EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 12 Mart İstiklâl Marşının Kabulü Mesajı

Eşin var, âşiyanın var, baharın var ki beklerdin; Kıyâmetler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin? Mehmet Akif ERSOY
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 12 Mart İstiklâl Marşının Kabulü Mesajı

1Geçmiş, geleceği inşa edecek bir birikime sahip olduğunda ancak değerlidir. Her değer geleceğe ulaşmak için mücadele eder. Tarihin zorlu mücadelelerinden başarıyla çıkanlar, dünyayı yeniden imar etme fırsatını kazanırlar.

Bu yüce millet, tarihin her sayfasına acı ve şanlı hatıraların altın harflerle kazındığı bir mirasın emanetçisi,kutlu bir yolculuğun takipçisidir.

Derdimiz, insanlığa rehber olmuş eserler veren medeniyetimizin kilit taşı isimlerine, değerlerin anlamını yitirdiği günümüz dünyasında, hak ettiği yeri tekrar kazandırmak ve medeniyetimizi yeni ufuklara yükseltecek şahsiyetlerin yeniden yetişmesine öncülük etmektir.

Bugün etkisini en sıcak haliyle hissettiren zirve şahsiyetlerden biri de şiiri bir yaşam tarzı haline getirmiş Mehmet Akif Ersoy’dur.

Mâzinin ve Âtinin şairi Akif, aynı zamanda batının ve doğunun birikimiyle de donanımlıdır. Ânın ıstırabını yaşarken sonuna kadar da çareler arar. Hayatın tüm tonlarını şiirlerinde görmek mümkündür. O, söylediği her erdemi yaşayan ve yaşanmasını arzu eden bir bilge kişiliktir.

Her ne kadar milletimindir dese de İstiklâl Şairliği Unvanı onu haklı olarak kuşatmıştır.

Bu anlamda İstiklâl Şairimiz; Mevlana, Yunus Emre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bu toprakların ortak değeri, İstiklâl Marşımız da birleştirici gücüdür.

Yazıldığı şartları düşünürsek bu şiir, milletimize güvenin bir timsalidir. Göklerden inen ilahi kelam gibi ruhlara yön veren ilhamla yüklüdür. Âdeta milletimizin medeniyet yolculuğunun özetidir.

İstiklâl Marşı, Mehmet Akif’in bu aziz millete duası, aynı zamanda vasiyetidir. 

Akif’in milletimize armağan ettiği başımızın tacı emaneti, emin ellerdedir. Tarih şahittir ki; bu millet İstiklâl Marşının ruhunu vatanın her karış toprağına nakış nakış işlemiştir.

Ülkemizin her bir ferdinin de en önemli inancı şudur ki; ruhumuzu zirvelere çıkaran bu şaheser, kıyamete kadar okunmaya ve canımızdan aziz al bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam edecektir.

Bu necip millet; hem canlarıyla hem de kalemleriyle bu topraklara sahip çıkanları, her daim vatanı omuzlarının üstünde tutanları asla ve asla unutmayacaktır. 

Bu vesile ile vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhları şâd olsun. 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.