EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

Değerli Eğitim Yöneticileri, Öğretmenler, Kıymetli Veliler ve Sevgili Öğrenciler;

Edirne’mizde yaklaşık 55874 öğrencimiz ile velilerimiz karne heyecanı yaşıyorlar. 2015-2016 öğretim yılının 1. Dönemini, ülkenin geleceğinin, bireylerinin göreceği eğitime bağlı olduğu bilincinde; toplumun değer yargıları, bilgi, beceri birikiminin yeni kuşaklara aktarılması amacıyla her sınıf düzeyindeki eğitim süreçlerini okullarımızda ve kurumlarımızda gerçekleştirdiğimiz öğretim faaliyetleri, etkinlikleri ile huzur ve güven ortamı içerisinde tamamlamış bulunmaktayız.

Eğitimin değeri her şeyin üzerindedir. Eğitim camiası olarak yürüttüğümüz tüm çalışmalarda, daha güzel bir gelecek beklentisi ile eğitimi bir adım daha ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz. Tüm kurum ve paydaşlarıyla aynı ideali paylaşan büyük bir aile olmamız, başarımızda en önemli etkendir.

Eğitimin kalitesi, ideal bir geleceğin teminatıdır. Bu nedenle eğitimin alt yapısını güçlendirmek amacıyla çok ciddi adımlar attık. İlimizde eğitimin kalitesini artırmaya yönelik birçok özgün, etkin ve nitelikli projeyi başarıyla hayata geçirdik. Bugün gelecek için daha kararlı ve daha azimliyiz.

 Değerli Anne Babalar,

Eğitimde başarıda, en büyük payın sahibi öğretmenlerimizin yanında, çocuklarının iyiliği için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen velilerimizdir. Aile ortamı, en az okul kadar çocuklarımızın geleceğini etkileyen en güvenli limandır.

Hızına yetişemediğimiz teknoloji çağında ortak akıl ve ortak çaba, eğitimin vazgeçilmezi haline gelmiştir. İnanıyorum ki, paha biçilmez değerlerimiz, çocuklarımızın umutlarının gerçekleşmesinde en önemli katkı ailelerin bilinçli desteğidir.

Başarı: bireysel potansiyelin gelişimini içeren akademik bir yolculuktur, asla bir varış noktası değildir. Gerçek başarı ise başarısızlık korkusunu yenebilmektedir. Karne, bir başarısızlık metası halini almamalıdır. Karnelerin, öğrencilerimizin “başarılı” yada “başarısız” olarak etiketleneceği bir belge niteliği taşımadığı iyi bilinmelidir.

Karnelerdeki iyi notlar ders başarısı hakkında bilgi verse de başarının tek ölçüsü olmadığını bilmenizi isterim.  Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken sadece iyi ve kötü notlara bakmak yerine çocuğunuzun özelliklerini fark etmeye, onların eksiklerini ve gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu belirlemeye çalışınız. Çocuğunuzun elindeki karne, onun olduğu kadar sizlerin de onlar üzerindeki sorumluluklarınıza yönelik değerlendirme yapmanızı gerektiren bir belgedir.  Bir anne ve baba olarak onun başarısı için neleri yeterince yaptığınızı ve yapamadıklarınızı görmenizi sağlar.

Anne ve babaların sorumluluğu çocuklarının en iyi ortamlarda eğitim almasını sağlamak ve maddi imkânlarını seferber etmekten ibaret değildir.  Çocuğunuzun, yeteneklerini keşfetmeye çalıştığı ve geleceğe ilişkin önemli yönelimler sergileyeceği bu dönemde maddi desteğiniz kadar ona sunacağınız manevi desteğin sağlayacağı huzura da ihtiyacı olacaktır. Günümüzün dünyasında onların özellikle maneviyatlarını tehdit eden birçok unsur vardır. Bunların tek başlarına üstesinden gelmelerini ve hiç bozulmadan ailelerine layık bir fert olacaklarını beklemek fazla iyimserlik olur. Siz değerli anneler kızlarınızdan ve siz değerli babalar oğullarınızdan Yüce Allah´ın bahşettiği ebeveyn muhabbetini ve ilgisini sakın koparmayın.

 Sevgili Öğrenciler,

Çok yoğun ve yorucu bir dönemin ardından yarıyıl tatiline eriştik. Bazılarınızın çalışıp sorumluluklarını yerine getirmenin huzuru içerisinde iyi bir karne beklentisi,  bazılarınız da ise iyi değerlendirilmemiş, iyi performans gösterilmemiş bir dönemin ardından kırık bir karne ile karşılaşmanın kaygısı ve üzüntüsü var.  Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin tamamının başarısı ve daha güzel bir gelecek beklentisi ile ümidimizden hiç bir şey kaybetmeden çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.  Geleceğin Türkiye´si sizlerin özgüveni, sorumluluk bilinci ve gayretleri ile inşa olacaktır. Biz sorumlu eğitimciler, en başarısız ve sorunlu öğrenciyi bile kazanmanın gereğinin ve gelecekte her öğrencinin şimdikinden çok daha iyi ve başarılı olabileceğinin idrakindeyiz. Sevgili öğrenciler notlarınız iyi ya da kötü olabilir. Ancak geleceğiniz sadece bu kriterlerle değerlendirmelere tabi tutulamayacak kadar önemli ve değerlidir. Millî Eğitim Bakanlığımız, son dönemde sizlerin geleceği ile ilgili çok ciddi, önemli adımlar atmakta, dünya çapında özgün ve nitelikli projeler gerçekleştirmektedir.

Hayatta başarı için önce inanmak, sonra da hedefe varana kadar yılmadan çalışmak gerekir. Hak ettiğiniz tatil döneminde; öncelikle dinlenmenizi, bol bol kitap okumanızı, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunarak kendinizi geliştirmenizi öneriyorum. Özellikle Okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak ;etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu ,sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içeriklere erişimi sağlayan EBA(eba.gov.tr.)´ya ailece göz atmanızı ve etkin olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Hedefimiz sanal ortamlara bağımlı kalan değil, sosyal ortamlarda özgün kimlikleriyle var olan bireyler yetiştirmektir. Başarınız başarımız, mutluluğunuz mutluluğumuzdur. Sizleri çok sevdiğimizi ve geleceğinizi önemsediğimizi, eğitim kurumlarımızın da ancak sizlerle anlam kazandığını bilmenizi isteriz.

 Değerli Meslektaşlarım,

 Ne mutlu ki, Edirne’mizde,  sizler gibi eğitimin kalitesini arttıran donanımlı ve fedakâr bir eğitim kadrosu mevcuttur. Bu kadro, vatanını ve milletini seven, geçmişine bağlı, Atatürk’ün aydınlık Türkiye’sini geleceğe taşıyacak azimli öğrenciler yetiştirme hususunda üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmektedir.

Unutmamalıyız ki, tüm değerlerin anlamını yitirdiği günümüz dünyasında, minik yüreklere ilgiyle, sevgiyle, bilgiyle dokunuşunuz, milletimizi aydınlık ve güçlü yarınlara ulaştıracaktır. Her şey sizin, şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir. Gelecek sizin ufuk çizginizde, paha biçilmez emeğinizdedir. Bu milletin her bir ferdi sizlere minnettardır.

Bu duygu ve düşüncelerle; sevgili öğrencilerimizi, değerli eğitim çalışanlarımızı ve fedakâr velilerimizi başarılı bir eğitim öğretim dönemi nedeniyle tebrik ediyor, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yarıyıl tatili diliyorum.

                                                                                                                        21/01/2016

                                                                                                                     Hüseyin ÖZCAN

                                                                                                                  İl Millî Eğitim Müdürü

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.