EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İşitme Engelli Anasınıfı Açılması ile ilgili Protokol imzalandı

        Çocuk Eğitim Derneği’nin katkılarıyla, Türkiye’de Samsun’dan sonra ikinci olarak İşitme Engelli öğrencilerimize yönelik Anasınıfı Edirne ilimizde açılması ile ilgili protokol imzalandı.
İşitme Engelli Anasınıfı Açılması ile ilgili Protokol imzalandı

2

Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün girişimleri sonucunda, Başkanlığını Yapımcı-Yönetmen Acun ILICALI’nın abisi Kulak-Burun-Boğaz Doktoru Ömer Cenker ILICALI’nın yaptığı Çocuk Eğitim Derneği’nin katkılarıyla, Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler İlkokulu bünyesinde, ilimizde yaşayan 2-6 yaş arası işitme engelli çocuklarımızın eğitimlerinin yapılacağı İşitme Engelli Anasınıfı açılması ile ilgili protokol, Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN ,İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve Dernek Başkanı Dr. Ömer Cenker ILICALI adına Genel Sekreter Sayın Melike ARGİŞ tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arda toplantı salonunda düzenlenen törenle imzalandı.

Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN imza töreninde yaptığı konuşmada “Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, okul öncesi ve özel eğitime verilen önemle ölçülür. Bebeklik döneminden itibaren sistemli ve gerektiği kadar özel eğitimden yararlanan engelli çocukların normal yaşama uyum sağlamaya daha yatkın olduklarını söyleyebiliriz. Özel eğitime erken başlamak ve ailelerin, özel eğitim sürecinin her kademesine aktif katılımlarının sağlanması esastır. Bugüne kadar bu alanda ülkemizde çok şey yapıldı ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu alanda üzerimize düşen görevi her zaman yapmaya hazırız” diyerek protokolün herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

 Bu protokolle adı geçen derneğin Türkiye’de Samsun’dan sonra ikinci olarak İşitme Engelli öğrencilerimize yönelik Anasınıfı Edirne ilimizde açılmış olacaktır.

Bu protokolün kapsamında 1 Okul Öncesi ve 1 Özel Eğitim öğretmenimiz 16-21 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul’da alanında Uluslararası deneyime sahip Hollanda Kentalis İnternational Foundation öğretmenlerinin vereceği, eğitmen eğitimlerine katılacaklardır. Bu eğitimler belli aralıklarla sürekli devam edecektir.

Edirne ilinde yaşayan 2-6 yaş arası işitme engelli çocukların tespit edilerek, gerekli sağlık ve cihazlama çalışmaları derneğin maddi katkılarıyla, Trakya Üniversitesi Odyoloji Anabilim Dalında yapıldıktan sonra, belirlenecek işitme engelli çocuk sayısına göre Edirne Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler İlkokulu bünyesinde açılacak olan İşitme Engelli öğrencilere yönelik Anasınıfında eğitimlerine haftada 40 saat olarak devam edeceklerdir.

Protokol kapsamımda ayrıca öğretmenlerimize, öğrenci velilerimize, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Öğretmenlerine ve Özel Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi sahiplerine de geniş kapsamlı eğitimler verilecektir.

 

  

2 2 22

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.