EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın 22 Nisan 2016 Cuma günü Programı

Güne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi proje ortağı olan Polonya Marii Skolodowskiej-Curie Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ziyaretiyle başlayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, ardından Merkez Lala Şahinpaşa Ortaokuluna giderek sergi açılışına katıldı. Buradan Merkez Gazi İlkokulu 23 Nisan etkinliğine katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz ardından Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezuniyet Törenine katıldı.  
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın 22 Nisan 2016 Cuma günü Programı

Polonya Marii Skolodowskiej-Curie Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ziyaret.

İlimiz Merkez 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin proje ortağı olan Polonya Marii Skolodowskiej-Curie Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri proje kapsamında ilimize geldiler. İlk ziyaretlerini İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gerçekleştiren proje ekibini İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan karşıladı.

Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette, konuşmasına; güzel ülkemize, güzel Edirne’mize hoş geldiniz, onur verdiniz diyerek başlayan İl Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasının devamında, “ Dost ve kardeş ülke Polonya’nın eskimez dostları sizleri şehrimizde görmek bizim için çok büyük bir onur. Özellikle genç kardeşlerimizi, Ulu Önder Atatürk’ün dünya çocuklarına da hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi; dünyada tek olan bir bayramda Edirne’mizde ağırlamak çok ayrı bir mutluluk.

Ülkemizi ve şehrimizi ziyaretinize vesile olan proje ile ilgili olarak da ifade etmek isterim ki; Bir ülkenin devamlılığını sağlayabilmek ve farklılıkları ortak amaçlarda birleştirebilmek ancak aktif vatandaş olmakla gerçekleşebilir. Bu da yaşam boyu öğrenmeye dayalı dinamik bir süreçtir. Bu süreç, toplumda yaşayan her bireyin, bilgili, problem çözücü, katılımcı, sorumluluk sahibi ve toplumsal sorunlara duyarlı bir vatandaş olmasını da destekler. Bize göre üç tip ideal vatandaş var. Birincisi, topluma karşı sorumluluklarını bilen ve yerine getiren sosyal sorumlu vatandaş. İkincisi, sosyal yaşama ve toplumla ilgili aktivitelere katılan katılımcı vatandaş. Üçüncüsü ise, adalet merkezli vatandaş.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak son dönemde özellikle sosyal bilgiler dersinde ve demokrasi ve insan hakları eğitimi adı altında bu eğitimlerin üzerinde ciddi bir şekilde duruyoruz. Bütün bu eğitimin amacı, bireylere kanun ve kurallar, demokratik süreçler, medya, insan hakları, ekonomi, sürdürülebilir kalkınma, küresel toplum; adalet, eşitlik özgürlük, konularında bilgi ve anlayış sağlamak. Ayrıca kritik düşünme, bilgi analizi, fikirlerin açıklanması, tartışma ve müzakere, çatışmaların çözümü ve toplumsal katılım konusunda da beceri ve yetkinlik kazandırmak.

Bir ülkenin vatandaşlarının sadece kendi ülkesi sınırları içerinde, kendi vatandaşlarına yönelik iyi bir vatandaş olması yeterli değildir. Aktif vatandaşlık iyi bir insan olmayı gerektirir. Dünyanın neresi olursa olsun, herhangi bir yerinde yaşanılan bir haksızlığa, bir zulme, adaletsizliğe, bir insan hakları ihlaline eğer bir kişi kayıtsız kalıyorsa, iyi bir insan olmadığı gibi aynı zamanda iyi bir vatandaş da değildir.

Tarih boyunca 16 devlet kurmuş bir ulusun evladı olarak şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki; her zaman insan haklarından yana, insanı seven, farklılıklara açık, birlikte yaşama kültürünü içselleştirmiş bir milletiz. Herkesin dini, dili, inancı, fikri yapısı, etnik kökeni bizim için özeldir ve saygı duyulması gereken özelliklerdir.

Sözlerimi tamamlarken, ülkemize ve şehrimize tekrardan hoş geldiniz diyorum ve bu ziyaretin sizlere ve proje ortağınız olan ilimiz 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerimize çok şey katacağına inancımın tam olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Ziyaret, hazırlanan hediye paketlerinin misafir öğretmen ve öğrencilere verilmesinin ardından günü anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

Lala Şahinpaşa Ortaokulu Sergi Açılışı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan Merkez Lala Şahinpaşa Ortaokuluna giderek sergi açılışı gerçekleştirdi.

Lala Şahinpaşa Ortaokulu bünyesinde kurulan ve Halk Eğitimi Merkezi usta öğreticisinin eğitmenliğinde öğrenci velileri tarafından dikilen kıyafetlerin sergilendiği yılsonu sergisi açılışına katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, kurdele kesimi öncesinde yapmış olduğu konuşmasında, “usta öğreticinden almış olduğunuz 7 aylık dikiş kursunun sonunda üretmiş olduğunuz kıyafetlerden oluşan serginin açılışı için bir aradayız.

Biz okullarımızın yaşayan güvenli alanlar olması için çabalıyoruz. Okullarımızın eğitim-öğretimin olmadığı zamanlarda da velilerimize ve öğrencilerimize açık olmasını istiyoruz. Bu anlamda da yaygın eğitim çok önemli. 7’den 70’e her yaş grubunun gelip burada eğitim alması, okulla iç içe olması, okulun mahalleli ile entegre olması önemli.

Bu serginin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Merkez Gazi İlkokulu 23 Nisan Kutlamaları

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Merkez Gazi İlkokuluna giderek öğrenciler tarafından hazırlanan 23 Nisan etkinliklerini izleyerek, okul bünyesinde gerçekleştirilen 23 Nisan kapsamındaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezuniyet Töreni

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılı sonu mezuniyet törenine katıldı.

Tören saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yapmış olduğu konuşmasında, “2015 2016 Eğitim-öğretim yılı Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezuniyet töreni ve etkinliklerine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bu günün haklı gururunu yaşayan kalpleri heyecanla çarpan siz velilerimizi, öğrencilerimizi ve yakınlarını tebrik ediyorum.

Değerli veliler, bugün sizlerin duyguları hepimizinkinden çok farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi.  Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz, çok titiz çalışan idari ve teknik kadronun desteğiyle değerli akademik kadromuz olağanüstü bir çaba ile onları şekillendirdi eğitti, bilgilerle donatarak yarınlara hazırladı. 

Değerli meslektaşlarım, bir anne ve baba şefkati ile kucaklayıp, erdem ve bilgi ile donattığınız bir nesli daha bugün buradan uğurluyoruz. Onlara gösterdiğiniz kılavuzluk ve ilgi için sizlere teşekkür ediyorum.

Sevgili Gençler, Okula ilk başladığınız günden bugüne değin, eğitildiniz, bilgi ve erdemle donatıldınız, bugün bir mezuniyet yaşıyorsunuz. Biliniz ki her mezuniyet bir başka basamağın başlangıcıdır. Okul günleriniz, okul anılarına dönüşecektir. Sizleri gelecekte başarıyla okulunuzu, bizleri ve ailelerinizi en iyi şekilde temsil edeceğinize olan inancım tamdır.

Sevgili gençler 

Sizden sahip olmanızı istediğim üç şey; sağlığınız, mutluluğunuz, ahlaklı ve başarılı olmanızdır. Hızla değişen bu dünyada değişimi kavrayınız. Kavrayınız ki çağdaş medeniyetler seviyesine bizleri taşıyınız. Sizlerden dürüst, adil, iyi bir insan, değer ve tutumlara bağlı olmanızı arzuluyorum.

Turizm eğitiminin temel amacı bu sektörde çalışacak elemanlara gerekli eğitimi vermek, turizm faaliyetleri için gerekli olan bilgi, birikim ve bilinci kazandırmaktır.  Çağdaş turizmin gerektirdiği hizmet kalitesinin sağlanabilmesi için “insan faktörü” ön plana çıkmaktadır. Bizim amacımız öğrencilerimize ortak bir genel kültür ve çağdaş bir dünya görüşü vermekle birlikte turizm sektörünün talepleri ve ihtiyaçlarına göre mesleki bilgi, beceri, tavır ve davranış yeterlikleri kazandırmak, onları yetenekleri doğrultusunda hayata, iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlamaktır.

Bütün toplumların ve ulusların umutları ve güvenceleri genç nesillerdir. Elbette bizim de geleceğimiz ve güvencemiz sizlersiniz. Bu gerçeği Ulu Önder ATATÜRK “Bütün umudum gençliktedir” diyerek ülkeyi ve bütün değerlerini gençlere emanet ederek göstermiştir. İnanıyorum ki; sizler de umutları ve güveni boşa çıkarmayacak ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız. Buna bütün kalbimle inanıyorum.

Gençler, yeni yol haritanızda her şey gönlünüzce olsun” dedi.

Dereceye giren ilk üç öğrencinin ödüllendirildiği törende, 2015-2016 eğitim-öğretim yılını birincilikle bitiren öğrenciye ödülü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından verildi.

 

 

 22-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016   22-04-201622-04-2016   22-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.