EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Eğitim, insanoğlunun yaratılışında var olan ruhî, bedenî ve zihnî mahiyetteki kabiliyetlerinin ve özelliklerinin yaşamı boyunca gelişmesini sağlayan bir süreçtir. Eğitim ile nesiller arasında kollektif kültürün aktarımı sağlanabilir. Eğitime yapılan nitelikli her bir yatırım, beşikten mezara kadar eğitimin ana öznesi olan insanoğlunun, milli ve manevi değerlerine bağlı iyi bir vatansever olarak yetişmesine katkıda bulunur.

Milli eğitim sistemimizin temel amaçlarından birisi de beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için milli eğitimin önemine vurgu yapmış ve Milli Eğitim’in gayesinin yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmek olarak ifade etmiştir.

Bugün salt bilgi yüklü bireyler yetiştirmek yerine,  hem ahlaki değerler hem de insani kabiliyetler ve özellikler ile donanımlı, erdemli bir neslin yetiştirilmesine olan ihtiyaç tüm çıplaklığı ile gün yüzüne çıkmıştır. Özellikle 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız; tarihimizin en büyük ve en kanlı ihanet girişimi, eğitimciler olarak ne kadar önemli bir görevi ifa ettiğimizi, çok büyük sorumluluklar üstlenmemiz gerektiğini bir kez daha bizlere hatırlatmıştır.241 şehidimizin mübarek kanları,2194 gazimizin fedakarlıkları ve bu necip milletin gösterdiği şanlı direniş unutulmayacak, biz eğitimcilerin gayretleriyle de asla ve asla unutturulmayacaktır.

Bu nedenle, Serhat şehrimiz Edirne´mizde eğitim çalışanları olarak sadece kendisini, ailesini, hemşehrisini düşünen değil, insanlığın iyiliğine ve hayrına çözümler peşinde koşan erdemli nesiller; karakteri sağlam, hür düşünebilen, tarih ve kimlik bilinci yüksek, öz güveni, öz saygısı olan gençler yetiştirme çabası içerisinde olacağız. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış kahraman bir milletin evlatları, eğitim ordusu olarak; istiklalimizin ve birliğimizin teminatı olan "tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet" ilkesine sıkı sıkıya sarılacak, ülkemizi daha müreffeh ve daha güçlü yarınlara hazırlayacağız. Eğitim camiamızın her bir ferdi kendine şiar edindiği amaç ve hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışmakta ve çalışmaya da devam edecektir.

Geride bıraktığımız 2015-2016 eğitim-öğretim yılında tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerimizi kapsayacak şekilde Valiliğimizin himayelerinde ulusal ve uluslararası birçok özgün, etkin ve nitelikli projeyi hayata geçirdik. Projelerimizin hedeflerini, somut çıktılarını ve kazanımlarını kamuoyu ile paylaşarak sürdürülebilir olmaları yönünde ciddi adımlar attık. Yaptığımız çalışmaların ihtiyaca cevap verdiğini, Edirne kamuoyunda kabul gördüğünü, sahiplenildiğini ve hedeflenen sonuçlara ulaştığını gözlemledik.

Önceki yıllarda temelini attığımız sürdürülebilir projelerimizin yanına yenilerini ekleyerek 2016-2017 eğitim öğretim yılında yapacağımız çalışmalarımızın planlamalarını tüm paydaşlarımız ile birlikte yaparak tamamladık. Erdemli nesiller yetiştirmede çocuklarının iyiliği için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen velilerimizin katılımının öneminin farkındayız. 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim çalışanlarımızın yanında en büyük destekçimiz olarak gördüğümüz öğrenci velilerimizle bir çok çalışmaya imza atacağız.

Ülkemizi geleceğe taşıyacak çağdaş eğitim kurumlarımızda fedakâr öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı göz bebeğimiz çocuklarımızı aydınlık yarınlara hazırlamak için sabırsızlıkla beklemektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 eğitim-öğretim yılının Ülkemiz, Edirne’miz, velilerimiz, öğrencilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarımız için sağlıklı, huzurlu ve başarılı olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

 

 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.