EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IPA PROJE – OLDIES BUT GOLDIES

Program, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katılımıyla 18 Kasım 2015 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
IPA PROJE – OLDIES BUT GOLDIES

Bulgaristan – Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ‘ Oldies but Goldies ’ – ‘ Eski Fakat Değerli ’ isimli,  2007CB16IPO008- 2013-3-085 numaralı proje Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilimiz Mustafa Necati İlkokulu, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Eğitim Müfettişliği ve Burgaz Saint Kliment Ohridski Ortaokulu ortaklıklığında, 25 Ağustos 2015 tarihinde Sofya’da Bulgaristan Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanlığı Dış Sınırlar Bölümünde düzenlenen imza töreni ile resmen başlayan projenin eğitim programı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katılımıyla 18 Kasım 2015 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN konuşmasında “Eskiden çocuklar sabahtan akşama kadar sokaklarda oyun oynar, koşar, zıplar, atlar ve arkadaşlarıyla vakit geçirmenin tadını çıkarırlardı. Çocuk oyunlarıyla ve oyuncaklarıyla kurallara uymayı, yenmenin yanı sıra yenilmenin de olduğunu öğrenirler, duygularını, hayallerini ve isteklerini oyun yoluyla dile getirirlerdi. Bu şekilde zaman geçiren çocuklar daha iyi sosyalleşebilen, hayal gücü ve yaratıcılığı geniş çocuklardı. Oyun oynarken büyüklerinin taklit ederler, sorunlarını belirleyip, çözmeye çalışırlar, kendi yaptıkları oyuncaklarla el becerilerini geliştirirlerdi.

            Günümüzde ise çocuklar bu şekilde oynama fırsatını ya çok az bulabiliyorlar; ya da hiç bulamıyorlar. Günümüzde, çocuk oyunlarına duyulan ilgi çeşitli sebeplerden dolayı azalmıştır. Kentleşme arttığı için oyun alanları azalmış, parkların yerini iş yerleri almış ve bunun sonucunda da oynayacak yer bulamayan çocuklar evlere kapanmaya başlamışlardır. Bunun paralelinde gelişen teknoloji ile beraber teknoloji bağımlısı yeni bir nesil ortaya çıkmıştır.

          Teknoloji bağımlılığı çocukların sağlıklı gelişimleri için büyük tehdit oluşturmaktadır. Oyun kültürünün yerini sanal arkadaşlıkların ve bilgisayar oyunlarının alması çocuğun sosyal hayata adapte olmasını engellemekte, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi psikolojik sorunlara, obezite, duruş ve göz bozuklukları gibi fiziksel sorunlara neden olmaktadır. Her geçen gün büyüyen bir sorun olan teknoloji bağımlılığı ve çocukların oyun kültüründen uzaklaşması ne yazık ki gelecekte tedavisi mümkün olmayan sorunlara yol açacaktır.

Türkiye – Bulgaristan ortaklığında gerçekleştirdiğimiz “Eski Fakat Değerli” adlı projemiz kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerle her iki ülke öğrencileri teknoloji bağımlılığının olumsuz etkileri konusunda bilinçlendirilecekler, geçmişte oynanan oyunlar hakkında bilgi sahibi olacaklar, geri dönüşüm malzemeleriyle oyuncak yapacaklardır. Tüm bu etkinliklerle geçmiş, şimdi ve geleceklerinin birbirlerine bağlı olduğunu görecek, hoşgörü kazanarak birbirleri ile uzun süreli arkadaşlıklar kuracaklardır. Tüm bunların sonucunda da çocuklarımızın Avrupa vatandaşlığının gereği olan özellikleri içselleştirmeleri ve gelecek için sorumluluk bilinci kazanması sağlanacaktır.

Projemiz sonunda kurulacak olan oyuncak müzesi, geçmişten günümüze uzanan bir köprü olmanın yanı sıra biz büyüklerin yabancısı olmadığı fakat ne yazık ki çocuklarımızın tanıma fırsatı bulamadığı bir dünyaya kapılarını açacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimine çok önemli katkılar sağlayacak olan projemizin örneklerinin çoğalmasının önemli bir gereklilik olduğunu düşünüyor ve emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen ve idarecileri kutluyorum” dedi.

      Program, “Dijital Dünya’nın Yararlı ve Zararlı Yanları”, “Çocukları Oyun ve Oyuncak  Kültürüyle Tanıştırma”, “Boş Vakitlerini Etkin Bir Şekilde Değerlendirme” konu başlıkları altında verilen eğitimlerin ardından sona erdi.

1

1
1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.