EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın "Öğretmenler Günü" Mesajı

Bugün; bir gün değil, her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğin sahibi öğretmenlerimiz için vefa günüdür. 
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın

     Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir.

    Her insanın büyüme sürecinde bir şekilde öğretmenin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görürüz. Özgürlüğe duyulan özlemde, sevgi dolu bir cümlede, ayrılığın hüznünde ve vuslatın heyecanında öğretmenin müşfik dokunuşunu hissederiz.

    İnanıyorum ki, insan sevgisini hiçbir zaman yitirmeyen, ideallerini asla kaybetmeyen, dünyadaki gelişmelere bigâne kalmayan, dar ve köhne kalıpları aşarak, modern bir toplumun inşa edilmesinde çok büyük katkıları olan öğretmenlerimiz sayesinde bu ülkenin geleceği ve yarınları çok daha aydınlık olacaktır.

   Öğretmen; eğitimin lideri, geleceğin mimarıdır. Umudun, adaletin timsali, güvenin, şefkatin abidesidir. Fedakârlığın zirvesi, insanlığın hiç değişmeyecek öznesidir. Memleketin her köşesinde, yüreklere sevgiyi, zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir.

     Okuyan, düşünen, gelişen ve üreten bireylerle aydınlık bir gelecek için öğretmen, hayat kaynağıdır. Her öğrencisinin elinden ve gönlünden tutup, onlara modern dünyanın sarp merdivenlerinden tek başına başarıyla tırmanma azmini aşılayan sanatkârdır.

     Alın terinin ışıl ışıl parlattığı bir yüreğin sahibi öğretmelerimiz, binlerce yüreği aynı anda kucaklayabilen sevgi deryasıdır. Her zaman daha iyiye ulaşmanın gayretiyle sadece bireysel mutluluğu değil, tüm insanlığın mutluluğunu esas alan bilgi pınarıdır.

     Öğretmenlik, bir güneş gibi kendini asla tüketmeyen, insanlığı aydınlattıkça kendini yücelten bir meslektir. Hatta sadece bir mesleğin değil, hiç eksilmeyen bir sevdanın adıdır. Her gün girilen yeni bir ders, keşfedilen yeni bir dünyadır.

    Her öğrenci bir cevher, her öğretmen de onu mücevhere dönüştüren paha biçilmez bir değerdir. Öğretmenlerimizin emeği, çocuklarımızın geleceğidir. Öğretmenlerin alnından düşen damlalar ülkemizin kaderinin belirleyicisidir. Dünyaya yayılan her iyilik ve güzellik, idealist öğretmenlerin eliyle gerçekleşecektir.

     Bazen öğretmen olmanın ağır sorumluluğunu omuzlarımızda hissettiğimizde, öğrencilerimizin bakışlarındaki minnettarlığın ışıltısı yükümüzü hafifletir. Çünkü öğretmen, geleceği öğrencisinin gözünde görür, yüreğinde yaşar. Ne mutlu ki, insanlığın tüm çiçekleri bizim bahçemizde yetişir.

     Karşılıksız vermeyi ilke edinmiş, bir teşekkür ve bir tebessümle yetinmesini bilmiş başımızın tacı öğretmenlerimiz, her şey sizin şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir. Gelecek sizin ufuk çizginizde, paha biçilmez emeğinizdedir. İnanıyorum ki, ancak siz değer verirseniz, gelecek değer kazanır.

     Eğitim camiası olarak taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle tüm imkânlarımızı eğitimin kalitesini bir adım daha ileri götürmek için seferber ettik. Hedefimiz, Başöğretmen Ulu Önder ATATÜRK’ün: “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” veciz sözündeki görevimizi en iyi şekilde gerçekleştirmektir.

     Bugün; bir gün değil, her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğin sahibi öğretmenlerimiz için vefa günüdür. Öğretmenin değerinin daha iyi anlaşıldığı bir dünya, gelecek umutlarının çoğalması demektir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, öğretmen unutmaz ve asla unutulmaz.

     Bu duygularla, her yer ve şartta görev yapan, unutulmayan kahramanlarımız, değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.