EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Romanlar Günü Festivali Programına Katıldı.

İlimiz Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesinde düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Romanlar Günü Festivali Programına Katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ana sorumlu olduğu, Sağlık Bakanlığının ve Millî Eğitim Bakanlığımızın yararlanıcı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve WYG Türkiye liderliğindeki konsorsiyumun teknik destek sağladığı “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu” kapsamında 14 Nisan 2016 Çarşamba günü ilimizde “Romanlar Günü Festival Programı” düzenlendi.

İlimiz Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesinde düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yapmış olduğu konuşmasında “Aynı ortamı paylaşan, aynı havayı teneffüs eden bireyler ve toplumlar ortak bir kültürü inşa etmek ve farklılıkları ile birlikte yaşamayı başarmak için çaba sarf etmelidirler. Bir ülkenin gelişmişliği, köklü medeniyetler kurup bu medeniyetleri geleceğe taşıyabilmesi; bünyesinde farklı kültürleri barındırmasına, her bir vatandaşının ihtiyaç ve değerlerini dikkate alarak ortak bir yaşam tarzı oluşturmasına bağlıdır. Medeniyetler inşa etmiş devletlerin en belirgin özelliği dini, dili, ırkı, eğitim durumu, cinsiyeti ve sosyo-ekonomik durumu ne olursa olsun eşitlik ilkesi gereği ülkesinde yaşayan vatandaşları arasında ayrım yapmamaktır.

Ülkemizde ve ilimizde birçok dil, ırk ve kültürden insanın bir arada yaşamaktadır. Bu kültürlerden birisi de ilimizde sayıları oldukça fazla olan roman kardeşlerimizdir. Roman kardeşlerimizin problemlerinin giderilmesine yönelik çalışmaların istenilen düzeyde ele alınamaması, problemlerin ana kaynağına yönelik proje ve uygulamalarının gerçekleştirilememesi; roman toplumu ile toplumun diğer kesimlerinin ayrışmasına neden olmaktadır. Diğer topluluklardan ayrışan romanlar kendi aralarında bütünleşme ve toplumun diğer kesimlerinden uzaklaşma eğilimi göstermektedirler. Bu durum eğitim öğretim durumlarına da yansımakta; başarısız olduklarında, problemleri ile baş edemediklerinde başarılı olmak için çaba göstermek yerine eğitim sürecinden kopmayı tercih ettikleri görülmektedir. 

Aynı ortamı paylaşıp, bu vatanın ve milletin değerleri için ter döken roman vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmiş bir şekilde yaşamaları, dezavantajlı kesim olmaktan çıkmaları ve diğer bireyler gibi doğal yaşam şartlarına ulaşmaları için sosyo-ekonomik, kültürel, eğitim ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında bir takım çalışmalar yapılması gerekmektedir. Eğitim öğretimlerinin iyileştirilmesi için özgün çalışmalar yapılmalı, okula sürekli devamları sağlanmalı, bireysel farklılıkları gözetilerek eğitimde başarılı olabilecekleri alanlara yönlendirilmesi ve kamusal hizmetlerde istihdam edilmeleri sağlanmalıdır.

Eğitim, toplumların değişimlere ve gelişmelere ayak uydurabilmeleri için en etkili yöntemdir. Eğitimin toplumsallaşmaya katkıları dikkate alındığında roman vatandaşlarımızın eğitim-öğretim ortamlarına katılımları ve eğitim ile problemlerine çözüm üretmeleri gerekmektedir. Her birey ve toplum için en önemli ihtiyaç olan eğitim ile toplumların bir arada farklılıklarına saygı göstererek yaşaması mümkündür.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak roman vatandaşlarımızın tüm bu sorunlarının çözümüne katkı sağlaması, onların eğitim öğretim süreçlerine devam etmelerinin sağlanması amacı ile birçok proje gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu projelerin roman vatandaşlarımızın problemlerini kesin çözüme kavuşturmadığının farkında olarak yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.

İzninizle roman vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmaların birkaçına değinmek istiyorum. Dostlarımın Kültür Dosyası projesi, Türkiye, Letonya, Bulgaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki öğrencilerin müzik, sanat ve dans yolu ile birbirlerinin kültürlerini tanımalarını sağlamak amacıyla yaptığımız bir projemiz var. Yine Eğitimle Mutlu Yarınlar projemiz ile çeşitli nedenlerle okula düzenli devam etmeyen zorunlu eğitim çağındaki dezavantajlı çocukların eğitime katılımını sağlamak, dezavantajlı çocuklara ve ailelerine yönelik çalışmalar yapmak, bu sayede öğrencilerin akademik başarılarını artırmak, sosyo-kültürel gelişimlerini destekleyerek toplumla bütünleşmelerini sağlamayı amaçladık. Meslek edindirmeye yönelik bir çalışma-projemiz; kızanlar dayanışma atölyesi projesi 15/12/2014 ile 27/02/2015 tarihleri arasında Edirne Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne İl Emniyet Müdürlüğü (koordinatör) işbirliğinde Edirne Mesleki Eğitim Merkezinde 20 Kursiyerin katılımıyla gerçekleştirdik. Edirne Valiliği’nin, ‘Okulda Besleniyorum’ projesi kapsamında dezavantajlı okullardaki öğrencilere kahvaltı verildi. Okullarımızda kahvaltı verilmesi aralıklı devamsızlık oranlarımızı düşürmüştür. Halkların Folklor Dosyası AB Projesi (2013-2014), Kapsamlı Stratejilerle Erken Okul Terkini Önleme Çalışmaları ve Mahalleden Sahaya adlı projelerimizden de verimli sonuçlar aldık. Ayrıca bazı okullarda müzik atölyelerinin kurulması, akademik başarıda eksikliği bulunan öğrencilerin tespit edilerek birebir eğitim almalarının sağlanması, sporun yaygınlaştırılması gibi projelerimiz devam etmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın ana sorumlusu olduğu, Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın yaralanıcısı olduğu; Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali yardım Aracı (IPA), İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında hazırlanan ve “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu” nun; Roman vatandaşlarımıza verilen eğitim, hayat boyu öğrenme, sağlık, sosyal koruma ve sosyal yardım gibi temel kamu hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Festival programı kapsamında gerçekleşen halk oyunları ve tiyatro gösterileri festivale katılanlar tarafından ilgiyle izlenirken, çocuklar alana kurulan oyun parkurlarında gönüllerince eğlendiler.

Ayrıca, rol model olan kişiler tarafından, festivali takip eden vatandaşlarımıza çeşitli sunumlar gerçekleştirildi.

 

14-04-2016   14-04-2016   14-04-201614-04-2016   14-04-2016   14-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.