EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı.

Tarih,23 Nisan 1920´dir; meclisin milletine müjdesinin tarihidir. Kurtuluş Savaşımızın kararlarının alındığı, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirmek için yasaların çıkartıldığı Gazi Meclisimizin kuruluş günüdür bugün. Bayramın adı "çocuk" olmuştur, soyadı "ulusal egemenlik." Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün bir milletin geleceğinin altını çizdiği bayramdır bu bayram.

Büyük şair Sezai KARAKOÇ, ne güzel söylemiş:

(...)

Çiğ düştü göklerden

Güvercinler geçti menekşelerden

Ve bir bahar günü doğdun sen

Marta bakan biliyordu geleceğini

Nisana bakan görüyordu alaca renklerini

Avunurum doğumundan gelen muştulu armağanlarla

Bir bahar günü doğdun sen

Baharın ta kendisi oldun sen

Şimdi her baharda, doğan çocuklarla

Sen görünür görünmez ufuklarda

Karlar erir erir, kaçar kaçar da

Gökler yağmur biçiminde güler ağlar da

Güneş öğünerek yansır yansır da sularda

Gelirsin her baharda

Bir diriliş gibi ölü dünyaya

Ölüler gölgenden ateş ala ala

Ekilip biçilip yankı yapa yapa

Yaz sıcaklığından arta arta

Birer birer çıkarlar gönlümüzün aynasına, tarlasına

Ki bir bahar günü doğdun sen

(...)

Ne yazık ki, çağımızın her türlü imkânına sahip modern dünya, hatalarının en ağır faturasını onlara ödetmektedir. Çığlıklarının sağır kulaklara çarparak dalgalarda kaybolduğu, hıçkırıklarının denizinde boğularak karaya vuran insanlığımızdır en büyük utancımız. Yine de savaşlarla kaybolan insanlığın yeniden inşasının ümidi, tek sermayesi sevgi olan çocuklarımızdır. En büyük arzumuz, tek damla gözyaşının dökülmediği, dünyada barış ikliminin hâkim olmasıdır. Çünkü çocuğun kurtuluşu, insanlığın kurtuluşudur.

Biz büyükler, çocuklarımızı büyütürken yalnızca onları değil, memleketimizin geleceğini de büyütüyoruz. Bir yandan devleti yönetme, yönetecek kişileri seçme hakkının milletimize ait olmasının gururunu yaşarken bir yandan da çocuklarımızı sevgiyle, eğitimle yoğurarak geleceğimizi şekillendirmenin de sorumluluğunu taşıyoruz. Bu yüzden bugün asıl hatırlamamız gereken; onların gözlerine baktığımızda, aslında masumiyete, umuda, dirence ve geleceğimize baktığımızdır.

Bizler, sizlere çok daha parlak bir gelecek emanet etmenin kararlılığı içindeyiz. Sizler de “Tarihi olmayanın, geleceği de olmaz.” düsturuyla gücünüzü ve ilhamınızı tarihimizden, medeniyetimizden alarak bir olacak, iri olacak, diri olacak; hiçbir zaman yılmayacak ve dünyayı daha güzel yapmak için çalışacaksınız. Geleceğin bürokratları, iş adamları, öğretmenleri, doktorları, sanatçıları, sporcuları, bilim adamları, akademisyenleri olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirmek için büyük çaba gösteren, içte ve dışta büyük mücadele veren ülkemizi daha da ilerileri taşıyacaksınız.

Bugün burada Balkanlardan şehrimize gelen tüm çocuklarımızı misafir etmenin ve bayramımızın sevincini, mutluluğunu paylaşmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız.  

Ulusal egemenliğimiz ve bağımsız bir millet olabilmemiz için canla başla savaşmış olan tüm gazi ve şehitlerimizi şükranla anıyor; önce çocuklarımızın, sonra tüm yurttaşlarımızın "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı yürekten kutluyorum.

Sözlerimi, bizlere bugünü armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle sonlandırıyorum: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz; geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.