EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın Engelliler Haftası Mesajı

10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta,özel gereksinimli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır. 
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın Engelliler Haftası Mesajı

     Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta,özel gereksinimli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır. Özel gereksinimli bireylerimizin topluma entegrasyonunu sağlamak, gönüllerdeki engelleri kaldırmak, yüreklerdeki o kalın duvarları yıkmak, gönül penceresini aralamak ve engelli bireylere karşı sorumluluk ve bilinç oluşturmaktır.

     Nüfusumuzun yaklaşık %12’sini engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Bu da yaklaşık 8.5 milyon  kişi demektir. Engelli vatandaşlarımız söz konusu olduğunda, devletimizin resmi kurumları ve sivil toplum örgütleri bu vatandaşlarımıza hizmet etmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadırlar. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Engellileri sahiplendiğimiz sürece, onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz.

     Ülkemizde, engelli vatandaşlarımızın hakları, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış ve son dönemde uygulamaya geçirilen yasa ve yönetmeliklerle, uygar toplumlar seviyesine ulaşmıştır. Hükümet ve Bakanlık politikaları, engellilerin eğitim, sağlık, spor, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ile her bakımdan gelişmelerini sağlamak, önlerindeki engelleri kaldırmak, topluma katılımlarını sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, engelli kişilerin yaşamlarını öncelikle bulundukları ortamda sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmek, toplum içinde kendi kendini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek ortamların hazırlanması yönündedir.

     Yunus Emre’nin zikrettiği gibi, yaratılanı Yaratandan ötürü sevip, farklılıkları kendimize engel olarak değil, zenginlik ve güzellik emaresi olarak görüyoruz.

     Siz hiç gözlerinizi kapatıp evin içinde dolaştınız mı? Ya da film seyrettiniz mi? Kulaklarınızı kapatıp şarkı dinlediniz mi? Tekerlekli sandalye ile ağacın altına kadar gidip, saatlerce dallardaki meyvelere baktığınız oldu mu? Eğer şimdiye kadar bunları hiç düşünmediyseniz, bu hayatın gerçeklerini iyi görmemişsiniz demektir. Yaşamınızda bir şeyler eksik kalmış demektir.

     İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ilimizdeki her yaş ve seviyedeki engelli çocukların eğitimini destekleyici uygulamaları ve uygun koşulların yerine getirilmesi çabası içerisindeyiz. İlimiz; engelli öğrencilere verilen eğitim ve eğitim kurumları açısından incelendiğinde en şanslı iller arasında yer almaktadır. Engel durumlarına göre özel eğitim okullarımız, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, rehberlik ve araştırma merkezlerimiz, okullarımızdaki özel eğitim sınıflarımız, engelli öğrencilerimize en iyi eğitimi vermek suretiyle onların topluma üretici bireyler olarak katılmaları için özveriyle çalışmalarını sürdürmektedirler.En son Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR´in talimatlarıyla inşa ettiğimiz ve açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye´de ilk olan 23 yaş üstü Özel Eğitim Sosyal Yaşam Merkezi de Edirnemizde bu konudaki hassasiyetimizin bir yansımasıdır.

     Bu düşünceden hareketle, iş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan engelli bireylerimizin, daima yanlarında olduğumuzu belirtiyor; bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artması dileğiyle Engelliler Haftası‘nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.