EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) İlişkin Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) İlişkin Mesajı.

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz, Kıymetli Velilerimiz;

02 Haziran Cumartesi günü ülkemiz genelinde 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Liselere Geçiş Sınavı yapılacaktır. İlimiz Merkez ve 8 İlçede 16 okulda 188 salonda 3160 öğrencinin katılımı ile saat: 09.30-11.30’da iki bölüm halinde gerçekleştirilecektir.

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 60 dakika olacaktır.

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil; sayısal bölümde ise Matematik ve Fen bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere verilecek ek süre her bölüm için ayrı ayrı 20 dakika olarak uygulanacaktır.

Liselere Geçiş Sınavının gerçekleştirileceği birinci bölüm ve ikinci bölüm yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde, Türkiye saati ile saat 09:30-11:30´da aynı anda başlayacak ve tamamlanacaktır.

Liselere Geçiş Sınavı, Merkez İlçede bulunan 5 okulumuzda toplam 85 salonda gerçekleştirilecektir. Merkezde 1464 öğrencinin katılımı beklenen sınavda 191 öğretmen, 15 idareci, 22 personel,  10 Emniyet Müdürlüğü personeli, 1 Jandarma Komutanlığı personeli görev alacaktır.

İlimiz Merkezinde bulunan Müdürlüğümüze bağlı Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu, Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu, Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu, Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi ile 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi eğitim binalarında yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavına katılacak öğrencilerimizin sorunsuz ve başarılı bir sınav geçirmeleri için, halkımızdan gerekli hassasiyetin gösterilmesi beklenmektedir.

Bu vesileyle, Liselere Geçiş Sınavı’na girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Öğrencilerimizin yetişmesinde ve gelişmesinde emek, destek ve gayretleri bulunan tüm öğretmenlerimiz ile birlikte velilerimize de teşekkür ediyorum. 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.