EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan´ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim müdürü olarak varlık sebebimiz olan öğrencilerimizin bu anını paylaşmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Edirne İlinin eğitimde kat ettiği yol, göstermiş olduğu başarı, en başta bu minik yüreklerin eseri. Bu sene de okullarımız, Türkiye çapında düzenlenen yarışmalarda,etkinliklerde ve projelerde göstermiş olduğu başarıları ile göz doldurdular.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan´ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Sonu Mesajı

Bir zamanlar bizlerin de yaşadığı karne telaşı görüyorum ki eski gücünden bir şey kaybetmemiş. Ama inanın karne alırken yaşanan heyecanla karne verirken yaşanan sevinç hep aynı. Karneleri anlamlı kılan, karnelerden bize yansıyan sadece notlar değildir. Karneler bütün yaşanmışlıkların, dostlukların, paylaşımların, sevgilerin ve hatta üzüntülerin de toplamıdır. Karneyi eline alan çocukların yaşamış oldukları o garip duyguyu hepimiz yaşamışızdır. Mutluluk ve kederin bir araya geldiği başka anlar var mıdır acaba?

İl Milli Eğitim müdürü olarak varlık sebebimiz olan öğrencilerimizin bu anını paylaşmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Edirne İlinin eğitimde kat ettiği yol, göstermiş olduğu başarı, en başta bu minik yüreklerin eseri. Bu sene de okullarımız, Türkiye çapında düzenlenen yarışmalarda, etkinliklerde ve projelerde göstermiş olduğu başarıları ile göz doldurdular.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim adına atılan her adımın büyük destekçisi olduğumuzu biliyorsunuz. Misyonumuzun gereği olarak eğitimde kalitenin artırılması adına ne gerekiyorsa yapmaya çalışacağız. Okullarımızın fiziki şartlarının ve donanımlarının eğitimde önemli bir yere sahip olduğunun bilincindeyiz. Fakat bunların yetersiz olduğunu da biliyoruz. Unutmayın ki mekânı güzelleştiren ve anlamlı kılan insandır. İnsana değer verilmeyen bir dünyanın nasıl yaşanılmaz hale geldiğini görüyorsunuz. Sevginin yok olduğu beyinler, hırslarının uğruna yaşadıkları dünyayı cehenneme çeviriyorlar.

Bizler sevgiyi ve saygıyı en büyük değer olarak kabul eden bir neslin evlatlarıyız. Bunun gereği olarak önce yapılması gereken, bilimsel gelişmelere açık, milli kimliğini ve şahsiyetini kaybetmemiş sağlıklı bireyler yetiştirmektir. Öğretmenler, böylesine ağır ve kutsal bir sorumluluğu yerine getirmenin dışında hiç bir amaca hizmet etmezler. Bu sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirebilmek, büyük bir güç ister. Eğitimde süreklilik, sadece öğrencilerle ilgili bir kavram değildir. Eğitim öğretmenleri de kapsayan bir süreçtir; öğretmen, bilgiyi ve doğru davranışı öğrenciye daha etkili ve sağlıklı bir biçimde kazandırmak için kendini sürekli yenilemek zorundadır. Bu nedenle; eğitimde esneklik, dinamiklik, çeşitlilik ve pedagojik zenginlik sağladığımız sistemde öğretmenlerimizin, değişimi sınıftan başlatmak suretiyle İlimizde daha başarılı ve özverili çalışmalara imza atacaklarına yürekten inanıyorum.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, eğitimdeki üçgenin köşelerinin, matematik kurallarının ötesinde bir doğruda buluşması eğitimin en önemli hedefleri arasındadır. Velilerimize bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadıkları için teşekkür etmek istiyorum. Tekrar hatırlatmak istiyorum ki karneler sadece çocukların değildir. Karne sonuçtur sadece, öğrencilerin eğitimde hangi noktada olduklarını gösterir. Bunun sorumluluğu sadece çocuklara ait değildir, karnedeki her not aynı zamanda sizin notunuzdur, bizim notumuzdur. Öğrencilerimizi bu bilinçle değerlendirmek zorundayız. Bunun ötesindeki her davranış, eğitimin amaçları dışındadır. Hırslarımıza, yenik düşmeyelim, çocuklarımızı hırslarımızın ve bencilliklerimizin aracı olarak kullanmayalım. Karne bize bir yön çizer sadece, bu bakış açısı ile çocuklarımızın eksik olan yönlerini gidermek, başarılı yönlerini bulup bu alanda ilerlemelerini sağlamak sorumluluğunu birlikte taşıyoruz. Unutmayın ki hiç bir şey çocuklarımızdan değerli değildir.

Sevgili öğrenciler, biliyorum yoruldunuz. Güzel bir tatili hak ettiniz. Sizlerin olmadığı bir dünyanın bizim için ne büyük bir yalnızlık olduğunu bilemezsiniz. Bu tatili başarılı bir şekilde değerlendireceğinize inanıyorum. Karnedeki notlarınız sizi sakın rehavete ve yılgınlığa sürüklemesin. Karnedeki notlarınız, istediğiniz gibi olmayabilir, bundan dolayı üzülmeyeniz, unutmayın ki karnedeki notlarınızın istediğiniz gibi olmaması, istediğiniz gibi olmayacağı anlamına gelmez. Hiçbir şey sizden kıymetli değil, asıl olan sizsiniz! Biz öğretmenlerin ve anne babaların zaman zaman kızması da size verilen değerle ilgili. Bunun sınırlarını zaman zaman zorlayıp yanlış da yapıyoruz.. Ama bilin ki gönül tahtında sizlerden başka sultan yok.

Sevgili öğrenciler, bu tatili fırsata dönüştürmek elinizde. Gezmek, eğlenmek en önemlisi dinlenmek  hakkınız. Bütün bunların yanında sizden okumak ve yazmak gibi iki  kutsal faaliyette bulunmanızı istiyorum. Biliyorum ki tatilde hepiniz kitap okuyacaksınız. Fakat  sadece okumak yetmez, aynı zamanda yazmalısınız. Duygu ve düşüncelerinizi  yazıya dökmedikçe, dilin imkanlarını tam olarak kavramayınız.  Günlük yazabilirsiniz, hikaye yazabilirsiniz, şiir yazabilirsiniz, deneme yazabilirsiniz, yeter ki duygu ve düşünceleriniz yazıya dönüşsün.  İşte o zaman  “ Türkçe katında yaşamanın ayrıcalığını yaşar, “Türkçem benim ses bayrağım” diyen  Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı daha iyi anlamış olursunuz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda hiçbir zaman durmadan yürümek, tarihi kimliğini ve şahsiyetini kaybetmemek ve en önemlisi varlığımızı sürdürmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni  sonsuza kadar yaşatmak, eğitimdeki başarımıza bağlı. Bu tarihi sorumluluk, öğrencilerin olduğu kadar öğretmenlerin ve anne babalarındır.

Kaybedecek tek bir saniyemiz bile yok. Atatürk’ün dediği gibi: ” Tek bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak!”

Bu duygu ve düşüncelerle;eğitim faaliyetlerimizin yürütülmesinde bizlere destek veren başta Valiliğimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza,özellikle velilerimize ve her kademedeki eğitim çalışanlarımıza teşekkür eder,bütün öğrencilerimize iyi tatiller dilerim.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.