EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN´ın Edirne´nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

Yurdumuzun istiklali için onurlu bir mücadele veren başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoz.
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN´ın Edirne´nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

     Beş asır üç kıtada farklı dinlere, farklı ırklara, farklı anlayışlara barış ve huzur getiren Osmanlı İmparatorluğu’na neredeyse bir asır başkentlik yapmıştır Edirne. Asırlar boyunca camilerden yayılan ezan seslerine, kiliselerin çan sesleri karışmış; damat halayında Müslüman ve Hıristiyan komşular birlikte saf tutmuştur. Ne yazık ki bu barış dolu günler, Fransız İhtilali’nden sonra tüm dünyayı saran olumsuz fikir akımlarının da etkisiyle yerini savaşların, acıların hüküm sürdüğü günlere bırakmıştır. Ruhumuzun, medeniyetimizin birer parçası olan Balkanlarda başlayan kopuş; zamanla Edirne’ye kadar gelmiştir. Balkan Savaşları’nda top mermileriyle yara alan sadece kahraman askerlerimiz değil, Sinan’ın ustalık eseri Selimiye’dir. Balkan Savaşlarında kaybettiğimiz sadece kilometrelerce toprak değil, binlerce ölümsüz şehit ve medeniyetimizin mirası olan Edirne Sarayı’dır. Ölüme meydan okuyarak Edirne’yi savunan Şükrü Paşa ise bu savaşlarda tarihe adını yazdırmıştır. 

     Yurdumuzu işgal eden düşmana karşı başlatılan Milli Mücadele, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde bir ulusun yeniden dirilmesi, ayağa kalkması ile son bulmuş; Büyük Taarruz’un sonunda elde edilen zaferin meyvesi olan Mudanya Mütarekesi sonucunda da Edirne, 25 Kasım 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Aradan geçen 93 yıl boyunca müreffeh günlerine yeniden geri dönen Edirne’miz bugün eğitime, sağlığa, ekonomiye yapılan yatırımlarla ülkemizin gelişmiş şehirleri arasında yerini alırken tarihî ve kültürel zenginlikleriyle de Türkiye’nin Avrupa’ya ve Balkanlara açılan kapısı olmaya devam etmektedir. Her geçen yıl Edirne’mizin daha da gelişip büyük başarılara imza atacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle yurdumuzun istiklali için onurlu bir mücadele veren başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor;Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutluyor ve bu anlamlı günde değerli Edirneli hemşehrilerimi en kalbi duygularla selamlıyorum.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.