EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı.

Aziz Türk Milleti olarak bağımsızlığımızın mührü İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yılını "On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal" sloganıyla ülke genelinde coşkuyla ve gururla kutlamaktayız.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder Arpacı'nın  İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!

                               Mehmet Akif ERSOY

Milletleri ayakta tutan sahip çıktığı değerlerdir. Değerleri ayakta tutan ise ömrü boyunca peşinden yürüyen erdemli şahsiyetleridir. Ne mutlu ki; tarihe altın harflerle yazılan şanlı bir geçmişin sahibi ve asırlardır medeniyetimizi zirvede tutan, dünyaya yön veren kahraman bir ecdadın evladıyız.

Bugün, kurtuluş mücadelesinin, yazılan istiklal destanının belgesi haline gelen Milli Marşı'mızın, Milli Şairimizin, Aziz Milletimizin kutlu hatırasının 100. Yılını yâd ediyoruz.

Şanlı ecdadımızın en önemli şahsiyetlerinden  büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı'mız, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk Kurtuluş Savaşı'nı, milli haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan bir destanın kelimelere dökülmüş halidir. 

Birliğimizi güçlendiren, duygularımızı coşturan İstiklal Marşı'mız, vatan sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bu marş bizim inkılabımızı anlatır, inkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır." sözleri bizlere ışık tutmaktadır.

Milletin duygularını içten hissederek tarihe not etmek, atalarının duygularını gelecek nesillerin hissetmesini sağlayacak kelimelere dökmek Mehmet Akif Ersoy gibi hayatını vatan ve millet uğruna yaşamış olan büyük şairlerin hüneridir.

Tarihinin her döneminde bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeyerek karşı koyan aziz milletimiz, inanıyoruz ki Akif'in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak; ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşı'mızı ilelebet muhafaza edecektir.

Mehmet Akif Ersoy'un üstün değerini yaşatmak, anılarına sahip çıkmak, eserlerini, fikirlerini anlamak, İstiklal Şairini bugünkü nesillere aktarmak milletçe hepimizin görevidir.

Eğitim Camiası olarak bizler, geçmişini bilen, değerlerine sahip çıkan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen nesiller yetiştirmeyi görev olarak görüyoruz.

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yılı vesilesi ile başta İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhları şâd olsun.

 

      Dr. Önder ARPACI

Edirne İl Millî Eğitim Müdürü

 

Çavuşbey Mahallesi Hükümet Aralığı Sokak No4 Vilayet Yanı Merkez/EDİRNE - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.