EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyet, özgürlüktür, barıştır, medeniyettir. Sevgiyi, saygıyı esas alan, birbirini dinleme ve anlama iradesini gösteren toplumların bir arada yaşama bilincidir. Milletimizin zorlu mücadeleler sonunda ulaştığı değerlerin zirvesidir.

Millet olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden 95 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin yeni yaşı kutlu olsun.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp,  29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu millet olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimizin, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

Bizler büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmeli, anlamalı, kavramalı ve her zaman hatırımızda canlı tutmalıyız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin devamı ve ulusumuzun geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk´ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti´nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak için bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Bu Vatan, uğruna canlarını seve seve verenlerin, onları bu anlayışla yetiştiren fedakâr ana, baba ve öğretmenlerin emanetidir. Bize düşense, emanete sahip çıkmak, geleceğin inşasında geçmişten ders almak, çok ama çok çalışmaktır.

Unutulmamalıdır ki bu millet, cumhuriyete, demokrasiye, kendi iradesine ilelebet sahip çıkacaktır. Bunun en iyi örneğini 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan hain kalkışmada Yüce Türk Milleti hainler karşında bir olarak, iri olarak, diri olarak tüm Dünyaya en güçlü şekilde göstermiştir.

Eğitim camiası olarak, atalarımızın kanlarıyla, canlarıyla 95 yıl önce elde ettiği ve bizlere bizden sonraki nesillere vermemiz için emanet ettiği Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak uğruna var gücümüzle çalışmaktayız. Daha güçlü yarınlar için açıklanmış olan ve öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okul temelli 2023 Eğitim Vizyonu ile aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bireyler yetiştirerek, Cumhuriyetimizi bugün olduğu gibi gelecek yüzyıllara da güçlü ve emin adımlarla taşıyacağız.      

Bu vesileyle Aziz Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, bağımsızlığımızı, birliğimizi, dirliğimizi sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.