EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Bugün, ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de 2017-2018 eğitim öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.    
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Eğitim; insan olmanın, insan gibi yaşamanın öncülüdür. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, öğrenmekle yani eğitimle başlar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin” hoşgörü ve adalet anlayışıyla, barış ve huzur içinde yaşama kültürüyle yetiştirilme görevini eğitim üstlenir. Bireyler, aldıkları eğitimle doğrunun yanlışın, iyinin kötünün ayrımını yapabilirler. Bu sayede iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak ülkemize ve insanlığa katkı sunabilirler.

Eğitimdeki amacımız, sadece teorik bilgiler yüklenmiş bireyler değildir. En başında, içinde yetiştiği kültürü bilen, sahiplenen ve bunu gelecek nesillere aktarabilen insanlar yetiştirmektir. Adalet, hoşgörü, yardımseverlik, alçakgönüllülük, çalışkanlık, sabır gibi değerleri özümsemiş kişileri toplumumuza kazandırmak birincil görevimizdir. Bilgiyle donatılmış olmalarının yanı sıra insan haklarına ve demokrasiye saygılı, ahlakî değerlere sahip bireyleri yetiştirmek amacıyla oluşturulan yeni müfredatımız, tüm eğitim camiamıza yeni bir soluk getirecektir.

Çağımızda teknoloji kullanımının çok önemli olduğunu görüyoruz. Her alanda olduğu gibi teknolojinin eğitim alanında da kullanımın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultuda FATİH Projesi faz1 ve faz2 kapsamında, ilimizde 128 okulumuza etkileşimli tahta kurulumu yapılmıştır. Bu okulların 92 tanesinde ağ alt yapısı mevcuttur. Ağ alt yapısı olmayan 36 okulumuz ise tarihi bina, deprem güçlendirme vb. nedenlerden dolayı faz1 ve faz2 kapsamında değerlendirilmemiştir. Okullarımızda 2485 adet etkileşimli tahta, 6598 adet tablet bilgisayar seti dağıtımı yapılmıştır. 73 okulumuzda fiber internet bağlantısı mevcuttur. Projenin son aşaması olan faz 3 kapsamında ilimizdeki kurulumu gerçekleştirilemeyen tüm okulların etkileşimli tahta ve ağ alt yapısı tamamlanacaktır.

Eğitime yapılan yatırımların, güzel bir geleceğe yapılan yatırımlar olduğunun bilinciyle biz de Edirne’mizde bu alanda çeşitli projeler oluşturduk. 2017 İl Yatırım Programında yer alan 7 okuldan iki okulumuzun yapım işi tamamlanmıştır. (Merkez Kadripaşa 16 Derslik-Keşan Raşit Efendi İlkokulu 12 Derslik) 5 okulumuzun ise yapımı devam etmektedir. (Merkez Fevzipaşa İlkokulu 16 derslik, Havsa Atatürk Ortaokulu, Havsa Sokollu İlkokulu 12 Derslik, İpsala Atatürk Ortaokulu 16 Derslik, Uzunköprü Yunus Emre Ortaokulu 20 Derslik) yapılması planlanan 7 okulumuz ile ilgili arsa ve proje çalışmalar devam etmektedir.(Merkez Anaokulu 8 Derslik, Merkez Ortaokulu 20 Derslik, Enez Atatürk Ortaokulu 20 Derslik, Enez Anaokulu 4 Derslik, İpsala Yeni Karpuzlu Mustafa Gergin İlkokulu 16 Derslik, Keşan İmam Hatip Ortaokulu 16 Derslik, Keşan Yekta Baydar Ortaokulu 8 Ek derslik)

Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR himayelerinde İlimiz Çevre Vakfının katkılarıyla merkez ilçede 5 okulumuzun bahçesine öğrencilerimizin sportif anlamda gelişimlerine destek vermek üzere açık spor alanları yapılmıştır.

2017 Yılı Devlet Yatırım Programında yer alan 4 Projeden 1 tanesi tamamlanmış olup (Anadolu Otelcilik Lisesi 12 Derslik+180 Öğrencilik Pansiyon) 3 projenin yapımı devam etmektedir .(Merkez Spor Lisesi ve Spor Salonu, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2 Adet Atölye, Keşan İmam Hatip Lisesi ve Öğrenci Yurdu.) İhalesi yapılmayan 3 proje ile ilgili arsa ve proje çalışmaları devam etmektedir.(Edirne Mesleki ve Teknik Lise /Sağlık Lisesi 16 Derslik+200 Öğrencilik Pansiyon, İpsala Anadolu Lisesi 16 Derslik+Spor Salonu, İpsala Anadolu Lisesi Öğrenci Pansiyonu/100 Öğrencilik) Ayrıca Merkez Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu (110 Yatak) ve Merkez İmam Hatip Lisesi (16 Derslik+100 Öğrencilik pansiyon+Spor Salonu) Bakanlığımız Devlet Yatırım Programına teklif edilmiştir.

Bunun yanında 2017 yılında 103 Okul/Kurumun onarım işi yapılmış olup bu onarımlardan 56 Okul/Kurum onarım işi tamamlanmıştır. 47 Okul/Kurum onarım işi ise devam etmektedir. Devam eden onarımlar 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına veya öğretimin devam etmesine herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Eğitimde fırsat eşitliği, en çok önemsediğimiz noktalardan biridir. İlimiz genelinde okul çağındaki tüm çocukların, rahat bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerinin içinde olabilmeleri için burs imkânı sunulmuştur. 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde toplam 743 öğrenciye Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından burs verilmiştir. Bunun  yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığımızın katkılarıyla, ilimiz genelinde; 2016-2017 eğitim öğretim yılında toplam 3453 ilköğretim öğrencisi, 2388 ortaöğretim öğrencisi ve 371 özel öğretim öğrencisinin taşımalı sistemle eğitim görmesi sağlanmış, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise 3255 ilköğretim öğrencisi, 1243 ortaöğretim öğrencisi ve 458 özel öğretim öğrencisinin bu şekilde eğitim alması sağlanacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”

Sevgili öğrenciler; sizler geleceğimizin yetişkinlerisiniz. Bu nedenle kendinizi her yönden iyi yetiştirmelisiniz. Ülkesini ve milletini seven, eleştirel düşünme becerisine sahip, farklılıklara saygı duyabilen, erdemli ve çalışkan insanlar olmak hedefiniz olmalıdır. Bu konuda bizler sizlere tüm imkânları sunmaya hazırız. Sizlerden beklentimiz bu olanakları doğru ve faydalı şekilde değerlendirmenizdir.

Değerli velilerimiz; başarının en önemli unsurlarından biri sizlersiniz. Bundan ötürü evlatlarınızı geleceğe hazırlarken okulla işbirliği ve iletişim halinde olmalısınız. Çocuklarınızla ne kadar çok ilgilenirseniz onların başarıya ulaşmaları o denli kolay olacaktır. Bunun yanı sıra çocuklarınızla empati kurmak, onların kendilerini ifade etmelerine imkan sağlayan ortamlar sunmak, sorumluluk sahibi bireyler olmalarını sağlamak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gelişimlerine olumlu yansıyacaktır.

Gönül verdikleri eğitim işini fedakârlıkla sürdüren siz saygıdeğer öğretmenlerimiz; bugünlerin ve yarınların mimarı sizlersiniz. Sizlere, çağdaş ve demokratik bir toplum oluşturmak adına üstlendiğiniz görevde başarılar diliyorum.

Yeni eğitim-öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

 

 

 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.