EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı

Tarihin dilinden düşmez bu destan, Nehirler gazidir, dağlar kahraman, Her taşı yakut olan bu vatan Can verme sırrına erenlerindir. Orhan Şaik GÖKYAY
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı

24-03-2017

Büyük zaferler ve büyük kederler, büyük milletlerin kaderidir. Milletlerinin geleceği için kendi geleceklerini feda ederek şehadete erenler, medeniyetlerinin öncüleridir. Bugün özgürce alınan nefesler, dün vatan için bağışlanan ömürlerin eseridir.

 

104 yıl önce bugün, acı ve şanlı hatıraların en güçlü tanığı Balkan coğrafyasında tarihin en unutulmaz destanlarından biri yaşanmıştır. İmkânsızlıklar içinde çırpınarak vatanı hakkıyla savunan yiğitlerimizin adı ölümsüzlük anıtına yazılmıştır.

 

Balkan Savaşları ile ilgili yabancı kaynaklarda şu bilgiler yer almaktadır:

”Esir efrat, ağaç kabuklarını ateş yakmak için değil, çiğnemek, gevelemek için kopardılar. Evet… Bedbaht Türk askerleri yediler, ellerine ne geçtiyse yediler ve öldüler.  Dizanteri, o kadar müthiş felaket verdi ki , Bulgarlar, kolera var..” diye kaçtılar. Yalnız Sarayiçi’nde köprübaşında nöbetçi bıraktılar. Hâlbuki hastalık, metid bir gıdasızlık üzerine soğuk ve açlık idi. Sarayiçi’nde sağ kalanlara çadırlar, ölenlere de oradaki taş sütunun şark tarafındaki saha, ebedî bir medfen oldu.”

Türk evlerinin kafes arkasında korku ile bekleşen kadınların gölgelerini sezen askerler, tekme ve dipçik darbeleriyle içeriye saldırdılar. Ellerine ne geçerse aldılar. Mücevher, halı, elbise, ayna ve her şey… Her tarafta açlık başlamıştı. Selimiye’nin kapısında ve Konak Meydanı’nda Bulgar ordusu ekmek dağıtıyordu. Ancak “dağıtmayı” sadece kelime olarak kullanmak daha doğru olacaktı. Feracelerin altında ağlayan çocuklarını susturmayı bile unutan kadınlar, ekmek verilen arabaların kapısında hakaretin her türlüsüne şahit oluyorlardı. Ertesi gün bunun neticesi görüldü. Aylardır sadece süpürge tohumu yemiş olan bu gururlu insanlar, Bulgarların dağıttıkları ekmekleri almaya gitmediler bile… Malzeme ellerinde kalmıştı. Askerî yenilgi, gururun zafer kazanmasını önleyememişti.’’

Bugün, milletimizin her bir ferdinin yüreğinin ve umutlarının yaşadığı ecdat yadigârı Balkanların her karış toprağına istiklalin ruhu kazınmıştır.

Asırlar önce yaşanan büyük felaketlerin acısı, ancak bugünkü nesillerin yüreğinde yankı bulduğunda değerlidir. Ne mutlu ki bu necip millet, dün olduğu gibi bugün de birlik beraberliğin, kardeşliğin ve özgürlüğün peşindedir.

Zamanın ruhunu taşıyan Edirne, istiklali uğruna ödenen bedeller için vefa duygusunu ve mücadele azmini hiçbir zaman yitirmeyecektir.

Eğitim camiası olarak üstlendiğimiz sorumluluğun bilincindeyiz. Amacımız, bağımsızlığın idrakinde bir gençliğin yetişmesine öncülük etmektir.

Yüreğimize gömdüğümüz acılar, peşinden yürüdüğümüz zaferler, geleceğe yürürken bize rehberlik eden hiç söndürmeyeceğimiz meşalemizdir.

Bu vesileyle, canlarını feda ederek bizlere bu aziz vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.