EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Merkez Mustafa Necati İlkokulu “Toy Library (Oyuncak Kütüphanesi)” açılışı, Geleneksel Dans ve Oyun Festivaline Katıldık.

İlimiz Mustafa Necati İlkokulu “Oyuncak Kütüphanesinin Açılışı ve Geleneksel Dans ve Oyunlar Festivali 03 Haziran 2016 Cuma günü saat 15.00 da Mustafa Necati İlkokulunda gerçekleştirildi.  
İlimiz Merkez Mustafa Necati İlkokulu “Toy Library (Oyuncak Kütüphanesi)” açılışı, Geleneksel Dans ve Oyun Festivaline Katıldık.

Bulgaristan–Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında “Oldies but Goldies (Eski Fakat Değerli)” isimli,  2007CB16IPO008- 2013-3-085 numaralı proje İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, İlimiz Mustafa Necati İlkokulu, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Eğitim Müfettişliği ve Burgaz Saint Kliment Ohridski Ortaokulu ortaklığında, 26 Ağustos 2015 tarihinde başlamış olup, proje kapsamında düzenlenen “Oyuncak Kütüphanesinin Açılışı ve Geleneksel Dans ve Oyunlar Festivali 03 Haziran 2016 Cuma günü saat 15.00 da Mustafa Necati İlkokulunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra, Avrupa Birliği Bakanlığımızı temsilen Sayın Suavi Alişan ve Ortak Teknik Sekretarya Yetkilileri, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Eğitim Müfettişliği yetkilileri, Burgaz Saint Kliment Ohridski Ortaokulu yöneticileri, öğrencileri ve ilimiz okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Proje ile iki ülke arasındaki sınır bölgelerinde sosyal ilişkileri geliştirmek; sınır ötesi kültürel değerleri kavratmak; bunun yanı sıra öğrencilerimizin kendi milli kültürel miraslarını tanıyıp sahip çıkmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Proje etkinlikleri ile öğrenciler geçmişin, bugünün ve geleceğin birbirine bağlı olduğunu görerek, hoşgörü kazanarak birbirleri ile uzun süreli arkadaşlıklar kurdu. Bunun yanı sıra, proje Avrupa vatandaşlığı ve gelecek için öğrencilerimizin sorumluluk bilincini arttırdı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Çocukluk hepimizin bir dönem yaşadığı ama yaşarken belki de farkında olamadığı, sadece doğum ile yetişkinlik arasındaki dönem olmanın ötesinde bir anlama sahiptir. Yaşamın ilk yıllarında temeli atılan gelişim, çocuğun ileri yaşlardaki yaşantısını büyük ölçüde etkileyecek bir süreçtir. Çocuğun hem aile ortamı hem de okulda aldığı eğitim ve öğretim, onun gelecekteki yaşantısını etkileyen en önemli unsurdur. Günümüzde, toplumların varlıklarını sürdürebilmeleri için yapabilecekleri en iyi yatırımın çocuklara yapılan/yapılacak yatırım olduğu anlaşılmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu “İstatistiklerle Çocuk 2015” verilerine göre Türkiye nüfusunun % 29 ‘nu çocuktur. Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla oldukça genç bir nüfusa sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, etkili çocuk ve gençlik politikalarının Türkiye açısından ne derece önemli olduğu görülmektedir. Bu nedenle her türlü risklere karşı savunmasız durumda bulunan çocuklarımızın korunması, sağlıklı olarak doğup büyümeleri, kız ve erkek ayrımı yapılmadan eğitim almaları, sevgi ile büyümeleri,  yaşam kalitelerini yükselterek huzurlu bir ortamda yetişmelerini sağlamak bizim görevimizdir.

Neredeyse bütün çocuklar için, yetişkin ve yaşıtlarıyla gerçekleştirdikleri ortak etkinlikler yemek yemek ya da su içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Oyunun da bu etkinliklerin en önemlisi olduğu herkes tarafından kabul edilecektir. Oyun karmaşık dünyayı çocuğun anlayabilmesi için minimalize edip kendi yaşlarına uygun olarak deneyimler edinebilmesinde ve anlaşılabilir olarak görmesinde büyük faydası vardır.  Oyunlar evrensel ya da kültüre özgü olabilmekle birlikte eğitici çocuk oyunlarında algı, dikkat, yaratıcılık, yardımlaşma, paylaşma, yenilme, kurallara uyma ve sosyal düzene uyum gibi beceri ve tecrübeler kazanılmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 verilerine göre Türkiye’de bilgisayar kullanma yaşı ortalama 8 oldu. Cep telefonu kullanma yaşı 10’a düştü. Araştırmasına göre, Türkiye’de 6-15 yaş arası çocukların yüzde 60.5’i bilgisayar, yüzde 50,8’i internet, yüzde 24,3’ü cep telefonu kullanıyor.

Bilgisayar ve teknoloji kullanımı dozunda olduğunda hem çocuklar hem gençler için faydası var. Bilgisayar oyunları, çocukların strateji, el-göz koordinasyonu, problem çözme, çoklu görev gibi konularda gelişmelerini sağlıyor. Ancak yapılan uluslararası araştırmalarda çocuk ve ergenlerin yüzde 2 - 12’sinin hastalıklı bir şekilde bilgisayar bağımlısı ve davranış bozukluğu sergilediğini söylüyor: “Bağımlılık geliştiren ya da bağımlılığa meyilli olan çocukların hassas, içedönük, yalnız, özgüven eksikliğine sahip ve çabuk sıkıldığı görülüyor. Çocuklar yaşam içerisinde okul,  aile, arkadaş gibi problemlerden kaçmak için bilgisayara yönelebiliyor.

Sosyal yaşam içerisinde kendini değersiz hisseden çocuklar bir yere, bir gruba ait olmaya, kendilerini ifade edebilecekleri bir ortama ihtiyaç duyuyor. Sanal ortamda olmak istedikleri kişiliğe rahatlıkla bürünebiliyor ve istedikleri gibi iletişim kurabiliyorlar. Çocukların ve ergenlerin gerçek yaşamlarında elde edemedikleri kazanma, başarılı olma, rekabet edebilme duygularını sanal ortamda doyurmaya çalışmaları bağımlılığa yol açıyor. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa bağımlılığın etkisi de o kadar olumsuzdur.

Biz de Bulgaristan –Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında “Oldies but Goldies”– “Eski Fakat Değerli” isimli, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, ilimiz Mustafa Necati İlkokulu, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Eğitim Müfettişliği ve Burgaz Saint Kliment Ohridski Ortaokulu ortaklığında yürüttüğümüz proje ile öğrenci ve öğretmenlerimize dijital oyunların olumsuz etkileri, boş vakitlerini aktif ve verimli bir şekilde nasıl geçirecekleri konusunda seminer düzenlendik. Velilerimiz ve yetişkinler kendi çocukluk oyunlarını ve oyuncaklarını çocuklarımıza anlattılar. Birlikte oyuncak üretip oyun oynayarak çocukları ile sağlıklı iletişim kurma fırsatı buldular. Bu etkinliğin sonucu Oyuncak ve Oyun Hikâyeleri Albümü hazırladık. Bulgaristan Burgaz da ki ortak okulumuz ve Mustafa Necati İlkokulun da “Oyuncak Kütüphanesi” oluşturduk. Bu gün çocuklarımız Geleneksel Dans ve Oyunları Burgaz’dan gelen arkadaşları ile paylaşacaklar. Yarın da iki okul öğrencileri İstanbul da Oyuncak Müzesini ziyaret edecekler. Proje etkinlikleri ile öğrencilerimiz geçmiş, günümüz ve geleceğin birbirine bağlı olduğunu görmenin yanı sıra kendi kültürel miraslarına sevgi saygı ve sorumluluk duyarak sınır ötesi kültürel değerleri kavradılar. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara seslendiği gibi “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, birer mutluluk parıltısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışın. Sizler den çok şeyler bekliyoruz.”

Edirne de Avrupa ortak kültür ve değerler çerçevesinde işbirliği geliştiren projelere bir yenisi ekleyerek okulumuzda “Oyuncak Kütüphane” sini açıyoruz. İlimize çocuklarımıza hayırlı olsun” dedi.

Okul öğrencilerinin Geleneksel Dans ve Oyunlarını sahnelemesinin ardından Oyuncak Kütüphanesinin açılışının gerçekleştirilmesi ve gezilmesi ile program sona erdi.

03-06-2016   03-06-2016   03-06-201603-06-2016   03-06-2016   03-06-201603-06-2016   03-06-2016   03-06-201603-06-2016   03-06-2016   03-06-201603-06-2016   03-06-2016   03-06-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.