EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İsmiyle Müsemma Okullar Projesi Kapsamında Dr. Sadık Ahmet Anıldı.

Dr. Sadık Ahmet, Müdürlüğümüzün İsmiyle Müsemma Okullar Projesi kapsamında, adının yaşatıldığı Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program ile anıldı.
İsmiyle Müsemma Okullar Projesi Kapsamında Dr. Sadık Ahmet Anıldı.

Devecihan Kültür Merkezi’nde 08 Ocak 2018 Pazartesi günü düzenlenen programa Vali Yardımcısı Sayın Dr. Yusuf Güler, Merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Sayın Işık Sadık Ahmet, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal Kurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet Hacıoğlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa Ali Çavuş, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda okul müdürü Sayın Şeref Uz tarafından açılış konuşması yapıldı.

Merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Sayın Işık Sadık Ahmet, eşi Dr. Sadık Ahmet’in resmini gördüğünde hâlâ çok heyecanlandığını ve duygulandığını söyleyerek başladığı selamlama konuşmasının devamında “24 Temmuz 1995 senesi, aramızdan ayrılışının ardından 22 sene geçmiş olmasına rağmen O’nun hâlâ adından söz ediliyor. Sadık Ahmet, hiçbir şeyi, karşılığını görürüm diye yapmadı. Hiçbir zaman ben demez, biz derdi. Edirne’de ki, bugün bu etkinliği düzenleyen, Dr. Sadık Ahmet’in adını taşıyan okulumuzun yaşamasında emeği geçen tüm yetkililere şükran ve minnetlerimi sunuyorum, her birine teşekkür ediyorum.” dedi.

     

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasına Abdurrahim Karakoç’un Kara Haber adlı şiirini okuyarak başladı:

Ellerin yurdunda çiçek açarken
Bizim İl´e kar geliyor gardaşım.
Bu hududu kimler çizmiş gönlüme?
Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.

Gazel olmuş sıra sıra söğütler
Dağ ardında unutulmuş şehitler
Hürriyete seymen giden yiğitler
İki gidip bir geliyor gardaşım.

Üç aylık bebekler tutuldu taşa
Düşmanlar geriden eyler temaşa
Yaratan böylesin vermesin başa
Zor geliyor, zor geliyor gardaşım.

İl Millî Eğitim Müdürümüz, konuşmasının devamında: “Bugün, hayatını Batı Trakya Türklüğü’nün var olma mücadelesine adayan merhum Dr. Sadık Ahmet’i doğumunun 70.yıl dönümünde anmak üzere bir araya geldik.

Henüz 48 yaşındayken, 24 Temmuz 1995 tarihinde aramızdan şaibeli bir trafik kazasıyla ayrılan merhum Sadık Ahmet, Türklüğü yüceltmek ve layık olduğu yere taşımak uğruna ömrünü vermiştir.

O, soluk alıp verdiği her dönemde içinden çıktığı milletinin kültür ve tarihi mirasını unutmamış, ilke ve iddialarından vazgeçmemiştir.

Gümülcine’nin Küçük Sirkeli Köyü’nde başlayan hayatı çileyle örülmüştür.

İnandığı doğrulardan, sımsıkı bağlı kaldığı fikirlerinden asla geri adım atmamış ve ödün de vermemiştir.

İftihar edilecek bir şekilde, siyaset ve meslek hayatında Batı Trakya Türklüğü’nün dili, umudu, heyecanı, nefesi ve hedefi olmuştur.

Doktorluğuyla şifa dağıtmış, siyasetçi kimliğiyle kendi toplumunun taleplerine kararlılıkla dikkat çekmiş ve karşılanması için emek vermiştir.

Dünya’ya Batı Trakya Türklüğü’nün sorunlarını taşıyan öncü ve lider şahsiyet olarak haklı bir biçimde gönüllerde de taht kurmuştu

Merhum Dr. Sadık Ahmet’in yaktığı milli kimlik meşalesi bugün gür bir şekilde yanmakta ve Batı Trakya Türklüğü tarafından sahiplenilmektedir.

Batı Trakya Türklüğü’nün ümit ışığı olarak cefayı omuzlarına alan ve varlığını Türklüğe feda eden merhum Dr. Sadık Ahmet her daim milletimizin gönlündeki eşsiz yerini koruyacak ve kalbimizde ayrıcalıklı bir değer halinde ilelebet yaşayacaktır.

Türklüğü Batı Trakya’nın ruhunda canlı ve diri tutmak için olağanüstü çaba ve mücadele gösteren merhum Dr. Sadık Ahmet’e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor aziz hatıralarını hürmetle yâd ediyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Tabakoğlu, yapmış olduğu konuşmasında, “Bugün güzel ve anlamlı bir program için bir aradayız. Türk Milletinin yetiştirdiği eşsiz evlatlarında biri, Şehit Dr. Sadık Ahmet’i anıyoruz. Gençlerimizin Dr. Sadık Ahmet’i tanımaları son derece önemli. Programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Sayın Dr. Yusuf Güler, yapmış olduğu konuşmasında, Sadık Ahmet’in inanılmaz mücadelesini, Batı Trakya Türklerinin haklarını, hukuklarını korumak için vermiş olduğu eşsiz mücadeleyi hepimiz tarafından en iyi şekilde bilinmesinin son derece önemli olduğunu ifade ettiği konuşmasının devamında: “toplumların tarihlerinde iz bırakan nadide örnekler vardır; Dr. Sadık Ahmet hem Türk toplumu için hem de Batı Trakya’da ki soydaşlarımız için bir özgürlük meşalesi olmuş büyük bir ulu çınardır.” dedi.

Dr. Sadık Ahmet’i tanıtan belgeselin izlenmesinin ardından, Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sayın Ali Hüseyinoğlu “Lider Dr. Sadık Ahmet” temalı konuşma gerçekleştirdi.

Dr. Sadık Ahmet’in kızı Sayın Funda Sadık Ahmet Alp’in babasına ithafen yazmış olduğu şiirin okunduğu Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programı, Dr. Sadık Ahmet’in sevdiği Rumeli Türkülerinin okul öğrencileri tarafından sunumu ve “Dr. Sadık Ahmet” adlı söz ve müzik korosunun ardında sona erdi.

Programın ardından, Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, Sayın Işık Sadık Ahmet’e çiçek takdiminde bulundu.

09-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-201809-01-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.