EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 140. Geleneksel Pilav Gününe Katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunun 140. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geleneksel Pilav Günü”ne katıldı.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 140. Geleneksel Pilav Gününe Katıldı.

19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 12.00’ de okul bahçesinde düzenlen 140. yıl etkinlikleri, 9. Geleneksel Liseler Arası Fotoğraf Yarışması Sergisinin açılış kurdelesinin kesilmesi ve serginin gezilmesi ile başladı.

Ardından 140. Yıl kuruluş etkinlikleri resmi törenine geçildi. Tören Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Bugün İstiklal Mücadelemizin ilk başlangıcı olan, bir anlamda bağımsızlığımızın kaderimiz ve karakterimiz hâline geldiği bir gün. Sözlerime, asırlar boyu dünyaya yön vermiş Türk Milletinin yeniden şahlanışının başladığı bu günde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başlamak istiyorum. Bayramımız kutlu olsun.

Güzide okulumuzun 140. yılını kutladığımız bu günde geleneksel pilav günü ve mezunlar buluşması münasebetiyle siz mezunlar ve halen eğitimini bu okulumuzda sürdüren gençlerle buluşmak çok güzel bir duygu.

Bir okulun niteliği, oradan mezun olanların daha sonra birbirleri ile olan aidiyet duygusuyla paralellik arz ediyor. Bu aynı zamanda, mezun olanların daha sonra meslek hayatlarında başarılı olmaları ile de doğru orantılı. Bu okulumuzdan mezun olan ve meslek hayatında çok başarı olmuş kişileri görüyoruz. Okulumuzun oturmuş bir kurum kültürü olduğunu görüyoruz. Ki bu daha sonra ki nesle de bir yol açıyor, onlara bir hedef gösteriyor, ufuk çiziyor.

Kıymeti mezunlarımızın okullarından kopmaması, okulları ile aidiyetlerinin devam etmesi, burada eğitim hayatlarını devam ettiren öğrencilerimizle bir araya gelerek onlara rol model olmaları son derece önemli.

Mesleki eğitim ile ilgili son dönemde ciddi adımlar atıldı. 6764 sayılı Kanun ile çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alındı, işletmelerin öğrencilere ödediği ücretin üçte ikisini Devletimiz tarafından ödemekte, 10. sınıftan itibaren öğrenciler sigorta edilmeye başlandı. Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi güncelleniyor,Türkiye’nin dört bir yanında Tematik mesleki liseler açılıyor, teknik liseden mezun olan öğrencilerimiz teknisyen unvanı ile hayata atılacaklar, mimarlık mühendislik boyutunda özellikle Anadolu mesleki teknik lisesi öğrencilerinin önü açık.

Bu noktada öğrencilerimize meslek liselerinin iyi anlatılarak, gelecekte önlerinin açık olacağının bilincine varmalarını sağlamamız gerekmekte. Sektörün şu an nitelikli iş gücüne, ara elemana ihtiyacı var. Bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizi çağın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde eğitmemiz ve meslek edindirmemiz gerekiyor. Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, öğrencilerimizin meslek edinmeleri aşamasında, işbaşında eğitimleri konusunda somut adımlar attık. Bu konuda Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârları Odaları ile işbirliği çalışmalarımız var. Okullarımız sektörle işbirliği içerinde eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Meslek liselerinin çok güzel bir sloganı var. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”  Ulu Önder Gazi Mustafa Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma ve ekonomik olarak gelişmemiz noktasında meslek liselerinin payı büyük.

Bugün buraya, mezun olduğu okulunu unutmayarak çok uzaklardan gelen siz kıymetli mezunlara ve bu mezunlar günü buluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kuruluşunu 140. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen geleneksel pilav günü, çeşitli branşlarda başarılı olan öğrencilerin ödüllendirilmesi, en yaşlı mezun tarafından pilav zilinin çalınması ve pilav ikramının ardından sona erdi.

19-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-201719-05-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.