EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatına Katıldı

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, ülke genelinde her yıl 28 Şubat tarihinde kutlanan "Sivil Savunma Günü" ve 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan "Deprem Haftası" kutlama etkinlikleri kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ile Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu’nda yapılan  Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatına katıldılar.
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatına Katıldı

Edirne Merkez-Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu bahçesinde yapılan ´Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatına, İl Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden yetkililerin yanı sıra, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü´ne bağlı AFAD Arama ve Kurtarma Ekibi, Edirne Belediyesi İtfaiye Ekibi, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Ekibi, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Ekibi ile 112 Acil Servis Ekibinin görev aldığı tatbikatta, senaryo gereği Edirne Merkezinde 6,5 büyüklüğünde ve 35 saniye süren deprem sonrasında Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu´nde oluşan hasar ve yangın nedeniyle yaralanan ve mahsur kalan öğrenci ve öğretmenleri kurtarma ve tahliye çalışmaları canlandırıldı.

Muhtemel bir yangın, deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak, öğrencilerde temel afet bilinci oluşturmak ve bu konuda öğrencilere tecrübe kazandırmak amacıyla yapılan ´Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatı´nda, senaryo gereği, okulun üst katında bulunan öğrenciler, öğretmen eşliğinde tahliye edilirken, okulun çatı katında dumandan etkilenen öğrenciler ise itfaiye merdiveniyle kurtardı. Öğrenciler, ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Edirne Sultan 1. Murat Hastanesine kaldırıldı. Okulun 2′inci katında mahsur kalan bir öğretmen ile dersliklerde mahsur kalan öğrenciler ekipler tarafından kurtarılarak güvenli bölgelere taşındı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, tatbikat sonrasında yaptığı konuşmada, “Sayın İl Müdürlerim, değerli Basın mensupları ve kıymetli meslektaşlarım hepinizi saygı ile selamlıyorum. Nerede ne zaman ne ölçüde ve ne türde olacağı bilinmeyen afetler dünya var olduğundan beri can ve mal kaybına neden olmaktadır. Doğal afetler kaçınılmazdır. Ancak gerekli önlemler alınarak ve uygun kurtarma ve müdahale yöntemleri kullanılarak afetlerin meydana getirdiği zararlar en aza indirilebilir. Depremleri önlemek mümkün olmadığından; depreme hazırlıklı olmak, profesyonel kurtarma ve tıbbi müdahale hizmetleri sunmak oldukça önem arz etmektedir. 1999 Marmara depremi ve yaşadığımız afetlerden elde edilen tecrübeler bizlerin afetlere karşı daha güçlü ve hazırlıklı olmamız gerçeğini, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılmasını, nasıl davranılmasını çok iyi bilmemiz gerektiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Afete hazır bir toplum olmak, okullarda can ve mal güvenliğini sağlamak, eğitim sürekliliğini devam ettirmek, öğrencilerimizin afetlerden en az etkilenmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu gün burada icra ettiğimiz tatbikatın ana hedefleri arasında kurumların yeteneklerini test etmek, kurumsal ve teknik kapasiteyi artırmak, okullarımızdaki sivil savunma servis ve hizmet gruplarının eğitimini sağlamak, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kurumlar arasındaki işbirliği, koordinasyon ve birlikte çalışma kültürünü geliştirmek ve test etmek yer almaktadır. Her an her duruma hazır olmak gerekmektedir. Hazırsanız bir an bile beklemezsiniz, bir an bile gözünüzü kırpmazsınız, hazırsanız hiçbir engel sizi durduramaz ve hazırsanız korkmazsınız. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Okul Deprem ve Tatbikatına destek veren; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Belediyesi İtfaiye Teşkilatına katkılarından dolayı teşekkür eder, tatbikatın başarılı geçmesini dilerim. Bu vesile ile 17 Ağustos depremi ve diğer afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, bir daha böyle afetlerle karşılaşmamayı temenni ediyorum" dedi.

Tatbikat, öğrencilere afetler esnasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgilerin yer aldığı broşürlerin dağıtımıyla sona erdi.

03-03-2016  03-03-2016  03-03-201603-03-2016  03-03-2016  03-03-201603-03-2016  03-03-2016  03-03-201603-03-2016  03-03-2016  03-03-201603-03-2016  03-03-2016  03-03-201603-03-2016  03-03-2016  03-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.