EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Gerçekleştirildi.

Kurtuluş Savaşının amacı ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü, İstiklal ve İstikbal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” ilimiz resmi programı, Edirne Merkez Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi.
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz sorumluluğundaki program, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ile, bu vatan için canlarını hiçe sayarak feda eden tüm şehitlerimizin manevi huzurlarında Saygı Duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında: “Milletleri ayakta tutan sahip çıktığı değerleri, değerleri ayakta tutansa ömrü boyunca peşinden yürüyen erdemli şahsiyetleridir. Milletler, huzurla yaşanılan vatan toprağını koruduğu müddetçe, uğruna can verilen vatan parçası da millete ruh veren nice liderler ve neferler yetiştirmeyi sürdürecektir.

Ne mutlu ki; tarihe altın harflerle yazılan şanlı bir geçmişin sahibi ve asırlardır medeniyetimizi zirvede tutan, dünyaya yön veren kahraman bir ecdadın evlatlarıyız.

Bugün de 96 yıl önce verilen kurtuluş mücadelesinin, yazılan istiklal destanının belgesi haline gelen Milli Marşımızın, Milli Şairimizin, Aziz Milletimizin kutlu hatırasını yâd ediyoruz.

Vatan, millet aşkıyla yanan İstiklâl Şairimiz; Mevlana, Yunus Emre, Fatih Sultan Mehmet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bu toprakların ortak değeridir.

Mehmet Akif ERSOY; Edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner-hekim ve milletvekili olma özellikleri ile çok yönlü bir kişilik sergileyen, milletine her alanda hizmet eden gerçek bir aydındır.

Mâzinin ve Âtinin şairi Akif, aynı zamanda batının ve doğunun birikimiyle de donanımlıdır. Ânın ıstırabını yaşarken sonuna kadar da çareler arar. Hayatın tüm tonlarını şiirlerinde görmek mümkündür. O, söylediği her erdemi yaşayan ve yaşanmasını arzu eden bir bilge kişiliktir.

Birliğimizi güçlendiren, duygularımızı coşturan İstiklal Marşı’mız, vatan sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini; bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını ilan etmiştir.

Yazıldığı şartları düşünürsek bu şiir, milletimize güvenin bir timsalidir. Göklerden inen ilahi kelam gibi ruhlara yön veren ilhamla yüklüdür. Âdeta milletimizin medeniyet yolculuğunun özetidir. Mehmet Akif’in bu aziz millete duası, aynı zamanda vasiyetidir.

Eserlerinde milletine ölümsüzlüğü aşılayan ve hayatını milletine koşulsuz adayan Mehmet Akif’i;  necip milletimiz de milli hafızasında ölümsüzleştirerek ödüllendirmiştir.

Eğitim camiası olarak bizler de, bu toprakları vatan yapan ve bizlere miras bırakanlara karşı sorumluluğumuzun bilinciyle çalışmakta, Atatürk’ün gösterdiği “Çağdaş uygarlığın üstüne çıkma hedefi” ne ulaşma yolunda da kararlılıkla yürümekteyiz.

Tarih şahittir ki; bu yüce millet İstiklâl Marşının ruhunu vatanın her karış toprağına nakış nakış işlemiştir. Dün olduğu gibi bugün de Kahraman Milletimiz, İstiklâl Şairimizin “Asımın nesli... Diyordum ya... nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek” dizelerindeki iradeyi göstererek; “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.” dizelerindeki inancı tüm dünyaya tekrar hatırlatmıştır.

Ülkemizin her bir ferdinin de en önemli inancı şudur ki; ruhumuzu zirvelere çıkaran bu şaheser, kıyamete kadar okunmaya ve canımızdan aziz al bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam edecektir.

Bu vesile ile vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhları şâd olsun.” dedi.

Program, İlimiz geneli ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen “İstiklal Marşını Ezbere Okuma” ve ilimiz geneli ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Safahattan Bir Şiir Okuma” yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimizin ödüllerinin verilmesi ile devam etti.

İlkokul öğrencileri arasında düzenlenen “İstiklal Marşını Ezbere Okuma” yarışmasında birinci olan Havsa Sokollu İlkokulu öğrencisi Nilay Yılmaz, ödül töreninin ardından İstiklal Marşımızın 10 kıtasını ezbere okudu.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü, Merkez Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programın ardından sona erdi.

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.