EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Düzenlendi.

"Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın"                                            Mehmet Akif ERSOY   
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı; Edirne Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç, Edirne Milletvekilimiz Sayın Rafet Sezen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, ilimiz protokolü, ilimiz öğretmen ve öğrencileri ile halkımızın katılımıyla Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Salonunda 12 Mart 2016 Cumartesi günü saat 11.00’da gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda, günün anlam ve önemini belirten konuşma İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından yapıldı.    

İl Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasında; “Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz; vatanına, istiklaline yönelmiş olan alçakça ve hayâsızca saldırılara boyun eğmemiş, çelikleşmiş iradesi ve iman dolu göğsüyle büyük bir cesaret örneği göstererek medeniyet maskesi takmış canavarlara en güzel cevabı vermiştir. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı M. Kemal gibi eşsiz bir liderin şahsında tecessüm edecek, harimi ismeti çiğnenen milletimizin ufkunu bir güneş gibi aydınlatacaktı. Nitekim çok geçmeden Anadolu’da milli mücadelenin meşalesi çoktan parlamıştı. Anadolu’da açılan milli mücadele bayrağı altına ilk koşanlardan biri de şair Mehmet Akif Ersoy’du.

Bir bahar günü serin bir akşamüzeri Ankara’ya varan Mehmet Akif hiç vakit kaybetmeden doğruca bir ulusun kaderinin tayin edildiği Büyük Millet Meclisi’nin yolunu tuttu. Acı ve ıstırap dolu bu çetin günlerde canından çok sevdiği Türk ulusunun yanındaydı artık.

Akif Ankara’ya varır varmaz işe vatanın bağımsızlığı için kolları sıvamakla başladı. İlk iş olarak vatanın bağımsızlığı adına halkı milli mücadele sancağı altında birleşmeye çağırdı. Bu uğurda Anadolu’yu adım adım dolaşan şair gittiği her vatan bucağında: “Bu vatan da kaybedilirse gidilecek yer kalmaz.” diyerek halka milli mücadeleyi anlatarak yüreklere iman ve ümit aşılamaktaydı.

İşte tam da o günlerde Batı cephesi komutanı İsmet Paşa, cephedeki Mehmetçiği şevke getirip coşturacak bir milli marş yazılması fikrini Maarif Vekâletine açar. Paşanın bu düşüncesi Maarif vekâletince yerinde bulunarak bunun için bir yarışma tertip edilir. Tek şart yazılacak marşın milli mücadele ruhunu ifade edebilecek güç ve kudrette olmasıdır.

Bu kutsal vazifeyi ifa etmek adına çok sayıda şair kaleme sarılarak yazdıkları şiirleri Maarif Vekâletine sunarlar ki, bu şiirlerin sayısı altı yüzü aşkındır. Ama ne var ki gönderilen şiirlerden hiçbiri İstiklal ve milli mücadele ruhunu yansıtacak kudrete sahip değildir.

Böyle büyük bir güç ve kudreti barındıracak bir şiiri ancak imanıyla, yaşantısıyla Anadolu’nun çektiği ıstırabı hissedebilecek, onun için yanıp kavrulan bir kişi yazabilirdi. O kişi hiç şüphesiz ki milli mücadeleye gönül vermiş, ulusun derdiyle dertlenmiş Akif’ten başkası değildi. Böyle bir kişinin de milli mücadelenin destanını yazmakta güçlük çekmesi de zaten düşünülemezdi. Göğsündeki sonsuz iman, bitip tükenmek bilmeyen vatan aşkı ve hürriyete olan sonsuz inancıyla bu marşı sadece ve sadece o yazabilirdi. Öyle ki onun:

Korkma!

Cehennem olsa gelen

Göğsümüzde söndürürüz.

Bu yol ki hak yoludur,

Dönme bilmeyiz…

Yürürüz!

dizeleri beklenen marşın çok öncelerden müjdeleyicisidir.

Sonuçta milletin ıstırabını derinden hisseden Akif, milli mücadelenin ruhuna tercüman olan o büyük, eşsiz şiirini gece gündüz gözünü bir an dahi kırpmadan kaleme almıştır. Öyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki bu şiir, bir ulusun trajik bir anda var olup olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Büyük Türk ulusunun tarihinin yılmayan mücadele ruhunu yansıtmaktadır. Bir ulusun var olma direncinin sonucudur bu marş adeta.

Sözlerimi milli şairimizle ilgili birçoğunuzun duyduğu fakat her duyduğumuzda, dinlediğimizde ruhumuzda yeniden derin akisler uyandıran bir anı ile tamamlamak istiyorum.

İçlerinde Tarık Us´ un da bulunduğu bir grup, Mehmed Âkif´i son günlerinde, rahatsız bulunduğu Alemdağı´nda, ziyarete gitmişlerdi. Mehmed Âkif bitkin bir hâlde yatağında yatıyordu. Konuşma esnasında söz İstiklâl Marşı´na intikâl ettirilmiş, gelen ziyaretçilerden biri:

— Acaba İstiklâl Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? diye sormuştu. Bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan Akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona:

—Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın! dedi.

Evet:

— Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklâlini tehlikeye düşürmesin! duasına katılıyor, marşımızın milletimizin bağımsızlığına kavuşmasına olan katkısının varlığının devamına da vesile olmasını temenni ediyor, İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yılında Ulu Önder Atatürk, İstiklal şairimiz M. Akif Ersoy ve aziz şehitlerimizi şükran ve minnet ile yad ediyor, hepinizi bu duygu ve düşüncelerle saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından, İlimiz ilkokul ve ortaokulları arasında düzenlenen “İstiklal Marşını ezbere güzel okuma” ve İlimiz ortaöğretim okulları öğrencileri arasında düzenlenen “Safahattan bir şiir okuma” ile “Bir dava adamı Mehmet Akif” temalı kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Edirne Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç, Edirne Milletvekilimiz Sayın Rafet Sezen ve Edirne Belediye Başkan Vekili Sayın Selçuk Çakır tarafından verildi.

Ödül takdiminin ardından, İlkokullar arası İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışmasında birinci olan Şehit Asım İlkokulu öğrencisi Eda Tütüncü İstiklal Marşımızı okudu.

Program; Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı, Ulusal marşın önemi ve İstiklal Marşımızın kabul sürecine ilişkin tiyatro gösterisini sergilemeleri, yine okulun öğrencileri tarafından, Mehmet Akif Ersoy’un aşk üzerine yazdığı ender şiirlerden, bestesi Şerif İçli’ye ait Hüseyni makamındaki “Ezelden Aşinanım” adlı eseri seslendirmeleri ile devam etti.

12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, Edirne Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Cansu Kara tarından “anmak ve anlamak” konulu sunumunu yapması ve öğrenciler tarafından, Mehmet Akif’in kendi dizelerinden yola çıkarak Akif’in nasıl biri olduğunu anlatır gösterinin ardından sona erdi.

Program sonunda Edirne Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç, Edirne Milletvekilimiz Sayın Rafet Sezen ile İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan sahneye gelerek programı hazırlayıp sunan Edirne Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini tebrik edip, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

12-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-201612-03-2016   12-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.