EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

    Toplantı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tunca Toplantı Salonunda 16 Aralık 2015 Çarşamba günü 13:30 - 17:30 saatleri arasında düzenlendi.
İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Müdürlüğümüze bağlı Okul ve Kurumlarımızda; çalışanlarımızın, öğrencilerimizin ve ziyaretçilerimizin çalışma hayatından dolayı meydana gelebilecek olan iş kazası veya meslek hastalıklarına karşı maruziyetlerini önlemek, İSG hizmetlerinin etkin, verimli ve sürdürülebilir olması ile uygulamada birliktelik ve bütünsellik sağlanması  amacı ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

Okul ve Kurumlarımızda İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü oluşturmak, farkındalık yaratmak, mevzuat usul- esaslarını ve hukuki sonuçlarını değerlendirmek amacı ile 16 Aralık 2015 Çarşamba günü 13:30-17:30 saatleri arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tunca Toplantı Salonunda müdürlüğümüze bağlı Merkez Resmi Okul ve Kurum Müdürlerimize yönelik olarak “İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme” toplantısı yapıldı.

Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına; “İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı, Okul ve Kurumlarımızdaki İSG Uygulamaları” konularında İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ahmet Tevfik ERDEM, “İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları” konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Hekimi Dr.Hatice GÜL, “4857 Sayılı İş Kanunu Uygulamaları” konusunda Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Zafer ÖNEN, “Sosyal Güvenlik Kanunu Uygulamalarının Hukuki ve İdari Sonuçları” konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü Sosyal Güvenlik Denetmeni Gökhan ÖZPIRANGA ve “Sivil Savunma İş ve İşlemleri” konusunda da bilgilendirme yapmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri Musa ÖZKAYA katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, katılımcıları selamlayarak başladığı açılış konuşmasında, “Çok önemli bir toplantı için buradayız. Biliyorsunuz ki daha önceki süreçte, konunun uzmanlarının sunumuyla sizlerle okul güvenliği ile ilgili bir toplantı yapmıştık. Son dönemde iş güvenliği ile ilgili, özellikle iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurumsal anlamda ciddi işler yapıyoruz. Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu konu üzerinde hassasiyetle duran, gerek yasal düzenlemeleri dikkate alan, gerekse yaptığımız uygulamalarda insanı gözeterek her türlü olumlu adımları atan bir kurumuz. Ben bu konuda emeklerinden dolayı İş Sağlığı ve Güvenliği İşveren Vekilimiz, Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK’e, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanımız ve İl Koordinatörümüz Sayın Ahmet Tevfik ERDEM’e, Sivil Savunma Uzmanımız Sayın Musa ÖZKAYA’ya teşekkür ediyorum. İş sağlığı ve güvenliği bizim en fazla üzerinde durmamız gereken konuların en başında. Çünkü ülkemizde ve dünyada çalışma hayatının en önemli unsurları insanlar, çalışanlar. Dolayısıyla sizlerin ve bizlerin bütün paydaşlarımızın, çalışanların motivasyonlarının yüksek olması, insani bir gelişimi esas almaları çok önem arz etmekte. Şeyh Edebali’nin dediği gibi “insanı yaşat ki devlet yaşasın” Biz insana değer veren, insanoğlunu ziyadesiyle en üst düzeyde tutan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Biz ecdadımızdan böyle gördük ve bunun bu şekilde devam etmesi gerekmekte, ediyor da.

İş güvenliği denildiği zaman sadece biz değil tüm paydaşlarımız bu kapsamın içine giriyor. İş güvenliği ile ilgili üzerinde durulması gereken kurumların en başındayız, çünkü bizim öğrencilerimiz var. Bütün öğrencilerimizin sorumluluğunu biz kendi benliğimizde taşıyoruz ve taşımak zorundayız. Çok basit gibi görünen bir ayrıntıdan çok büyük sıkıntılar oluşabilir. Bu nedenle, özellikle tüm çalışanlarımızın bedensel, ruhsal, sosyal iyilik durumlarını en üst düzeye ulaştırmak ve bu düzeyde sürdürmek ve çalışanların çalışma şartları yüzünden sağlıklarının bozulmasını önlemek amacıyla bu çalışmaları yürütmek durumundayız. Bu süreçte, çalışma usul ve esaslarını belirledik, çalışma alanlarını belirledik, çalışan temsilcilerini belirledik. Bu konuda alınan kararlar panolarımızda ilan edilmekte, sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılmakta. Bu işi tamamına erdirmek, daha nitelikli şekilde yerine getirmek maksadıyla resmi okul ve kurumlarımızda belirlediğimiz usul ve esasların uygulanmasına rehberlik etmek amacıyla da iş güvenliği uzmanları görevlendirmekteyiz. Ben bu toplantıyı tertip eden herkese teşekkür ediyorum, toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

    İl Millî Eğitim Müdürümüzün açılış konuşmasının ardından Müdür Yardımcımız ve aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği İşveren Vekilimiz Sayın Kemal SOYTÜRK, okul ve kurumlarımızda yaşanabilecek kazalara ilişkin, daha önceki yıllarda değişik illerde yaşanmış olaylardan örneklemeler yaparak konuyla ilgili bir sunum yaptı.

     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı, “İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Okul ve Kurumlarımızdaki İSG Uygulamaları”, “İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları”, “4857 Sayılı İş Kanunu Uygulamaları”, “Sosyal Güvenlik Kanunu Uygulamalarının Hukuki ve İdari Sonuçları”, “Sivil Savunma İş ve İşlemleri” konu başlıklarının, konusunun uzmanları tarafından anlatılması ve katılımcıların sorularının ilgili uzmanlar tarafından cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

17-12-2015   17-12-2015   17-12-201517-12-2015   17-12-2015   17-12-201517-12-2015   17-12-2015   17-12-201517-12-2015   17-12-2015   17-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.