EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu kararın ardından tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak anılmakta, bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenerek engelli bireylerin günlük hayatta yaşamış olduğu zorluklara farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

Devletimiz, engeli olan vatandaşlarımıza yönelik, eğitim, sağlık, meslek edindirme gibi maddi ve manevi birçok alanda yasal düzenlemeler getirmiş, engelli bireylerin sosyal hayata uyumları konusunda birçok çalışmayı uygulamaya geçirmiştir.

İlimizde de Müdürlüğümüze bağlı, Özel Eğitim Okul ve Kurumlarımız aracılığıyla, özel gereksinimi olan öğrencilerimize ve yetişkinlerimize; hayata tutunabilmeleri ve daha başarılı olmaları için her türlü ihtiyacı giderme noktasında eğitim hizmeti sunulmaktadır.

İlimizde ki okul ve kurumlarda eğitim gören öğrencilerimizin çalışmaları, elde ettikleri başarıları bizlere gösteriyor ki, engelli bireylerimiz kendilerine imkân sağlandığı takdirde, kendilerini en iyi şekilde ifade edebiliyor, yaptıkları işlerde başarılı oluyor ve sosyal hayatın bir parçası olduğunu konusunda zihinlerdeki tüm engelleri ortadan kaldırabiliyorlar.

Biz eğitimciler olarak, nitelikli özel eğitim hizmetlerinin tüm bireyler için erişilebilir hale getirilmesi, yaygınlaştırılması ve tamamen engelli bireylere hizmet eder durumda olması gerektiğinin farkındalığıyla çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Ayrıca, tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra, toplumda engeli olan bireylerle ilgili ön yargı ve olumsuz tutumları ortadan kaldıracak kaynaştırma ve farkındalık çalışmalarımız da devam etmektedir.

Çünkü biliyoruz ki, bu önyargıların ve olumsuz tutumların çoğu engeli olan bireyleri tanımamaktan ve onlarla aynı ortamı paylaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Oysaki bizler, onları anlamaya çalışsak, onlarla biraz zaman geçirsek ve onlara engel olmaktan vazgeçsek bu önyargıların ve olumsuz tutumların birçoğunun yersiz ve anlamsız olduğunu göreceğiz.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi toplumla bütünleştirmeye çalışmakta ve öğrencilerimizi sosyal ortamlarda normal gelişim gösteren akranlarıyla bir araya getirmekteyiz. Bunun sonucu olarak da engelli öğrencilerimizin sosyal aktiviteleri artmakta, kendilerine olan özgüven duygusu da gelişmektedir.

Bu düşüncelerle engelli kardeşlerimizin gününü kutlar, emsalsiz fedakârlıklarda bulunan ailelerine ve engellilerin eğitiminde önemli yeri olan öğretmenlerimize de teşekkür ederim.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.