EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezuniyet Törenine Katıldı.

21 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleştirilen mezuniyet törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet HACIOĞLU, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan,  Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezuniyet Törenine Katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Yeni bir dünyanın eşiğinde olan sevgili gençler, bu heyecanı onlarlar birlikte ve belki de onlardan daha fazla yaşayan değerli velilerimiz, öğrencilerimizi bilginin, sevginin ve saygının şekillendiği bir dünyada eğitmek için mücadele eden değerli öğretmenlerimiz.

Mezuniyet törenleri herkes için ayrı anlamlar ve ayrı heyecanlar taşır. Şu anda bu salonda öylesine yoğun bir duygu seli var ki inanın böyle bir törenin sınırları bile bu duyguları hapsetmeye yetmiyor.  Kiminde haykırış, kiminde küçücük bir tebessüm, kiminde bir türlü engel olunamayan mutluluk gözyaşları…  Öylesine yoğun bir duygu selinin içindeyiz ki anlamları ve heyecanları bu kürsüden görmek mümkün. Bahçemizin hiç solmayan bu gülleri, sevincimiz, kederimiz, gayretimiz kısaca hayatımızı anlamlandıran öğrencilerimiz, bu gün eğitim dünyalarında ve kariyerlerinde yeni bir adım atıyorlar. Bu adımda elbette geleceğimizi aydınlatacak bir ruh var. Geleceğimizi diyorum çünkü onların atacağı adım sadece onların mutlu ve başarılı aydınlık yarınlarını inşa etmeyecek aynı zamanda milletimizin de kaderi onların bu adımlarında saklı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk:

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve bilgi ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en kıymetli örneği olacaksınız!” derken bu ortak gelecekten mutlu ve büyük Türkiye’den bahsediyordu.

Eminim ki Mustafa Kemal’in aydınlattığı yolda onun amaçları doğrultusunda hareket edecek Türk gençliği, Atasından aldığı bu milli şuurla kimliğini ve kişiliğini kaybetmeden mücadelesine devam edecektir.  Eğitiminizi hangi alanda sürdürürseniz sürdürünüz başarının temel şartı değerlerinize sahip çıkmanızdır..   Başka çeşmelerden suyunu dolduran, nereden geldiği belli olmayan rüzgarlara yelken açan bir gençliğin sonu elbette felaketten ve yok oluştan başka bir şey olmayacaktır.

Eğitimcilerin ve anne babaların en büyük görevi bireylere kişilik ve karakter sağlamaktır. Kişiliği ve karakteri sağlam olan bireyler her zaman başarılı olurlar.  Şartlara göre kendi şekillendiren, değerleri, çıkarları uğruna ayaklar altına alan bir anlayışa karşı olduğumuzu belirtmemiz gerekebilir. “Türk Çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”  Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Tarih Kurumunu ve Türk Dil Kurumunu kurması, hatta mirasından bu iki kuruma pay ayırması da onun milli şuurun iki temel unsuru olan dil ve tarih bilincine verdiği önemin bir göstergesidir.  Sevgili Gençler, Atanıza layık bir insan olmak istiyorsanız dilinizden ve kimliğinizden uzaklaşmayın. Çünkü onlar bizim en büyük değerlerimizdir. 

Bugün Edirne’yi kuşatan bir başta Selimiye olmak üzere bütün tarihi yapılar, sadece mimari tarihimizin unsurları değildir, geçmişten geleceğe uzanan medeniyetimizin de birer işaret taşıdır. Meriç’in, Tunca’nın üzerinde zaman meydan okuyan tarihi köprüler sadece iki yakayı birbirine bağlamıyor, aynı zamanda mazimizi de geleceğe bağlıyor. Şükrü Paşa Anıtı, bize Balkan Savaşlarında düşmana karşı göstermiş olduğu destansı mücadelenin ruhunu haykırıyor…

Şarkıcı   (Funda ARAR) her ne kadar  “Kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi köksüz bağsız durmayı öğrendim” dese de inanın bu mümkün değildir. Köklerini kaybetmiş nice millet şu anda tarih mezarlığında sadece bir isim olarak yaşıyor.

Bu tarihi hakikatleri sizlerle paylaşmak bizim en asli görevlerimizden biridir.  Sizlerin, vatanını ve milletini seven, insanlığa faydalı olmak adına evrensel düşüncenin insani değerlerini hiçbir zaman unutmayan, bilimsel düşünceye açık bireyler olarak sadece bizim değil tüm insanlığın geleceğini aydınlatacağınıza olan inancım tamdır.

Bu amaç doğrultusunda hepinizin gerekli gayreti göstereceğinize inanıyorum. İdeal Türk gençliği,  tüketim kültürünün bir unsuru olmayacaktır. Okuyan, düşünen, üreten, sorgulayan karakteri düzgün, erdemli bir gençlik en büyük idealimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle mezun olan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Atatürk’ün bir vecizesi ile konuşmama son vermek istiyorum:

“Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi kutluyor, geleceğin aydınlık Türkiye´sine katkı sağlayacağınız temennisi ile gözlerinizden öpüyorum.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün konulmasının ardından, son sınıf öğrencileri Bayrak ve okul flamasını düzenlenen devir teslim töreni ile 1. sınıf öğrencilerine verdiler.

Dereceye giren ilk üç öğrencinin ödüllendirildiği törende, 2016-2017 eğitim-öğretim yılını birincilikle bitiren öğrencimize birincilik plaketi ve ödülü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından verildi.

Mezuniyet töreni, öğrencilere mezuniyet beratlarının verilmesinin ardından sona erdi.

21-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-201721-04-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.