EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Demokrasinin güçlenmesi, milletin her bir ferdinin eğitimde ilerlemesinin göstergesidir. Eğitim camiası olarak hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma gayesiyle, geçmişinden ders alıp geleceğine kararlı adımlarla yürüyen başarılı ve huzurlu nesiller yetiştirmektir. Çünkü demokrasiye hayat veren güç, eğitimdir.  
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Millet olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden 93 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin yeni yaşı kutlu olsun.

 

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp,  29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

 

Cumhuriyet; özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin ifadesi, bireylerin hür iradesidir. İnsanlığın ortak birikimi, ülkelerin demokrasiyle idaresidir. Aziz milletimizin de inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği istiklalinin en değerli meyvesidir.

 

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu millet olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimizin, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

 

Bağımsız ve müstakil yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi en baştan tam bağımsızlık ve çağdaş medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür. Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokrasi içinde yaşayan bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için bugün hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

 

Millet olarak zaman zaman demokrasimize yapılan saldırılarda bu görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak hareket ettiğimizi 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk Milleti’nin milli iradesine karşı düzenlenen hain darbe girişiminde kendimizi siper ederek gösterdik. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyip sömürgeci Batılı devletlerin işgaline izin vermedik. Bizim temel hak ve özgürlüklerimizi, bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bu girişimi milletimizin kahramanca savunması ile püskürttük. Milletimiz, bu savunmayla kendisine emanet edilen demokrasisine, milli iradeye ve devletine sahip çıktığını unutulmayacak bir şekilde haykırmıştır. Ayrıca, asil ve kararlı duruşuyla milletimizin kahraman evlatları, önümüzdeki süreçte ülkemizin demokrasi, özgürlük ve kalkınma alanında tüm dünyaya örnek olacağını da ilan etmiştir.

Bizler büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmeli, anlamalı, kavramalı ve her zaman hatırımızda canlı tutmalıyız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin devamı ve ulusumuzun geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk´ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti´nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak için bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

 

Demokrasinin güçlenmesi, milletin her bir ferdinin eğitimde ilerlemesinin göstergesidir. Eğitim camiası olarak hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma gayesiyle, geçmişinden ders alıp geleceğine kararlı adımlarla yürüyen başarılı ve huzurlu nesiller yetiştirmektir. Çünkü demokrasiye hayat veren güç, eğitimdir.

 

Bu vesileyle; Edirneli hemşehrilerimizin ve Aziz Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, canlarını feda ederek bu vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.