EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Programı Kapsamında Törenler Düzenlendi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Programı Kapsamında 18 Eylül 2017 Pazartesi günü Atatürk Anıtına Çelenk konulmasının ardından Edirne Merkez Plevne İlkokulu’nda 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış töreni düzenlendi.
İlköğretim Haftası Programı Kapsamında Törenler Düzenlendi.

Atatürk Anıtı Önünde Çelenk Sunma Töreni.

İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında ilk tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Saat 09.45’te başlayan törende, Edirne İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtı önüne sunulmasının ardından Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla Atatürk Anıtı önü çelenk sunma töreni sona erdi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı Edirne Merkez Plevne İlkokulunda Gerçekleştirildi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programları kapsamında İlimiz Merkez Plevne İlkokulunda eğitim öğretim yılı açılış programı düzenlendi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ın okul girişinde öğrenciler tarafından çiçekler ile karşılandığı tören, Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Plevne İlkokulu öğrencisi tarafından “İlköğretim Haftası” adlı şiirini okumasının ardından, 4. Sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan okul öncesi ve 1. Sınıf öğrencilerine okulumuza hoş geldiniz çiçeği verdiler. Programda 4. Sınıf öğrencisi, tüm öğrenciler adına bir konuşma yaptı.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten konuşmasında: “Takvimin yaprağı eylüle gelince tatlı bir heyecan süsler kalbimizi. Yeni umutların filizlendiği yeni yeni başlangıçlar ve yeni işlenecek binlerce cevher. Takvim işler her gün ama yüreğin hızına yetişemez. Neler işlenmiştir emekle ince ince her bir köşede.  Görünen sadece başlangıç, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı. Arkasında gizli binlerce mimar ve bu mimarların aşkla şevkle işlediği rengârenk binlerce kanaviçe… Her yüreğin köşesinde farklı bir telaş, farklı bir coşku. Âdeta annenin dilinde, babanın gözünde, öğrencinin yüreğinde, öğretmenin defterinde gizlenmiş bir öğrenme sevdası. Ve ilkler, ilk iletişimin gözlerde bıraktığı tatlı tebessüm ve öğrenme aşkının çekingen edaları…

  Bugün, ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de 2017-2018 eğitim öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.  Eğitim; insan olmanın, insan gibi yaşamanın öncülüdür. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, öğrenmekle yani eğitimle başlar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin” hoşgörü ve adalet anlayışıyla, barış ve huzur içinde yaşama kültürüyle yetiştirilme görevini eğitim üstlenir. Bireyler, aldıkları eğitimle doğrunun yanlışın, iyinin kötünün ayrımını yapabilirler. Bu sayede iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak ülkemize ve insanlığa katkı sunabilirler.

Eğitimdeki amacımız, sadece teorik bilgiler yüklenmiş bireyler değildir. En başında, içinde yetiştiği kültürü bilen, sahiplenen ve bunu gelecek nesillere aktarabilen insanlar yetiştirmektir. Adalet, hoşgörü, yardımseverlik, alçakgönüllülük, çalışkanlık, sabır gibi değerleri özümsemiş kişileri toplumumuza kazandırmak birinci görevimizdir. Bilgiyle donatılmış olmalarının yanı sıra insan haklarına ve demokrasiye saygılı, ahlakî değerlere sahip bireyleri yetiştirmek amacıyla oluşturulan yeni müfredatımız, tüm eğitim camiamıza yeni bir soluk getirecektir.

Çağımızda teknoloji kullanımının çok önemli olduğunu görüyoruz. Her alanda olduğu gibi teknolojinin eğitim alanında da kullanımın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultuda FATİH Projesi faz1 ve faz2 kapsamında, ilimizde 128 okulumuza etkileşimli tahta kurulumu yapılmıştır.

Eğitime yapılan yatırımların, güzel bir geleceğe yapılan yatırımlar olduğunun bilinciyle biz de Edirne’mizde bu alanda çeşitli projeler oluşturduk. 2017 İl Yatırım Programında yer alan 7 okuldan iki okulumuzun yapım işi tamamlanmış olup, 5 okulumuzun ise yapımı devam etmektedir. Yapılması planlanan 7 okulumuz ile ilgili arsa ve proje çalışmaları da devam etmektedir

2017 Yılı Devlet Yatırım Programında yer alan 4 Projeden 1 tanesi tamamlanmış olup 3 projenin yapımı devam etmektedir. İhalesi yapılmayan 3 proje ile ilgili arsa ve proje çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Merkez Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu (110 Yatak) ve Merkez İmam Hatip Lisesi (16 Derslik+100 Öğrencilik pansiyon+Spor Salonu) Bakanlığımız Devlet Yatırım Programına teklif edilmiştir.

Bunun yanında 2017 yılında 103 Okul/Kurumun onarım işi yapılmış olup bu onarımlardan 56 Okul/Kurum onarım işi tamamlanmıştır. 47 Okul/Kurum onarım işi ise devam etmektedir. Devam eden onarımlar 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına veya öğretimin devam etmesine herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR himayelerinde İlimiz Çevri Vakfının katkılarıyla merkez ilçede 5 okulumuzun bahçesine öğrencilerimizin sportif anlamda gelişimlerine destek vermek üzere açık spor alanları yapılmıştır.

Eğitimde fırsat eşitliği, en çok önemsediğimiz noktalardan biridir. İlimiz genelinde okul çağındaki tüm çocukların, rahat bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerinin içinde olabilmeleri için burs imkânı sunulmuştur. 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde toplam 743 öğrenciye Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından burs verilmiştir. Bunun yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığımızın katkılarıyla, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde toplam 3453 ilköğretim öğrencisi, 2388 ortaöğretim öğrencisi ve 371 özel öğretim öğrencisinin taşımalı sistemle eğitim görmesi sağlanmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise ilimiz genelinde 3255 ilköğretim öğrencisi, 1243 ortaöğretim öğrencisi ve 458 özel öğretim öğrencisinin bu şekilde eğitim alması sağlanacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”

Gözlerindeki ışığı ve yüreğindeki coşkusuyla etrafa neşe saçan sevgili öğrenciler;

Bizim de hikâyemiz bu sıralarda başladı ve biz de her yaşta birbirimizden öğreniyoruz hayatı… Bizim anılarımızı süsleyen okul yılları, sizin için bembeyaz bir sayfa ve her satırında sizden izler var. En güzel başlangıçlar için ziller çalacak, sizler koşacaksınız derslere. Attığınız her adım size dönecek, verdiğiniz emekler birikerek hazırlayacak sizi geleceğe ve hayata.

Sağlam adımlarla güçlü ve dik duruşlu gençliği ve dolayısıyla geleceği sizlerin yapılandıracağına, Asım’ın neslini yaşatacağınıza yürekten inanıyor ve yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum.

Ve saygıdeğer veliler;

Yeni nesli en iyi şekilde yetiştirmek için gecenizi gündüzünüze katacağınıza ve her türlü zorluğun üstesinden geleceğinize yürekten inanıyorum. Bu kutlu yolda yükümüzü paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

18 Eylül… Bir kez daha bütün millet tek yürek eğitim seferberliğine… Yolunuz, yolumuz açık olsun. Başarılı, hayırlı bir yıl olsun.

Geleceğin mimarı kıymetli meslektaşlarım;

Az gideriz, uz gideriz; bazen bir arpa boyu bile yol gidemediğimizi düşünürüz. Oysa diktiğimiz fidanlar filizlenecek, yeşerecek büyüyüp ağaç olacak ve emin olun her biri ayrı ayrı meyveye duracak. Biz bu fidanların toprağı, güneşi ve suyu olacağız.

Yarınlar, yarınlarımız ve yarınların yapıtaşı, olmazsa olmazı sizlersiniz. Sizin bütün gizli cevherleri işleyeceğinize yürekten inanıyorum, yeni nesil sizlere emanettir. Sizlere, çağdaş ve demokratik bir toplum oluşturmak adına üstlendiğiniz görevde başarılar diliyorum. Bizler sizlerle güçlüyüz bunu unutmayın.

Yeni eğitim-öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileyerek; “Öğrencilerimiz ve velilerimiz çok heyecanlı. Bu heyecanların ve bu mutluluklarını il valisi olarak paylaşmak istiyorum. Çünkü okul başlangıçları her yıl hem öğrencilerimiz için hem öğretmenlerimiz için hem de velilerimiz için anlamlı ve önemli bir gündür” dedi.

Konuşmaların ardından, Valimiz Günay Özdemir tarafından öğrencilerimize ilk dersleri verildi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında Plevne İlkokulunda düzenlenen tören, Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve beraberindekiler tarafından öğrencilerimize ücretsiz ders kitaplarının ve hediye kitaplarının dağıtılmasının ardından sona erdi.

Öğrencilerimiz İl Millî Eğitim Müdürümüz ve Valimizi Ziyaret Ettiler. 

İlköğretim Haftası Kutlama Programları kapsamında, Edirne Merkez Plevne İlkokulundan iki öğrencimiz beraberinde okul müdürü Sayın Atalay Cüce ve okulun öğretmeni Sayın Ayşe AKTAŞ ile birlikte İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’ı ziyaret ettiler.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün odasında gerçekleşen ziyarette öğrencilerimiz İl Millî Eğitim Müdürümüze çiçek takdim ettiler. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, ziyaretlerinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek öğrencilerimize çeşitli hediyeler verdi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde gerçekleşen ziyaretin ardından İl Millî Eğitim Müdürünüz Sayın Hakan Cırıt, iki öğrencimiz, okul müdür Sayın Atalay Cüce ve okulun öğretmeni Sayın Ayşe Aktaş Valimiz Sayın Günay Özdemir tarafından makamda kabul edildiler.

Öğrencilerimizin Valimiz Sayın Günay Özdemir’e çiçek takdiminde bulunduğu kabulde, Valimiz Sayın Günay Özdemir öğrencilerimize çeşitli hediyeler verdi.

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201719-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.