EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Selimiye Sanat Merkezi” Açılışına Katıldı.

“Selimiye Sanat Merkezi” Projesi açılış programı 20 Mayıs 2016 Cuma günü gerçekleştirildi.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Selimiye Sanat Merkezi” Açılışına Katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansının 2015 Yılı Sosyoekonomik Kalkınma Mali Destek Programı ile hayata geçirilen, okul öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, ders dışı boş zamanlarını daha kaliteli verimli geçirmelerini sağlamak ve kendilerini sosyo-kültürel alanda ifade etmelerine yardımcı olmayı hedefleyen “Selimiye Sanat Merkezi” Projesi açılış programı 20 Mayıs 2016 Cuma günü gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunması ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başlayan programa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Girdisi insan olan okullar, keşfetmenin, keşfettikçe daha iyiye yol almanın, toplum için nitelikli insan yetiştirmenin, hayatın gerçeklerine adım atmanın ilk durağıdır. Okullar akademik alanda donanımlı bireyler yetiştirirken, sosyal kültürel ve sportif alanlarda da bireyi geliştirmeyi, yaratıcılığını ön plana çıkarırken, bireye içinde bulunduğu toplumun kültürel mirasını aktarmakla yükümlü, geleceğin inşa sürecinde etkisi çağlar ötesine ulaşacak bir misyonun sahibi kurumlardır. Bireyler, günümüzde üstlendikleri rollere eğitim kurumlarından aldıkları destekle ulaşırlar.

Bu açıdan baktığımızda okulları sadece akademik anlamda yapısallaşmış kurumlar olarak değil, bilimde sanatta sporda ve kültürel faaliyetlerde gençlerin yeteneklerinin keşfedilmesine ve pekiştirilmesine olanak sağlayan köprüler olarak da görmeliyiz. Çünkü değişimin ve kendini yenilemenin kaçınılmaz olduğu günümüzde, geleceğe sağlam adımlarla ilerlemesini istediğimiz gençlerimizin eğitimi artık daha da özen gerektirmektedir. Amacımız; yaşanan hızlı değişim içerisinde donanımlı, günümüze ve geleceğe hazırlıklı, insan haklarına saygılı, kendini tanıyan, özgüvenli ve hayal gücü gelişmiş bireyler yetiştirmektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.’ Bundan dolayıdır ki; bu ilke ile yola çıkanlarla beraber yürümeliyiz.

Okulun sosyo kültürel dinamiklerinin yanında fiziki donanımları da verimlilik açısından önemlidir. Son yıllarda Bakanlığımızın da yaptığı çalışmalar doğrultusunda, artan bir ivme ile ülkemizin her yerinde okullarımız fiziki anlamda daha modern daha işlevsel ve öğrenme isteğinin artacağı mekânlar haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Bu nedenle gerek proje destekleriyle gerek Bakanlığımız desteğiyle okulların öğrenciler için cazibe merkezleri haline getirilmesi, gençlerin enerjilerini doğru alanlarda kullanmalarının ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarının sağlanması, başta devamsızlık ve akademik başarısızlık olmak üzere birçok problemin çözümüne katkı getirecek ve öğrencilerin kendisini değerli hissedeceği okul ortamlarının oluşturulması doğrultusunda önemli adımlar atılmaktadır.  

Sanatın gelişmediği ve estetik duygusundan yoksun bireylerin yaşadığı bir toplumda gelecek nesillere aktarılacak bir şey yok demektir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin büyük bir çoğunluğunda sanat eğitimiyle bireysel ve duygusal gelişim desteklenmekte ve okullarda bireylerin hayal gücü ve estetik duygularının geliştirileceği ortamların oluşturulmasına özen gösterilmektedir. Çünkü sanatın sosyal becerileri bireysel olgunlaşmayı eğlence ve mutluluk deneyimleriyle kazandırdığı bilinmektedir. Sanat eğitimi sürecinde her öğrenci kendi kişiliği doğrultusunda geliştirilmeye çalışılmalıdır. Unutmamalıyız ki; üreten, seçen, beğenen, kendini ifade edebilen çocuk, içinde yaşadığı toplumun bir üyesi geleceğinin temsilcisidir.

Bugün burada özverili çalışmaların sonucunda hayata geçirilmiş olan “Selimiye Sanat Merkezinin” açılışını yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Gençlerimizin sadece akademik alanlarda değil, ruhen ve bedenen gelişimlerine de katkılar sağlayacak proje örneklerinin çoğalmasını diliyor, başta okul idaresi olmak üzere, okullarını öğrenciye göre düzenleme çabasında olan tüm eğitime adanmış yürekleri kutluyor ve sözlerime Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın bir sözüyle son veriyorum; “ Hayal gücü bilgiden önemlidir. Dünya hayal gücü ile gelişir, hayal gücü de sanatla beslenir” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin, projenin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Normal şartlarda, matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi bir sürü ders görüyor öğrencilerimiz. Ama bunun yanında Sanat Merkezi olması hasebiyle, tiyatrodan müziğe, müzikten, çeşitli sanatsal aktivitelere de ev sahipliği yaparak öğrencilerimizin; elmanın iki yarısı gibi düşünürsek, fen bilimleri bir yerde, sosyal bilimlerde bir yerde, eğer beraber yetiştirebilirseniz, öğrencilerimizi, geleceğin nesillerini, o zaman her yönüyle, tam donanımlı bir nesil ortaya çıkacak.

Kişisel gelişim noktasında, geleceğin dünyasında, özgüven noktasında gerçekten çok önemli. Biz Kalkınma Ajansı olarak altyapı projelerine destek vermekle beraber aynı zamanda, eğitim merkezlerine, sanat merkezlerine de destek veriyoruz.

Bu tür projeler ile insanlar bir araya geliyor, fikirler bir araya geliyor, beraberce geleceğe hazırlama yolunda kafa yoruyoruz. Beraber iş yapma kültürünü geliştirmiş oluyoruz” dedi.

Program, proje kapsamında öğrencilerden oluşturulan müzik grubunun mini konserinin ardından verilen kokteyl ile sona erdi. 

20-05-2016   20-05-2016   20-05-201620-05-2016   20-05-2016   20-05-201620-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.