EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Yürütülen Rehberlik Çalışmaları Kapsamında 6890 Öğrenci, 2426 Öğretmen ve 630 Veliye Eğitim Verildi.

Okullarımızda “Kaynaştırma Uygulamalarını” desteklemek ve normal gelişim gösteren öğrenciler ile kaynaştırma öğrencilerinin bir takım halinde ortak bir hedef için mücadele etmelerini sağlamak için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda  Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce 16 ilkokulun katılımıyla “Hayatı Pasla Otizmi Şutla” futbol turnuvası düzenlenmiştir.
İlimizde Yürütülen Rehberlik Çalışmaları Kapsamında 6890 Öğrenci, 2426 Öğretmen ve 630 Veliye Eğitim Verildi.

Edirne il merkezinde  ETUS şoförlerinin engelli bireylerin toplu taşıma araçlarında yaşadığı sıkıntılar konusunda farkındalıklarının artırılması amacıyla "Ulaşımda Engelleri Kaldıralım" projesi kapsamında koordinasyonunda  Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce 236 şoföre eğitim verilmiştir.

■     «Sanal Zorbalık ve Güvenli İnternet kullanımı» konusunda yükseköğretim kurumlarıyla işbirliği yapılarak ilimizdeki 111 rehberlik öğretmenine ve merkez ilçedeki 127 müdür yardımcısına eğitim düzenlenmiştir.

■     Merkez, Havsa ve Uzunköprü ilçelerinde rehberlik öğretmeni normu olmayan toplam 41 okulda H.H.T. Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan planlama doğrultusunda;

“Sağlıklı Yaşam” “Bilinçli Teknoloji kullanımı”,  “Sosyal Beceri Geliştirme” Ergenlik Dönemi Özellikleri ve Ortaokul”,  “Değerler Eğitimi”, "Sınav kaygısı ve Ortaöğretim Kurumları ", “Tütün bağımlılığı”, “İnternet Bağımlılığı” “Akran Zorbalığı", “Yeni Sınav Sisteminin Tanıtılması”, Verimli Ders Çalışma”  “Ergenlik Dönemi Sosyal ve Zihinsel Gelişim” ve "Mahremiyet Eğitimi", konularında toplam 162 oturum eğitim gerçekleştirilmiş ve 3500 öğrenciye ulaşılmıştır.

■     Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi rehber öğretmenleri tarafından İlimizdeki 8 farklı ortaokulda toplam 17 sınıfa «Etkili ve Verimli Ders Çalışma», 4 Anaokulunda toplam 16 sınıfa «Mahremiyet Eğitimi» ve toplam 24 sınıfa  «Sosyal Becerilerimiz» grup çalışması,  13 ilkokulda toplam 25 sınıfa « Akran Zorbalığı» çalışması, 7 farklı okul velilerine «İletişim ve Aile Tutumları» semineri ve  ilimizdeki rehberlik öğretmenlerine ve merkez ilçedeki müdür yardımcılarına yeni üniversiteye geçiş sistemi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş ve 1840 öğrenci, 210 veli, 111 rehber öğretmen ve  127 müdür yardımcısına ulaşılmıştır.

■    Meriç ilçesindeki okullarda Yeşilay ile ortaklaşa yürütülen Türküye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) kapsamında “Sağlıklı Yaşam”, “Teknoloji Bağımlılığı”, “Tütün Bağımlılığı”, “Alkol Bağımlılığı”, “Madde Bağımlılığı” konularıyla ilçedeki ilkokul-ortaokul-liselere öğrenciler için toplam 24 tane Halk Eğitim kursu, veliler için toplam 8 tane Halk Eğitim kursu açılmış ve 900 öğrenci ve 160 veliye ulaşılmıştır.

■     Rehberlik normu olmayan 18 okulda  Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi öğretmenlerince müşavirlik hizmeti yürütülmüştür.

■     Havsa ve Uzunköprü Rehberlik öğretmenleri ile toplantılar düzenlenmiştir.

■     Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik ve Araştırma Merkezi öğretmenlerince ilimize bağlı 13 köy okulunda ilkokul öğrencilerine "Akran Zorbalığı" konulu grup çalışması, ortaokul öğrencilerine "Verimli Ders Çalışma ve Ortaöğretime Geçiş Sistemi" konulu seminer çalışması ve okul velilere "İletişim Becerileri ve Aile Tutumları Semineri" düzenlenmiş ve 650 öğrenci ve 260 veliye ulaşılmıştır.

■     Edirne Merkez, Uzunköprü,Havsa,Süloğlu,Lalapaşa ilçelerinde okul ziyaretleri yapılarak kaynaştırma uygulamaları, BEP hazırlanması ve toplantıları, destek eğitim odalarının açılması konularında öğretmen bilgilendirme toplantıları yapılmış ve 150 öğretmene ulaşılmıştır.

       ■     İlimiz genelinde bulunan öğretmen ve idarecilere; 26 oturum  "Özel Öğrenme Güçlüğü",  4 oturum "Özel Yetenekli Bireyler", 3 oturum "Dil ve Konuşma Güçlüğü" ve  3 oturum "Otizm" bilgilendirme               seminerleri yapılmış ve 1800 öğretmene ulaşılmıştır. 

 

 

 

03-07-201803-07-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.