EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın "Atatürk´ün Edirne´ye Gelişinin 85. Yıldönümü" Kutlama Mesajı

Atatürk, hayatı boyunca Edirne´yi üç defa ziyaret etmiş ve Edirne halkı her gelişinde onu bağrına basmıştır.
İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın

Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye üçüncü gelişinde şu hatırat yaşanmıştır:

“26 Temmuz günü, Edirne’yi altüst eden kasırgada Selimiye Camii ile birlikte birçok cami hasar görmüş, birçoğunun minaresi yıkılmıştır. Atatürk, Selimiye Camii’nde minberle avize arasında durur ve etrafındakilere, “Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahatten mahrumdur.” diyerek söze başlar. “Bakınız, ecdadımız İstanbul’un fethinden tam 125 sene sonra bu şaheser camiyi İstanbul’da değil de Edirne’de yaptırmış; böylece Edirne’ye mührünü basmıştır. Dâhi Mimar Sinan, sanat ve din aşkıyla bu eseri bina etmiştir.” der ve mihrapla avize arasında durur.

            Avize üstünde olan yarım kubbedeki yazıyı okuduktan sonra müftüye “Hocam, bu ayet, Tövbe Sûresinin 18. Ayeti değil mi?” der. Müftüden, “Evet Paşa Hazretleri” cevabını aldıktan sonra tekrar müftüye döner ve “Bana bu ayetin manasını söyleyebilir misiniz?” diye sorar. Müftü efendi “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını dosdoğru kılan, zekatını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” yazmaktadır. Atatürk, “Evet ben de öyle biliyorum.” der.

            Orada bulunan Bayındırlık ve Vakıflar müdürlerine hitaben, başta Selimiye olmak üzere, Edirne’nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için gerekli keşfin yapılarak bilançosunun üç gün içinde kendine verilmesini ister. Atatürk 25 Aralık 1930 günü Edirne’den ayrılır. Kısa bir süre sonra ödenekler Edirne’ye gelir ve bununla hasarlı bütün camiler onarılır.”

 

Bir liderin değeri geride bıraktıkları ile ölçülür. Hiç şüphe yok ki Atatürk dünyanın en büyük liderlerinden biridir.20.yüzyılda isimleri çok duyulan liderlerin yaptıklarından, saygınlıklarından eser kalmamıştır. Atatürk ise bütün dünyada saygı ile anılmaya devam etmektedir.

 

Tarihin her sayfasına acı ve şanlı hatıraların altın harflerle kazındığı bir mirasın sahibi Yüce Milletimiz, kendini milletine adayan liderini hiçbir zaman unutmayacaktır. O’nun gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı Edirne´ye üçüncü defa gelişinin 85.yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet, minnet ve şükranla  anıyoruz.

 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.