EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize Edebiyat Sokağı

İlimiz Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize kurulan "Edebiyat Sokağı" açılışı 08 Nisan Çarşamba günü tören ile gerçekleştirildi.
İlimiz Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize Edebiyat Sokağı

            Edirne’de öğrencilerimizin kitaplara ve edebiyata olan ilgisini arttırmak amacıyla okulun koridorlarından biri “Edebiyat Sokağı’na” dönüştürüldü.

            Kurulan Edebiyat Sokağı ile, edebiyat tarihini öğrencilerimize tanıtmak, kitaplara ve edebiyata olan ilgilerini arttırmak amaçlanmıştır.

          Edebiyat Sokağında Türk Edebiyatının her dönemine ait şair yazar ve eserlerini tanıtan 226 adet görsel bulunmaktadır. Ayrıca Edebiyat Sokağının içinde öğrencilerimizin boş zamanlarında hem dinlenip hem de kitap okuyabilecekleri okuma köşesi oluşturuldu.

            İlimiz Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizdeki Edebiyat Sokağı açılışı 08 Nisan 2015 Çarşamba günü gerçekleştirilen tören ile yapıldı.

            Törene Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep GÜRKAN, Vali Yardımcısı Sayın Nedim ÖZIRMAK, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Sayın Fikret DİŞLİOĞLU, Müdürlüğümüz Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ile öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış oldukları konuşmada “Mekanların sınırları vardır. İnsan ise engin bir duygu ve düşünce ufkuna sahiptir. Zihnin ve kalbin eserleri medeniyet yürüyüşünde toplumların hep ışığı olmuştur.

Ne yazık ki bugün, konforlu hayatın girdabına kapılan insanoğlu, kendini basit hedeflerle sınırlamış, adeta modern dünyanın çıkmaz sokaklarına hapsolmuştur. Bireyler, tüketime endeksli anlayışların labirentlerinde kaybolmuştur. İnanıyorum ki, insanlık duygu ve düşüncenin ürünlerine değer verdiği ölçüde mutluluğa ulaşacaktır. Duygu ve düşüncenin, yapılarda görünüşü mimari, renklerdeki ifadesi resim, seslere yansıması müzik, söz ve yazı ile aktarımı ise edebiyat ile gerçekleşir. Edebiyat, kültürün en tatlı meyvelerinin bahçesi, doyumsuz lezzetlerinin dünyasıdır. Maddi hiçbir maliyeti olmayan, yaşadığımız duyguların özetidir. Herkes, edebiyatın içinde kendine yer bulabilir. Edebiyatta her düşünceye her duyguya yer vardır.

Çünkü… Edebiyat, yaşamın bir parçasıdır. Hatta bir ihtiyaçtır. Hava gibi, su gibi, ekmek gibi. Aslında pek farkında olmasak da, her anımızda edebiyat ürünleri bizlere eşlik etmektedir. Yürürken mırıldandığımız şarkı, uyurken gördüğümüz rüya, çalışırken söylediğimiz türkü, dinlerken gülümsediğimiz mani, müziğin ilk namelerini öğrendiğimiz ninni, okurken yaşadığımız hikâye, sürekli olmak istediğimiz hayal, içimizi döktüğümüz şiir, ufkumuzu genişleten masal, güvenerek tuttuğumuz el, yüreğimize sığmayan aşk ve zihnimizin kıvrımlarındaki düşünceler…

Kısacası… hayatımızın ta kendisidir edebiyat…

En çok sevdiğiniz, güldüğünüz, ağladığınız, en iyi bildiğiniz, tanıdığınız, anladığınız ve en güzel aktardığınız; aşkınız, hüznünüz, bilginiz, umudunuz, inancınız, korkunuz, yani ruhunuz…

Her şey Edebiyata açılan kapıdır… Şimdi sizler kapının eşiğinde, sokağın girişindesiniz. Adımınızı attığınız an, o dünyanın bir ferdi olduğunuzu çok iyi fark edecek ve çevrenizdeki herkesi bu dünyanın içine çekeceksiniz. En önemlisi de okuyarak, yazarak, anlamlı yaşayacak, kaliteli hayatın sırrını yakalayacaksınız. Okumak kendimizi aramak, yazmak ise kendimizle ilgili keşfettiklerimizi paylaşmaktır.

Edebiyat okyanus gibidir. Ondan ne kadar çok damla alabilirsek ne mutlu bize… Ya da okyanusa ulaşacak bir damla olabilmek… Ne güzel. Yolların birbirine kavuşması gibi, sular da okyanuslara bağlanır. Arza düşen her yağmur damlası da ömrü boyunca hep aynı sevda için akar durur… Ve mutluluğa ulaşmanın yolları, hep Edebiyat Sokağından geçecektir. Çünkü bu sokak, hem aklın hem de yüreğin sesi olacaktır.

Sevgili Gençler, inanın! Burası sizinle değer kazanacaktır. Artık sizler bir davanın, bir sevdanın öncülerisiniz. Sizleri can-ı gönülden kutluyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

            Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN yapmış oldukları konuşmasında “Edebiyat her şeydir, her şeyimizde edebiyat vardır. Edebiyatın olmadığı yer yoktur. İyi bir hatip karşısındakini dinlettirmek istiyorsa edebi eserleri iyi okuması gerekiyor. Edep kelimesinden çoğaltılan edebiyat bir ahlak nizamıdır. Bir terbiye nizamıdır. İyi bir edebiyatçı hep karşıdakilerinden hürmet görür. Tabii ki oda hürmet gösterir. Edebiyat öğretmenlerimiz, öğrencilerine Arif Nihat Asya’nın Edirne Lisesi’nde öğretmenliği sırasında yazmış olduğu, bayrağımızı en iyi şekilde anlatan “Bayrak” isimli şiirini ezberlemelerini tavsiye etmeliler.  Güzellik buradadır, o güzel insanın bayrak şiirini öğrencilere anlatmak lazım. Eskiler derler ya hatip muhatabından mülhemdir. Hatibin mülhem olması o edebi bilgisine bağlı. Buradaki son sınıf öğrencileri 3 şiiri ezbere bilebilsin. İnsanları harekete getiren, insanların motivasyonunu artıran şiirleri bilebilsin. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

            Konuşmaların ardından “Edebiyat Sokağı’nın” açılışı protokol tarafından kurdele kesimi ile gerçekleştirildi.

            Edebiyat Sokağı açılış programı, protokol ve beraberindekilerin Edebiyat Sokağını gezmelerinin ardından verilen kokteyl ile sona erdi.    

    

1   1   11   1   11   1   11   2   22   2   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.