EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Atatürk’ün Edirne’ye Gelişinin 87. Yıl Dönümü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Atatürk’ün Edirne’ye Gelişinin 87. Yıl Dönümü Mesajı.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamında Edirne’nin özel bir yeri vardır. Atatürk değişik dönemlerde Edirne’ye üç defa gelmiştir. İlk gelişinde 20 gün, ikinci gelişinde 41 gün ve son gelişi olan Cumhurbaşkanı sıfatıyla üçüncü gelişinde ise 4 gün şehrimizde kalmıştır.

İlk gelişi Balkan Savaşı’nın son safhasında, Edirne’nin Bulgarlardan geri alınışı sırasındadır. Mustafa Kemal Edirne’de Kaleiçi’ndeki, İstiklal Okulu yakınında bulunan Sarı Pansiyon’da kalmıştır.

Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal’e ikinci gelişinde, bugün Sosyal Sigorta Müdürlüğü binası olan İskender Köylü Mahmut Ağa’nın konağı düzenlenmiştir. Bu süre içinde askeri öğütler içeren, dokuz sayfalık bir kitap da yazmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Edirne’yi son ziyaretini 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirmiştir. Ziyareti süresince Edirne Belediye Binasında konaklayan Atatürk, kasırgada hasar gören Selimiye Camisini ziyaret ederek, hasar gören bütün camiler için ödenek emri vermiştir.

Türk Milleti Atasını daima sevgiyle, gururla, özlemle anacaktır. Açtığı yolda emin adımlarla yürüyerek tüm dünyaya insanlık dersi verecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı Edirne´ye üçüncü defa gelişinin 87. yıl dönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet, minnet ve şükranla  anıyoruz.

20-12-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.