EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

İlimizdeki resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak amacıyla İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı 02 Mart 2017 Perşembe günü saat 09.30’da Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, paydaş kurumlardan temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasında: “Bakanlığımız MEB Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nin 59. maddesi gereğince ilimizdeki resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak amacıyla İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısını yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

İlimiz merkezinde 2016 yılında; Merkez Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Mesleki Eğitim Merkezi yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında, 908 kurs açmış, bu kurslarımıza 23.796 kursiyer başvurmuş, 13.166 kursiyerimiz mezun olarak sertifikalarını almışlardır.

İlçelerimizde açılan kurslar, merkez ilçemizdeki açılan kurslara dâhil edildiğinde; 2.197 kurs açılmış, 56.276 kursiyer başvuru yapmış ve 40.209 kursiyerimiz mezun olarak sertifikalarını almıştır.

Şehrimizin nüfusu 401.537 olduğu düşünüldüğünde, Edirne Merkez ve ilçelerimizde halkımızın Hayat Boyu Öğrenmeye ’ye katılım oranı %10 olarak görülmektedir. Tüm ilimiz genelinde kurslarımızı planlayıp açmaya başladığımız 1 Eylül 2016 tarihi ile 28 Şubat 2017 tarihleri arası verilerine bakıldığında ise; 1.106 kurs açılmış, 22.052 kursiyerimiz kurslarımıza kayıtlarını yapmış, biten kurslarımızdan 7.181 kursiyerimiz mezun olarak sertifikalarını almıştır. Edirne Hayat Boyu Öğrenme Bölümü olarak Halk Eğitimi Merkezleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları ve STK’larda açmış olduğumuz kurslarımız her geçen gün artarak devam etmektedir.

İlimizde öğrenme şenlikleri 14-15 Ekim 2016 tarihinde 2 gün süre ile Saraçlar Caddesi, Atatürk Anıtı Önü, Eski Camii´nin alt kısmı ve Rüstem Paşa Kervan Sarayı’nda yapılmıştır. Şenlikte “Her zaman, her yerde, herkes için Hayat Boyu Öğrenme’’nin önemi vurgulanmıştır. Şenlikler kapsamında tüm ilimiz genelinde 1-14 Ekim 2016 tarihleri arasında, belirlenen bir günde ise tüm ilçelerimizde faaliyetler yapılmış. İlçelerimiz ile birlikte 381 etkinlik gerçekleştirilmiştir.” dedi.       

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan projelerden söz eden İl Millî Eğitim Müdürümüz, bunların, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülen EPALE (Electronic Platform For Adult Learning In Europe) projesi,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ana sorumlu, Sağlık Bakanlığının ve Bakanlığımızın yararlanıcı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve WYG Türkiye liderliğindeki konsorsiyumun teknik destek sağladığı, Genel Müdürlüğümüzün de yararlanıcı olduğu “TRH4.2SIROMA/P-01 “Romanların Yoğun olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi”,

Hayat Boyu Öğrenmeyi Destekleme-2 Projesi, olduklarını söyleyerek, projeler hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, konuşmasının devamında: “Bakanlığımız da ülkemizde bulunan okul çağındaki göçmen çocukların eğitime erişimlerinin sağlanması ve okullaşma oranlarının yükseltilmesi için gerekli tedbirleri almaktadır. Bu amaçla Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü uhdesinde “Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanlığı’’ oluşturulmuştur. Bu kapsamda ilimizde bulunan Suriyeli öğrencilerin eğitime erişimlerini sağlamak amacıyla adaptasyon eğitimleri devam etmektedir.

Süloğlu ilçemizde yapılamayan bağımlılıkla mücadele eğitimleri, planlanarak tamamlanmıştır. İl Merkezi ve diğer ilçelerimizde dönem boyunca bağımlılıkla mücadele eğitimleri devam ettirilmiştir.   

İlimizde Hayat Boyu Öğrenmenin sürdürülebilirliğini sağlamak açısından çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Bir önceki toplantıda alınan kararların değerlendirilmesiyle devam eden toplantı, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

02-03-2017   02-03-2017   02-03-201702-03-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.