EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Öğretmenlerinden Oluşan Koro Konser Verdi

  Edirne Valiliği himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Devlet Türk Müziği Topluluğu işbirliğinde yürütülen  “Öğretmenlerin Sesi” Projesi kapsamında, bayan öğretmenlerin katılımıyla oluşturulan “Öğretmenler Korosu”  Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonu’nda konser verdi.
İlimiz Öğretmenlerinden Oluşan Koro Konser Verdi

Müzik yoluyla bayan öğretmenlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, estetik ve müzikal duyguların gelişimine katkı sağlamak, sosyal ve kültürel gelişimleri, günlük yaşamda karşılaştıkları olumsuzluklar karşısında pozitif düşünmelerine yardımcı olmak, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma duyusu sağlamak, birlik olma ve birlikte bir şey üretme bilincine ulaşmak amacıyla Edirne Merkez İlçedeki okullarda görev yapan 21 bayan öğretmenin katılımı ile oluşturulan Devlet Türk Müziği Topluluğu Ses Sanatçısı Yeşim BİRGİN yönetimindeki koro sırasıyla; Beklerim Hergün Bu Sahilde, Ayrılık Ne Demek, Hasret Ne Demek, Ey Güli Bağa Eda, Bir Masal Gibi, Dilimi Bağlasalar, Anmasam Hiç Adını, Gözünde Özleyiş Gönlümde Acı, Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle, Kaderimde Hep Güzeli Aradım, Ayrılık, Ya Rab, Maksadım Birazcık Yine Naz Yapmaktır, Sen Bensiz, Ben Sensiz, Affetmem Asla Seni, isimli parçaları seslendirdi.

Düzenlenen konsere, Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Vakıflar Bölge Müdürü Sayın Osman GÜNEREN, Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürü Sayın Fadıl ATİK, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Millî Eğitim Şube Müdürü, Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Murat BAĞDATLI ve çok sayıda davetlinin katıldığı konser büyük bir ilgi ile izlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN konser sonunda yapmış olduğu konuşmasında “Bazen kordan ateş düşer yüreklere. Nağmeler kuşatır bedenimizi. Hasret denizinin ufukları, buğulu gözlerle seyre dalınır. Ve ümit rüzgârları ruhumuzu enginlere savurur. Bazen sadece yüreğimizle, bazen de ritme katılıp eşlik edişimizle, en önemlisi de avuçlarımızda iz bırakan alkışlarla o muhteşem dünyanın içinde buluruz kendimizi. Ve müzik sarar bedenimizi de ruhumuzu sardığı gibi. Ve huzurun resmi belirir yüzümüzde. Ilık ılık yağan nisan yağmurlarında arındığımızı hissederiz. Bu gece hepimiz, aynı mekânda ayrı sevdalara,  özlem duyduğumuz hatıralara yelken açtık. Müstesna bir geceyi yaşadık hep birlikte. Kimimiz geçmişe, kimimiz geleceğe uzandık. Ruhumuzu, her parça ve makam ile zamandan ve mekândan bağımsız mucizevi bir dünyaya uğurladık. Sesin şahesere dönüşmüş terennümlerini tüm hücrelerimizde duyumsadık. Bir kez daha anladık ki; müzik, insanlığın ortak dili, birleştirici mayası, samimiyetin aynasıdır. Hem kalpleri hem de zihinleri birbirine yakınlaştırır. Ruhlarımızın gıdası müzik, yüreklerimizdeki sızının belki de tek ilacıdır. Sözlerin sırrını ruhlara üfleyen, duyguları yüreklere damla damla düşüren her ses, paha biçilmez mesajlarla yüklüdür. Hatta her sözün arzusudur; bir sazın telinden, bir sevdiğin dilinden dökülerek aşka hizmet etmek, ölümsüzleşmek…

Yüreğimizden tutar her tını bizi mest ederek. Gönül dilimizi lal eden modern hayata karşı suskunluğumuzun çağlayanlarıdır enstrümanlar. Unutulmaz tatlar bırakır dimağlarımızda. Her sazın teline vuruş, üflenen her nefes, hasretle beklenen bir tebessüm… Alkışlarsa uzun yıllara uzanan emeğin tek bedelidir adeta. Dinlerken tarifsiz lezzetler aldığımız müzik eserlerimiz, her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen asude memleketimizin bir örneğidir aslında. İnanıyorum ki sanat yayıldıkça topluma, kültürümüz; dalları göğe, kökleri derinlere uzanan ulu çınarlara dönüşecektir.  Bu nedenle “Öğretmenleri Sesi Projesi” ile evrensel bir dille ruhumuzun kıvrımlarından gönül dünyamızın merkezine yaptığımız yolculuk daha da anlamlıdır.

Bu program, müziğe gönül veren fedakâr ve sanatkâr öğretmenlerimizin kurumsallaşma yolundaki özel çabalarının ürünüdür. Birlik beraberlik yolunda gönülden gönüle yapacağımız yürüyüşlerimizin ilk adımlarıdır.

Bu vesileyle öncelikle destekleriyle bu projeyi başarıya ulaştıran Valimiz Dursun Ali ŞAHİN’e, çok değerli sanatkârlarımıza ve siz değerli dinleyicilerimize teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

         Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN ise, “Bu değerli arkadaşlar bizi musiki ile buluşturdu. Kendilerine son derece müteşekkirim.  Allah insana mutlaka bir kabiliyet vermiştir. O kabiliyetle dünyaya gelmiştir. Şu solistlerin hiçbiri konservatuar mezunu değildir ama o güzel ses hitabesini, ses yönetimini kendi kabiliyetiyle birleştirerek bize müstesna bir gece yaşattılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.         

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından koro şefi Devlet Türk Müziği Topluluğu Ses Sanatçısı Sayın Yeşim BİRGİN’e çiçek takdim edildi.

 

Konser, Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN tarafından projede görev alan öğretmenlere başarı belgesi verilmesiyle sona erdi.

 

1  1

1  1 

1  1

1  1

1  1

1  1

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.