EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

   Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, her vatandaşımızın eğitim hakkının olduğu ilkesinden yola çıkarak, engeli olan öğrencilerimizin de eğitim ve öğretim faaliyetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için gereken tüm çabayı göstermekteyiz.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

03-12-2015

    Bilindiği gibi dünyada olduğu gibi ülkemizde de, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, her vatandaşımızın eğitim hakkının olduğu ilkesinden yola çıkarak, engeli olan öğrencilerimizin de eğitim ve öğretim faaliyetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için gereken tüm çabayı göstermekteyiz. İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 18 Özel Eğitim Okulu, 2 Rehberlik Araştırma Merkezi, çok sayıda özel eğitim sınıfı ve destek eğitim odalarının yanında, 8 Özel Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından engeli olan öğrencilerimize eğitim hizmetleri sunulmaktadır. Öğrencilerimizin hayata tutunabilmesi ve daha başarılı olmaları için her türlü ihtiyacı giderme çabasındayız. Bizler inanıyoruz ki, engeli olan bireyler, kendilerine imkân verildiği taktirde, topluma en az bizler kadar yararlı olabilirler.

    İnsan haysiyetine yaraşır ve toplumla bütünleşmiş hayat tarzını oluşturmak, engeli olan bireylerin en tabii hakkı olmakla birlikte devletimizin de öncelikli vazifesidir. Bu vazifenin bilinciyle devletimiz engeli olan vatandaşlarımıza eğitim, sağlık, meslek edindirme gibi birçok alanda adım atmıştır. Nitekim Anayasamız engellilere ilişkin olarak evrensel değerlerle aynı doğrultuda düzenlemeleri öngörmüştür. Engeli olan bireylere sağlanacak hizmetlerdeki temel prensibimiz engelli vatandaşlara hayırsever ve acıma duyguları ile yaklaşmak değil kurumsal hizmetlerin korunup geliştirilmesidir.

    Toplumumuzda engeli olan bireylerle ilgili çok fazla ön yargı ve olumsuz tutumlar gözlemlenmektedir. Bu önyargıların ve olumsuz tutumların çoğu engeli olan bireyleri tanımamaktan ve onlarla aynı ortamı paylaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Oysaki bizler, onları anlamaya çalışsak, onlarla biraz zaman geçirsek ve onlara engel olmaktan vazgeçsek bu önyargıların ve olumsuz tutumların birçoğunun yersiz ve anlamsız olduğunu göreceğiz. Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi toplumla bütünleştirmeye çalışmakta ve öğrencilerimizi sosyal ortamlarda normal gelişim gösteren akranlarıyla bir araya getirmekteyiz. Bunun sonucu olarak da öğrencilerimizin sosyal aktiviteleri artmakta ve kendilerine olan özgüven duygusu da gelişmektedir.

    Bu düşüncelerle engelli kardeşlerimizin gününü kutlar, emsalsiz fedakârlıklarda bulunan ailelerine ve engellilerin eğitiminde önemli yeri olan öğretmenlerimize de teşekkür ederim.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.