EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın “Atatürk’ün Edirne’ye Gelişinin 86. Yıldönümü Kutlama Mesajı

Atatürk yaşamı boyunca Edirne’ye üç kez gelmiş ve her gelişinde Edirne halkı büyük bir coşku ve sevinçle Atasını misafir etmiştir.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın “Atatürk’ün Edirne’ye Gelişinin 86. Yıldönümü Kutlama Mesajı

Atamızın Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelişinde dönemin Belediye Başkanı Ekrem Demiray ile aralarında şöyle bir diyalog geçer:

Gazi bir gün Edirne Belediye Başkanı Ekrem Demiray’a” Ekrem Bey, Beni Edirne’de ağırlarken belediyenin çok masrafı oldu. Lütfen bana hesabı çıkartınız.” der. Ekrem Demiray” Aman Paşam, Edirne halkı beni linç eder. Hiç öyle şey olur mu! Nerde kaldı bizim konuk severliğimiz demezler mi?” diyerek bu parayı alamayacağını söyler. Atatürk “Hayır Ekrem Bey, katiyen olmaz. Belediyelerimiz fakirdir. Bu doğru olmaz. Bu parayı muhakkak alacaksınız.” der. Ekrem Demiray” Böyle bir parayı muhakkak vermeniz gerekiyorsa Edirne’deki bir hayır kurumuna bağışlarsanız çok memnun olurum.” diyerek bu zor durumda ustaca kurtulur. Bunun üzerine Gazi 500 lirayı çocuk Esirgeme Kurumuna ve Kızılay’a bağışlar.

İleri görüşlü, lider, iyi bir devlet adamı büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu davranışıyla herkese örnek olmuş, hem Türk halkının hem de tüm dünyanın saygısını kazanmış eşsiz bir insandır.

Yazmış olduğu eşsiz eseri Nutuk Türk milletinin kılavuzudur. Türk milleti Atasını daima sevgiyle, gururla, özlemle anacaktır. Açtığı yolda emin adımlarla yürüyerek tüm dünyaya insanlık dersi verecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı Edirne´ye üçüncü defa gelişinin 86.yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet, minnet ve şükranla  anıyoruz.

 

                                                                                                                                Hüseyin ÖZCAN

                                                                                                                              İl Millî Eğitim Müdürü

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.