EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Özgürlük; ilk, çocukların minicik yüreğine doğar. Sevgi tomurcukları, gülücükleriyle yayılır tüm dünyaya. Bedenleri küçük olsa da, geleceğimizi aydınlatan hayalleri uçsuz bucaksızdır onların. Masumiyetin sembolü ve yaşamın sırrı yavrularımızın bir gülüşüne dünyalar değişilmez…

Baharı müjdeleyen cemreler gibi, heyecanla geleceğe yürüyen güneşimizdir çocuklar. Tanpınar´ın deyimiyle: "saf rüyalarımızdır" onlar. Çaresizliğin hüznü yansırsa aydınlık yüzlerine, pişmanlığın kor ateşlerini düşürür adaleti şaşırmış kalplerimize. Umuttur her çocuk yeryüzüne; insanlığı eşitler, kaybolan değerleri taşır zihinlerimize. Her kışı bitiren kardelenler gibi, eritir çığa dönüşmeyi bekleyen sarp dağların yükünü.

Çocukların yüreklerinin gücü, bedenlerinin güçsüzlüğünü anlamsızlaştırır. Minik ellerinden tuttuğumuzda bizi geleceğe taşıyacak enerjiyi onlardan alırız. Zaman, bizlerin üzerindeki sorumluluğu onların omuzlarına yüklemek için bekler. Bu nedenle çocukların eğitimi, sadece aileyi değil, ülkeyi, hatta medeniyeti ayakta tutar.

Ne yazık ki, çağımızın her türlü imkânına sahip modern dünya, hatalarının en ağır faturasını onlara ödetmektedir. Çığlıklarının sağır kulaklara çarparak dalgalarda kaybolduğu, hıçkırıklarının denizinde boğularak karaya vuran insanlığımızdır en büyük utancımız. Yine de savaşlarla kaybolan insanlığın yeniden inşasının ümidi, tek sermayesi sevgi olan çocuklarımızdır. En büyük arzumuz, tek damla gözyaşının dökülmediği, dünyada barış ikliminin hâkim olmasıdır. Çünkü çocuğun kurtuluşu, insanlığın kurtuluşudur.

97 yıldır büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan, çocuklarımızın mutluluğu ile ülkemizin yarınlarını özdeşleştiren demokrasimizin başlangıç noktası olmasının yanı sıra, uluslararası çocuk şöleniyle bütün dünyaya barışın ve dostluğun gücünü gösteren bir gündür. Bugün, medeniyette ilerlemenin, millete değer vermenin ve tek yürek olmanın adıdır.

Bugün, Büyük Önder Atatürk’ün: “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” veciz sözündeki mesajı milletçe tüm dünyaya haykırdığımız gündür.

Bugün; bağımsızlığını karakteri ve kaderi haline getiren aziz Türk Milletinin günüdür.

23 Nisan, milletimizin Batı’ya “istikbaline ve istiklaline pranga vurdurmayacağını” gösterdiği bir tarihtir. 23 Nisan, son sözü şer odaklarının değil, milletin söyleyeceğinin tüm dünyaya haykırıldığı bir tarihtir. Milletimiz işte bu ruhla gün gelmiş “çelik zırhlı duvar”lara, gün gelmiş hainlerin eline geçen F-16’lara, tanklara meydan okuyarak ülkesine sahip çıkmıştır. İşte bu ruh, 97 yıldır kaybedilmemiştir ve asırlar geçse de kaybedilmeyecektir.

Bu vesileyle TBMM’nin kuruluşunun 97. Yılında gözbebeğimiz çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor,  başta bugünü çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.