EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Öğrencileri Amerika’da düzenlenen First Robotic Competition Yarışmasından Ödülle Döndü.

Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri 9-10-11 Mart 2017 tarihlerinde Amerika’nın Orlando şehrinde düzenlenen ve birçok ülkeden okulun katılım gösterdiği FRC “First Robotic Competition” yarışmasında kategorilerinin en büyük ödülü olan “Rookie Allstar”’ı kazanma başarı gösterdiler.
İlimiz Öğrencileri Amerika’da düzenlenen First Robotic Competition Yarışmasından Ödülle Döndü.

Ayrıca, yarışmaya katılan tüm ülkelerin öğrencileri arasında sadece iki öğrenciye verilen ve yurtdışındaki üniversitelerde özel burs imkânı sağlayan “Dean’s List” ödülünden biri yine ilimiz öğrencisi tarafından alındı.  

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, ödüllü öğrencilerimiz için düzenlenen programa katıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Bizi biz yapan pek çok unsur vardır hayatımızda ki bunlardan bir tanesi de yaşadığımız şehirdir. Şehirler insanların hayatlarını, duygularını, karakterlerini etkiler. Bizler de yaşadığımız şehirden nasibimizi alıyoruz. İstanbul’un fethinin müjdesi Edirne’den verildi. Mimar Sinan, Edirne’de Selimiye’yi inşa ederek hem kendi büyüklüğünü dünyaya gösterdi, hem de Edirne’ye büyüklük ve güzellik kattı. Şükrü Paşa, bu inci tanesini korumak için hayatını hiçe saydı.

 

İşte bu nedenle Edirne’de yaşayan insanların ruhunda her zaman Fatih Sultan Mehmetler, Mimar Sinanlar, Şükrü Paşalar, Balkanların yetiştirdiği Gazi Mustafa Kemal´ler var olmalıdır. Çünkü şehirler tarihlerini kaybederlerse insanlar da ruhunu kaybeder. Bu nedenledir ki bizler her zaman tarihimize sahip çıkmalı ve Edirne’mizi, Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmalıyız.

 

Eskiden şehirler kılıçlarla, toplarla, tüfeklerle korunurdu, o şehir için verilen canlar o şehrin tapusu olurdu. Bizler de hem Edirne’miz hem de vatanımız için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında bu ülkenin tapusunu şehit kanlarıyla aldık. O şehit kanlarıyla özgürlüğümüzün simgesi ay yıldızlı bayrağımızı  göklerde dalgalandırdık ve Akif’in yazdığı İstiklal Marşı’mızı her yerde büyük bir onurla söyledik.

 

Evet bugün bayrağımızı dünyanın her yerde göndere çekiyor ve İstiklal Marşı’mızı dünyanın her yerinde söylüyoruz Ama bunları bugün topla, tüfekle yapmıyoruz. Çünkü bizler en büyük savaşımızı artık eğitim, bilim, ilim yolunda yapıyoruz. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır.” sözünde de söylediği gibi atalarımızın zaferlerini ancak ilimle taçlandırabiliriz.

 

Bunun için de en büyük görev biz eğitimcilere düşmektedir. Çünkü bir eğitimcinin en önemli görevlerinden biri geleceğin mimarı olan gençleri yetiştirmektir ki o gençler de ülkemizin adını dünyanın her yerinde duyursunlar. Günümüzde gerçek zafer bence budur.

 

Ne mutlu ki bizlere bugün bu hedeflerimize tek tek ulaşıyoruz. Gençlerimizden gelen güzel haberleri paylaşıyoruz sizlerle. Bugün burada toplanma nedenimiz de öğrencilerimizin bizlere yaşattığı bir gururu paylaşmak.

 

Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi Robotik Takımı (FRC) Amerika’nın Orlando şehrinde gerçekleştirilen ve birçok ülkeden 600’den fazla takımın yer aldığı FRC Yarışmasında (First Robotic Competition) katıldıkları kategorinin en büyük ödülü “Rookie Allstar”ı yarışmaya katıldıkları ilk yıl kazanma başarısını gösterdi.

 

Bu büyük başarının yanında yarışmada sadece iki kişiye verilen Dean’s List Ödülü ( yurtdışındaki üniversitelerde özel burs imkânı sağlayan ödül) ilk kez bir Türk’e, Edirne Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencisine verildi.

 

Ben bu büyük başarıda emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum. İşte bu gençler bizim az önce söylediğimiz ülkemizin ve Edirne’mizin adını dünyaya duyuran gençlerimiz. Onlar en büyük savaşı verdiğimiz ilim ve bilimde zafer kazanan öğrencilerimiz. Onlarla; bu başarılarından dolayı sadece kendi adıma değil, şehrimiz ve ülkemiz adına da gurur duyuyorum. Ama en önemlisi bu çocuklarımız, Amerika’da özgürlüğümüzün simgesi ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırarak, İstiklal Marşı’mızı oradaki herkese dinleterek hem geçmişimize sahip çıktılar hem de geleceğimizin ne kadar aydınlık olduğunu bizlere gösterdiler.

 

Yaşadığımız şehir ruhumuza da yansır dedik. Yüzyıllardır Edirne’nin güzellikleri burada da gördüğümüz gibi çocuklarımızın ruhuna yansımış. Yansımış ki bu güzellikleri bizlere yaşattılar. Yahya Kemal Beyatlı’nın bir sözünde dediği gibi, “Ne harabi, ne harabatiyim, Kökü mazide olan bir atiyim”. İnşallah hep birlikte nice güzellikler ve büyük başarılara hep birlikte imzalar atarız. Bu başarıda emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla tebrik ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, konuşmasının ardından başarılı öğrencilerimizi tek tek tebrik ederek, “Rookie Allstar” kupasını takım kaptanına verdi ve öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

21-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.