EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüzün Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Mesajı.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Mesajı.

Edirne, tasavvur ile tefekkürün, estetik ile tarihin kesiştiği ince bir hattatın desenidir. Bilge Sinan’ın Meriç kenarındaki medeniyet tasavvurunun son halkasıdır Edirne. Her tuğlası bir şiir gibi işlenmiştir Meriç’in sırtına. Edirne Fatih Sultan Mehmet’in kadim sancısıdır. Edirne kalp ile aklın, iman ile sabrın, hayal ile hayânın, edep ile eşrefin başkentidir.

Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul’un alınışına kadar 88 yıl (1365-1453) boyunca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Edirne, mutluluk dönemlerinde "Der-i Saadet" (Mutluluk Kapısı) bir "Şenlikler Şehri" dir. Farklı dilden, dinden, milletten oluşan insanların birbirleriyle barış ve huzur içinde yaşadığı şehirdir Edirne.

Ne yazık ki bu barış dolu günler, Fransız İhtilali’nden sonra tüm dünyayı saran olumsuz fikir akımlarının da etkisiyle yerini savaşların, acıların hüküm sürdüğü günlere bırakmıştır. Ruhumuzun, medeniyetimizin birer parçası olan Balkanlarda başlayan kopuş; zamanla, Osmanlı İmparatorluğunun ikinci kenti, Serhat Şehrimiz Edirne’ye kadar gelmiştir.

Balkanlara düşen ateş Edirne’ye ulaşmış ve şehir kendisini acılarla, gözyaşlarıyla dolu bir savaşın tam ortasında bulmuştur.

Balkan Savaşları’nda top mermileriyle yara alan sadece kahraman askerlerimiz değil, Sinan’ın ustalık eseri Selimiye’dir. Balkan Savaşlarında kaybettiğimiz sadece kilometrelerce toprak değil, binlerce ölümsüz şehit ve medeniyetimizin mirası olan Edirne Sarayı’dır. Ölüme meydan okuyarak Edirne’yi savunan Şükrü Paşa ise bu savaşlarda tarihe adını yazdırmıştır.

Yurdumuzu işgal eden düşmana karşı başlatılan Milli Mücadele, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde bir ulusun yeniden dirilmesi, ayağa kalkması ile son bulmuş; Büyük Taarruz’un sonunda elde edilen zaferin meyvesi olan Mudanya Mütarekesi sonucunda da Edirne, 25 Kasım 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.

Aradan geçen 95 yıl boyunca müreffeh günlerine yeniden geri dönen Edirne’miz bugün eğitime, sağlığa, ekonomiye yapılan yatırımlarla ülkemizin gelişmiş şehirleri arasında yerini alırken tarihî ve kültürel zenginlikleriyle de Türkiye’nin Avrupa’ya ve Balkanlara açılan kapısı olmaya devam etmektedir. Her geçen yıl Edirne’mizin daha da gelişip büyük başarılara imza atacağına inancımız tamdır.

Bu vesileyle yurdumuzun istiklali için onurlu bir mücadele veren başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor; Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutluyorum.

                                                                                                                                                                                                               

                                                                                                                                                        Hakan CIRIT

                                                                                                                                                    İl Millî Eğitim Müdürü

 

24-11-2017

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.