EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Öğrencisi “EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması”’nda dereceye girdi.

         Bakanlığımız, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Yaşadığım Şehir" konulu “EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması”’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri, 30 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen törenle Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI tarafından verildi.  
İlimiz Öğrencisi “EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması”’nda dereceye girdi.

           Yarışma kapsamında İlimiz Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi 11 Resim Sınıfı Öğrencisi Murat Kerimcan CİNOKUR’un çektiği fotoğraf dereceye girmeye hak kazandı.

            Törene Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI’nın yanı sıra MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, Müşteşar yardımcıları Sayın Salih ÇELİK ve Sayın Muhterem KURT, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Sayın Dinçer ATEŞ, MEB Bakan Danışmanı Sayın Ahmet Onur AK, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, öğretmenler, ve öğrenciler katıldı.

            Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI, törende yaptığı konuşmada, İhsan DERMAN´ın Türkçe´ye çevirdiği Brezilyalı düşünür Vilem FLUSSER´in “Bir Fotoğraf Felsefesine Doğru” isimli kitabının Eğitim Bilişim Ağına (EBA) yükleneceğini ve EBA’dan okunabileceğini bildirdi.

Şair Gülten AKIN´ın toprağa verildiği tarihe denk gelen Paris´teki UNESCO Genel Kurulunda yaptığı bir konuşmada, şairin “Cumartesi Yalnızlığı” isimli şiirindeki “Ah kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya” dizelerini okuduğunu hatırlatan Bakan AVCI, şunları söyledi: "Gündelik hayatın koşuşturması içinde hiçbirimizin durup ince şeyleri anlamaya, güzel şeyleri görmeye vakti yok zannediyoruz. İşte bugün bu yarışmaya katılan arkadaşlarımız bize bunun doğru olmadığını, bazılarının pekâlâ durup ince şeyleri görmeye ve göstermeye vakti olduğunu kanıtlıyor."

            Şehir gezilerinin önemine vurgu yapan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI, Türkiye’de felsefi antropolojinin kurucularından Takiyettin MENGÜŞOĞLU´nun felsefeci Arslan KAYNARDAĞ ile yaptığı bir söyleşide, Almanya’daki üniversite eğitimi sırasında hafta sonlarındaki şehir gezilerine ilişkin, "Ben Almanya’dan döndükten sonra Sivas’ı gördüm. Orada yaptığımız gezilerde edindiğim eğitimle Sivas´a bakmaya başladığım zaman bu şehrin ne güzel ne derin bir şehir olduğunu, ne büyük bir medeniyet mirası barındırdığını anladım" ifadelerini kullandığını aktardı.

            Ardından bu seneki fotoğraf yarışmasının konusunun şehir eksenli olmasının da isabetli bir seçim olduğuna işaret ederek, öğrencilerin ve öğretmenlerin eserlerinde bu bilincin yaygınlaştığını görmekten mutluluk duyduklarını belirterek “EBA’daki kültürel ve sanatsal içerikli yarışmalar devam edeceğinide belirtti.

            Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer ATEŞ de törende yaptığı konuşmasında; Yaratıcılığı ve düşünmeyi teşvik eden, belgesel özellikteki fotoğraf sanatının eğitim için önemini vurguladı. ATEŞ, bu yıl fotoğraf yarışmasına 5003 eserin katıldığını, öğretmen ve öğrencilerin yarışmaya gösterdikleri yoğun ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

            EBA Kadraj Fotoğraf Yarışmalarını, sanata özendirmek, bu alandaki ilgilere merkez olmak ve gayretleri desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirterek, EBA’daki kültürel ve sanatsal içerikli yarışmaların devam edeceğini vurguladı.

            “Yaşadığım Şehir” konulu fotoğraf yarışmasına Öğretmen kategorisinde 2022, Öğrenci kategorisinde de 2981 olmak üzere toplamda 5003 eser katıldı. İzzet KERİBAR, Prof. Dr. Sabit KALFAGİL, Prof. Dr. Levend KILIÇ, Nevzat YILDIRIM, Reha BİLİR ve EBA Fotoğraf Birimi Sorumlusu İhsan AKŞEHİRLİ‘den oluşan jüri tarafından “Öğretmen” ve “Öğrenci” kategorisinde ayrı ayrı 10 eser başarı ödülüne layık görüldü. Konuşmaların ardından Bakan AVCI, jüri tarafından yarışmada  dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

            Il Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN dereceye giren Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi 11 Resim Sınıfı öğrencimiz Murat Kerimcan CİNOKUR’u makamında kabul ederek başarısından dolayı ödüllenirdi. Ödül takimi esnasında Sayın Müdürümüz öğrencimizi kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

07-01-2016   07-01-2016   07-01-201608-01-2016   08-01-2016   07-01-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.