EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Hayatı en iyi okuyan, özveriyle geleceğimizi ilmek ilmek dokuyan ve hiç tükenmeyen bir sevdaya tutulan Öğretmenlerimiz için bugün, naçizane bir vefa günüdür.  
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

23-11-2016 

Herkes, bir öğretmenin engin yüreğine düşer; tohumun toprağa umutla sarıldığı gibi…

 

Bir öğretmen, her öğrencinin peşinden gider; rüzgârın önüne kattığı yağmur gibi…

 

Hayatı en iyi okuyan, özveriyle geleceğimizi ilmek ilmek dokuyan ve hiç tükenmeyen bir sevdaya tutulan Öğretmenlerimiz için bugün, naçizane bir vefa günüdür.

 

Çünkü öğretmenler, toplumun en müstesna şahsiyetleridir. Memleketin her köşesine koşarak giden, karşılıksız emekleriyle gönülleri fetheden insanlığın kurtarıcılarıdır. Zihinleri bilgi, minik yürekleri sevgi meşalesiyle tutuşturan, toplumu her daim canlı tutan gerçek aydınlardır. Her öğrencisini bir ömür yüreğinde taşıyan ve asla unutulmayan, paha biçilmez değerlerdir. 

 

Çocuklar, önce öğretmenin hayallerinde filizlenir, tecrübeli ellerinde şekillenir, pes etmeyen ilgisiyle beslenir. Okuyan, düşünen, gelişen, üreten ve özgür bireylerle mutlu bir gelecek için öğretmen, tek rehberdir. Öğretmenin tüm hedefi öğrenci, öğrencinin tüm ufku da öğretmendir. Öğretmenlerimizin emeği, ülkemizin geleceğidir.

 

Teknoloji ne kadar gelişse de, çağımız ne kadar değişse de, gelecek öğretmensiz inşa edilemez. Eğitimin lideri, geleceğin mimarı; umudun, adaletin timsali; güvenin, şefkatin abidesi; fedakârlığın zirvesi öğretmen, insanlığın hiç değişmeyecek önderidir. Şüphesiz ki, her öğrenci ayrı bir değer, her öğretmen de onları mücevhere dönüştüren hünerli bir eldir. Öğretmen; toplumu ayakta tutan, ilkesizliğe, iradesizliğe ve ümitsizliğe hayır diyen, gayretin, kendine ve kendi değer yargılarına güvenin insanlara hâkim olması için çalışan kişidir. Öğretmen; kültürüne, inancına, hakka, hukuka bağlanarak; yüzleri ve yürekleri bilim, kültür, sanat ve ahlakla aydınlatan bir entellektüel olarak en büyük değerlerin takipçisi ve taşıyıcısıdır. 

 

Alın terinin ışıl ışıl parlattığı bir yüreğin sahibi öğretmenlerimiz! Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün “ Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.” veciz sözündeki ifadesiyle ülkemizin kaderinin belirleyicisi sizlersiniz.

 

Bizler, eğitim camiasının neferleri olarak, dünyanın en güzel çiçeklerini yetiştiren bahçıvanlar olmanın azmindeyiz. İsteriz ki; yönünü şaşırmış modern dünya, her zaman daha iyiye ulaşmanın gayretiyle sadece bireysel mutluluğu değil, tüm insanlığın mutluluğunu esas alan bilgi pınarlarımızla susuzluğuna çare bulsun. Her öğrenci bir damla, her öğretmen de damlayı kucaklayan bir derya olsun. İnsanlık, öğretmenin izinden yürüyerek huzur bulsun.

 

Biliyoruz ki öğrenmenin, öğretmenin ve üretmenin zevkini beraber yaşadığımız dünyanın en değerli pırlantaları, geleceğimizin teminatı çocuklarımız, bizlere emanettir. Bazen öğretmen olmanın ağır sorumluluğunu omuzlarımızda hissettiğimizde, sadece öğrencilerimizin bakışlarındaki minnettarlığın ışıltısı yükümüzü hafifletir. Çünkü öğretmen, geleceği öğrencisinin gözünde görür, yüreğinde yaşar.

 

Karşılıksız vermeyi ilke edinmiş, bir teşekkür ve bir tebessümle yetinmesini bilmiş fedakârlık abidesi öğretmenlerimiz, inanın bu milletin her bir ferdi sizlere minnettardır. Ben de sizlere can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

 

Bu duygularla, dünün, bugünün ve geleceğin sessiz fakat hiç unutulmayan kahramanları, siz değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.