EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın Engelliler Haftası Mesajı

  Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engelli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır. 
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın Engelliler Haftası Mesajı

Ülkemizdeki engelli bireylerin nüfusa oranı yaklaşık %12’dir. Bu durum, önemli adımlar atılmasını gerektirmektedir. Engelli bireylerin eğitimi, sosyal ortamların engellilere göre düzenlenmesi, engellilere yönelik sosyal projelere destek verilmesi ve sivil toplum örgütleriyle daha verimli çalışmalar yürütülmesi gibi adımların atılması önceliğimiz olmalıdır. 

Bu hafta Özel gereksinimli bireylerimizin topluma entegrasyonunu sağlamak, gönüllerdeki engelleri kaldırmak, yüreklerdeki o kalın duvarları yıkmak, gönül penceresini aralamak için bir fırsattır.

Önce hoşgörü ve sevgiyle başlanmalı yola. Hoşgörü kapılarını sonuna kadar açan ve  "Sevgide güneş gibi ol!" felsefesiyle yoğrulan bir nesil, engellilerin sorunlarında ve eğitimlerinde de sevgiyle çözüm aramalıdır. Daha sonra, bilgiyle, bilimle ve mücadeleyle taçlandırmalıdır. Yüreklerdeki engeller ancak bu şekilde aşılabilir.

Son dönemlerde engellilerin vatandaşlarımızın  sağlık, sosyal, ekonomik, istihdam ve eğitim haklarında, son derece olumlu iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılmışsa da, toplum olarak, engelli bireylere yönelik bakış açımızda topyekûn bir değişim ve gelişim gerekmektedir. Buradaki en büyük görev biz eğitimcilere düşmektedir.  Yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir." sözü, üzerimizdeki vazifenin önem ve değerini ortaya koymaktadır. 

 Öncelikli olarak kendimizden başlayarak, engelli bireylere olan sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, her insan her an bir engelli adayıdır. Bilim ve irfanın ışığında el ele, omuz omuza vererek bütün engelleri aşabilir, karanlıklara bir mum ışığı yakabiliriz.

             Bu duygu ve düşüncelerle, bütün engelleri kardeşlerimizin Engelliler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.