları ve gençleri propagandaları ile kolaylıkla suç oluşumlarının içine çekebilmekte, onların ulaşamadıkları birçok imkânı onlara sunarak, sosyal ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bölgeleri kendileri için bir potansiyel eleman kazanma alanları olarak değerlendirmektedirler.  Doğu illerindeki örgütsel yapılanmalar, 15 Temmuz’da yaşananlar ve sonrasında bu tür yapılarla ilgili ortaya çıkan kirli tablo, çocuklarımıza devletin bütün kurumları tarafından sahip çıkılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

 Bu nedenle projemizi sarsılmaz bir inançla sahipleniyor ve üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getireceğimize söz veriyorum.

Çocuklarımız hepimizin çocukları, çocuklarımız için atacağımız her adım aslında geleceğimize yaptığımız yatırımlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ” Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bu günün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir."

Başta bu güzide projenin fikir babası ve koordinatörü olan Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese, özellikle Kars´tan bu proje için İlimize gelip özveriyle bizlerle çalışan Ali Kasım BULUT ve Baycan Selçuk Bey´e teşekkür ediyor ve bütün paydaş kurumlarımızın aynı inanç, özveri ve işbirliği çerçevesinde çalışacaklarına inanıyorum. Daha güzel yarınlar için yapacak çok işimiz var hepimize kolay gelsin.” dedi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir ise yaptığı konuşmada, projenin önemine dikkat çekerek, “Proje hem ilimiz hem de ülkemiz adına çok önemli bir konuya değinecek” dedi. Proje doğrultusunda çocuklarla birebir iletişim halinde olan öğretmen, kamu personeli ve ailelerin, çocuklarla doğru ve etkili bir iletişim içerisinde olabilmeleri, onların beklenti ve ihtiyaçlarını anlayarak bilinçli bir rehberlik yapabilmelerinin sağlanacağını ifade eden Sayın Valimiz konuşmasının devamında:

“Çocukluk döneminde yaşanabilecek zorlukların önüne geçilerek çocukların sağlıklı, kendine güvenen, başarılı bireyler olmaları yönünde önemli adımlar atılarak, Edirne’nin huzur ve akademik başarı düzeyi artırılacaktır. Bu amaçla kurulacak olan EBİS otomasyon sistemiyle öğretmenler soruna en doğru şekilde hızlı şekilde, yetkili kurumlarla doğrudan iletişime geçerek çözüm getirmeye çalışacaklardır.

Hepimiz çocuklarımız için çalışıyoruz. Onların daha iyi şartlarda yetişebilmeleri için uğraşıyoruz. Onları iyi yetiştirdiğimizde geleceğimizi de kurtarmış oluyoruz. Her çocuk özel bir birey. Hepsinin kendi içinde farklı kabiliyetleri var. Eğer biz bu kabiliyetleri yolun başında keşfedemez, fark edemezsek bu sadece çocuğun ya da ailenin kaybı olmaz. Bu aynı zamanda ülkenin de kaybı olur. Öğretmenlerimiz, günümüz teknolojisine de kullanarak çocukların yaşadığı sorunları tespit edip ilgili birimlere ulaştıracak ve bu birimlerde görev yapan kamu personeli de mevzuattaki görevleri çerçevesinde çözüme kavuşturacak.” dedi.

Program, projenin Kars İli ayağı koordinatörleri Sayın Ali Kasım Bulut ile Sayın Baycan Selçuk’un projenin tanıtımına ilişkin sunumlarının ardından sona erdi.

11-11-2016   10-11-2016   10-11-2016   10-11-2016   10-11-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.