EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç İlçesi Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması Ödül Törenine Katıldı.

Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç Kaymakamı Sayın Ali İhsan Başak, Edirne İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm, Meriç ilçe protokolü ile öğrenciler ve veliler katıldı.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç İlçesi Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması Ödül Törenine Katıldı.

Öğrencilerimize yönelik İslam’ın temel kaynaklarından olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, hadis metinlerini okuma ve anlama yeteneği kazandırarak güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak, onlara ahlâkî değerleri kazandırmak ve bu değerlerin oluşmasında hadislerin rolünü fark ettirmek amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İl Müftülüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Meriç İlçemizde düzenlenen Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma ilçe finali yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri 07 Nisan 2016 Perşembe günü düzenlenen törenle verildi.

Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç Kaymakamı Sayın Ali İhsan Başak, Edirne İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm, Meriç ilçe protokolü ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Tören Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yapmış olduğu konuşmasında; “Hayat, insanlığın mutluluğu arayış sürecidir. Toplumların geleceği özünü yitirmemiş kültürel mirasın üzerine inşa edilir. Tarih, insanlığın onurunu yücelten, gücü değil değerleri önceleyen milletleri zirveye taşır. Medeniyetimiz, asırlardır İslam’ın insanın mutluluğunu esas alan ilkeleriyle ayaktadır.

Bugün 1445 yıl öncesinde dünyamızı şereflendiren, merhamet abidesi, insanlığın zirvesi, numune-i imtisal, Sevgili Peygamberimizin kutlu doğumlarının hatırasıyla gönülleri buluşturacağız.

O, Allah’ın insanlar arasından seçtiği bir doğruluk timsaliydi. Âlemlere rahmet olarak geldi ve kâinat O’nu hiç bitmeyen aşkla sevdi. İslam’ın evrensel, çağlar üstü mesajı, O’nun rehberliğinde hayat buldu. Ve medeniyetimiz, O’nun getirdiği değerler üzerine inşa oldu.

Değerlerin anlamını yitirdiği, insan onurunun göz ardı edildiği, insanı değersizleştirme ve değerlerinden soyutlama gayretlerinin küresel ölçekte politikalar haline getirildiği günümüz modern dünyası, O’nun ebedi mesajına; sevgiye, barış ve merhamete bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Ne mutlu ki milletimizin her yıl artan bir heyecanla bağrına bastığı Kutlu Doğum haftası O’na hasretin bir simgesidir. Bugünler manevi iklimi yaşamamıza vesile olan ahlâk peygamberinin onur mücadelesini ve insana bakışını yeniden keşfetmek için önemli bir fırsattır.

Kaybedeni olmayan yarışmalarda amacımız, toplumumuzda oluşan farkındalığa çocuklarımızın öncülüğünde katkı sunarak bu günleri en güzel şekilde değerlendirmektir. Bunu aynı duygularla hep birlikte başardığımıza inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sevgili Peygamberimizin kutlu doğumunu ve Regaip kandilinizi tebrik ediyor, bu mübarek günlerin şehrimiz, ülkemiz ve tüm insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. 􀀁􀁈􀁆􀁍􀁆

Yarışmalara dereceye giren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Meriç Kaymakamı Sayın Ali İhsan Başak, katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; “Bugün Kırk Hadis ezberleme ve ödül töreni için buradayız. Ödül töreninin çok güzel bir güne denk gelmesi dolayısıyla, ben öncelikle, yarın kavuşacağımız mübarek 3 aylar vesilesiyle Ülkemize ve İslam Âlemine hayırlar getirmesini diliyorum.

Bu vesileyle, çok kıymetli, değerli kültürümüz ve değerler silsilesi olan dinimizin ve devletimizin ilelebet devamını Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim değerlerimize ve devletimize zeval vermesin.

Bu programı düzenleyen kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrenciler, önemli olan burada dereceye girmek değil, bu güzel programa katılmak, Kırk hadisi ezberlemek, Sevgili Peygamberimizin güzel sözlerini zihninize almak ve onunla amel etmek yani uygulamak. Sizlere tavsiyem sevgili öğrenciler, öğrendiğiniz, ezberlediğiniz bu Kırk Hadis’i lütfen hayatınıza uygulayınız. Dereceye her zaman girebilirsiniz ama hayatınıza uygulayıp, başarılı örnek bir insan olmak herkese nasip olmayabilir.

Bu vesile ile katılımcılarımıza tekrar teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Edirne İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm ise konuşmasında; “Bu Kutlu Doğum programında Kırk Hadis ezberlemiş, medeniyetin inşasında en mühim yapı taşı olan bilgiyle buluşmuş, Vahiy bilgisiyle buluşmuş öğrencilerimiz ile buluşmak beni çok heyecanlandırıyor. Bu bakımdan emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.

Malumunuz Sevgili Peygamber Efendimiz asrı saadet dediğimiz o mutluluk çağında insanların hakikaten, dünyada mutlu oldukları ve bu mutluluklarını en güzel şekilde temsil ettikleri o çağda bir medeniyet kurdu. Bu medeniyet, Âdem a.s. ile kurulan tevhit medeniyetiydi. Allah’ın birliği, inancı, insanlarla buluşturan medeniyetti. Ondan sonra biz Türk Milleti olarak Selçuklu medeniyetini kurduk, Osmanlı medeniyetini kurduk; Dünyayı bir barış kenti haline getirdik. Vahiy bilgisiyle, Kur’an ve sünnet bilgisiyle, Peygamberlerin getirdiği bu tevhit inancıyla buluşan insanlık mutlu bir hayat yaşıyor.

Kırk hadisi ezberleyen çocuklarımız, ileride göreceksiniz ki, medeniyeti bu çocuklar kuracak. Yine bilgiye, kitaba, akla, ilme dayalı medeniyeti inşallah siz öğretmen kardeşlerimizin yetiştirdiği bu çocuklar kuracak.

Bu vesile ile ben hem öğretmen kardeşlerimize, hem bu işe vesile olan bütün kardeşlerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.            

Protokol konuşmalarının ardından öğrenciler sırasıyla sahneye çıkarak ezberledikleri hadisleri okudular. Öğrencilerden oluşan koronun söylediği ilahinin ardından Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

Program günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ve öğrenciler tarafından çizilen, Meriç İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe meydanında sergilenen “Hat Tezhip” sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

08-04-2016   08-04-2016   08-04-2016   08-04-2016   08-04-2016   08-04-201608-04-2016   08-04-2016   08-04-201608-04-2016   08-04-2016   08-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.