EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Okul Meclisleri Başkanlık Divanı Secimi Yapıldı.

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında İlimiz İl Okul Meclisleri Başkanlık Divanı Secimi gerçekleştirildi.
İl Okul Meclisleri Başkanlık Divanı Secimi Yapıldı.

Edirne Lisesi Salonunda 08 Kasım 2016 Salı günü gerçekleşen seçim Saygı Duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Eğitim, bireyleri hem hayata hem de geleceğe hazırlayan en etkin çözüm yoludur. Toplumların topyekûn ilerlemesini sağlayan da eğitimdeki kazanımlardır. Bireyler, gelecekte üstlenecekleri tüm rollere eğitim kurumlarından aldıkları destekle ulaşırlar. Bizler de eğitimde attığımız her adımla, ülkemizin ufuklarını aydınlatan meşaleleri taşıyacak yetenekli ve yürekli nesiller yetiştirme azmindeyiz.

Şüphesiz ki, hayatta en değerli varlık insan, insana yapılan en önemli yatırım da eğitimdir. Eğitimi gerçekçi ve vaz geçilmez yapan da insanı özgür kılan yanı, iradesidir. Sadece iradesi güçlü toplumlar verilen emeğin gerçek değerini bilir ve geleceği şekillendirir.

İnsanlık, var oluşundan bugüne verdiği benlik mücadelelerini hür iradesine sahip çıkarak kazanmış, yönetim alanındaki birikimini de demokrasi kavramıyla kurumsallaştırarak günümüze taşımıştır. Ancak gelişmiş addedilen modern dünya bugün demokrasi konusundaki samimiyetiyle yüzleşmekte ve ne yazık ki kötü bir sınav vermektedir. Bizlerse tüm imkânlarımızı eğitime seferber ederek demokrasiyi güçlendirme yolunda kararlılıkla ilerlemekteyiz.

Bugün dünden daha güçlü, yarınlarımızdan daha umutluyuz. Çünkü Ülkemiz, her bir ferdiyle asırlardır koruduğu özgürlüğünden ve iradesinden 15 Temmuz’da yaptığı şanlı mücadele ile hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini göstermiştir. Gerekirse her zaman yeni bir istiklal mücadelesini verecek irade ve güçte olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu vesileyle tekrar 15 Temmuz demokrasi şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

O gece daha net bir şekilde gördük ki; demokratik toplumlar sorunlarını, insanın en temel özellikleri olan liderlik yeteneği, iletişim becerisi ve cesaret ile çözüme ulaştırır. Ülkemizin tüm düşmanları görmüştür ki bu millet gerektiğinde en karanlık gecelerini bile aydınlığa kavuşturacak donanımda liderleri ve onu gözünü kırpmadan takip edecek fertleri bağrında yetiştirmeye devam etmektedir.

Dolayısıyla eğitim kurumlarımızın demokrasi eğitimini üstlenmesi, demokrasi olgusuna yüklenen değerleri içselleştirmemiz bakımından da büyük bir anlam taşıdığı anlaşılmıştır. 2004 yılından itibaren her öğrencinin eğitimde hayatlarını etkileyen kararların alınmasına etkin katılım sağlaması, demokratik gelişimin de göstergesidir. Karar süreçlerine katılım gençleri bilinçlendirmiş, onları istismar edecek art niyetli çevrelerin elindeki argümanların yanlışlığını da ortaya çıkartmıştır.

Projeyle, demokrasinin güçlenmesine, iletişim kültürünün ve ortak düşüncede buluşabilme anlayışının bireyden devlete her alanda çoğalmasına katkı sağlanmıştır. Ayrıca projenin okul meclis başkanlarının kişisel ve sosyal birçok yönden -kendine güven, sorumluluk duygusunun gelişmesi, atılımcı ve teşebbüsçü bir kişilik yapısı geliştirme gibi- kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunduğu görülmüştür. Hatta her sınıf ortamı demokrasinin kalbinin attığı TBMM ile özdeş hale gelmiştir. Öğrencilerimizle TBMM arasında güçlü bir bağ tesis edilmiştir.

 

Sevgili Öğrenciler, demokrasi sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Sevgi, saygı, güven, hoşgörü, iletişim, adalet, şeffaflık ve paylaşımcılık hem insani değerler hem de demokrasiye hayat veren kavramlardır. Öncelikle, okullarımızda demokratik bir atmosferin oluşması ve korunması için bu kavramların hayat bulmasına öncülük etmeliyiz. Sizler demokrasinin seçilmiş en yeni fidanlarısınız. Hep birlikte ülkemizin aydınlık geleceğine yürüyoruz. Sizlere güveniyor ve katılımınız nedeniyle teşekkür ediyorum.” dedi.

Seçim iki oturum halinde düzenlendi. Birinci oturum, Merkez İlçe ve 8 İlçe Meclis Başkanları ve üyeleri arasında geçici başkanlık divanı oluşturulması ve seçilen geçici başkanlık divanının yemin etmesiyle başladı.

Geçici Başkanlık Divanı, başkanlık için aday olmak isteyen üyelerin aday başvuru dilekçelerini kabul etti. Başvurular, başkan, başkan yardımcısı ve iki katip üye olarak paket başvuru olarak yapıldı. Başkan adayı olmak için 4 üye başvuruda bulundu.

Adaylık başvurularının ardından yemek arası verildi. Başkan adayları verilen bu arada kulis yaparak üyelerden kendileri için oy istediler.

Seçimin de yapılacağı ikinci oturum, başvuruda bulunan adaylar kendilerine verilen 5 dakikalık sürede, başkan olmaları halinde hayata geçirmeyi planladıkları projelerini meclis üyelerine anlatması ile başladı.

Başkan adaylarının konuşmalarının ardından seçime geçildi. Seçimde 38 üye oy kullanılırken, kullanılan oyların tamamı geçerli sayıldı. Kullanılan oyların sayılması sonucunda, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Bahadır Cengizhan Kabataş 20 oy alarak Edirne İl Okul Meclisleri Başkanlığına seçildi. Başkan adayının listesinden seçime giren Edirne Lisesi öğrencisi Çağrı Kabaş Başkan Yardımcısı, Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi Emre Kaplan ile Lalapaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Orhan Kulabaş ise Katip Üyeliğe seçildiler.

08-11-2016   08-11-2016   08-11-201608-11-2016   08-11-2016   08-11-201608-11-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.